Season | 2021 |
---|---|
Dates | May 1 – July 17 (regular season) July 14 – August 7 (playoffs) |
Champions | Denton Diablos FC |
Regular season title | Minneapolis City SC |
2022 Hank Steinbrecher Cup qualifier | Denton Diablos FC |
2022 U.S. Open Cup qualifiers | Cleveland SC Denton Diablos FC Georgia Revolution FC Hartford City FC Las Vegas Legends Miami United FC Minneapolis City SC FC Motown Southern States Soccer Club Tulsa Athletic |
Matches played | 403 |
Goals scored | 1,597 (3.96 per match) |
Top goalscorer | 16 Goals Sidney Warden (Duluth) |
Biggest home win | G. Storm 14–0 Louisville (June 26) |
Biggest away win | Dallas City 1–9 OKC (June 12) |
Highest scoring | G. Storm 14–0 Louisville (14 goals, June 26) |
Longest winning run | 10 matches Minneapolis City SC (May 8 – June 30) |
Longest unbeaten run | 10 matches Minneapolis City SC (May 8 – June 30) Atlantic City FC (May 8 – July 7) Cleveland SC (May 16 – July 17) Demize NPSL (May 28 – July 10) Baltimore Christos (May 29 – July 10) |
Longest winless run | 12 matches La Crosse Aris FC (May 15 – July 17) |
Longest losing run | 10 matches Greater Lowell (May 8 – July 10) Storm FC (May 8 – July 3) Hershey FC (May 15 – June 30) Dallas City FC (May 23 – July 10) |
← 2020 2022 → |
The 2021 National Premier Soccer League season was the 19th season of the National Premier Soccer League and part of the 109th season of FIFA-sanctioned soccer in the United States. The 2020 season was cancelled after five weeks of play due to the COVID-19 pandemic. Miami FC, the defending league champions from 2019, left in the previous off-season and joined the National Independent Soccer Association and later the USL Championship.
The regular season started on May 1 and concluded on July 17. In total, 76 teams participated this season with a further 14 playing in conferences that decided not to participate in the summer season.
The 2021 season saw a number of changes with many in part due to the ongoing effects of the pandemic. Both the Northwest and Golden Gate Conference will not take part in traditional summer season.[1] The NPSL later announced the Golden Gate teams would play a regular season schedule, but with it commencing in June and ending in August meaning none of the teams would be eligible for the postseason or U.S. Open Cup berths.[2] Due to this, the South Region's Lone Star Conference joined the west for 2021 allowing two separate conferences to compete for the regional title.[3]
The changes made ahead of last season, such as the renaming of the Northeast Region to the "East Region", the Southeast Conference's move to the East, and the renaming of the East Conference to the "Rust Belt Conference" all remained in effect. The Gulf Coast Conference, which was created ahead of 2020, will play its inaugural season in 2021.
Note: Teams that are italicized previously played in the NPSL and are returning from hiatus.
Note: Teams lined out are on hiatus due to the COVID-19 pandemic but still listed on the league website.
Pos | Team | Pld | W | L | T | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Denton Diablos FC | 10 | 8 | 1 | 1 | 33 | 17 | +16 | 25 | Lone Star Conference playoffs |
2 | Laredo Heat SC | 10 | 7 | 1 | 2 | 27 | 8 | +19 | 23 | |
3 | Midland-Odessa Sockers FC | 10 | 5 | 2 | 3 | 17 | 11 | +6 | 18 | |
4 | Katy 1895 FC | 10 | 4 | 4 | 2 | 15 | 15 | 0 | 14 | |
5 | Irving FC | 10 | 4 | 5 | 1 | 17 | 16 | +1 | 13 | |
6 | Coyotes FC | 10 | 4 | 6 | 0 | 13 | 23 | −10 | 12 | |
7 | FC Brownsville | 10 | 2 | 6 | 2 | 21 | 30 | −9 | 8 | |
8 | Fort Worth Vaqueros FC | 10 | 0 | 9 | 1 | 12 | 35 | −23 | 1 |
Pos | Team | Pld | W | L | T | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Las Vegas Legends FC | 10 | 6 | 2 | 2 | 38 | 28 | +10 | 20 | Southwest Conference Final |
2 | FC Golden State | 10 | 5 | 1 | 4 | 37 | 13 | +24 | 19 | Southwest Conference Semifinal |
3 | FC Arizona [A] | 10 | 4 | 2 | 4 | 22 | 13 | +9 | 16 | |
4 | ASC San Diego [A] | 10 | 2 | 5 | 3 | 20 | 24 | −4 | 9 | |
5 | Temecula FC | 10 | 1 | 8 | 1 | 8 | 47 | −39 | 4 |
Pos | Team | Pld | W | L | T | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Milwaukee Torrent (C) | 10 | 9 | 1 | 0 | 29 | 12 | +17 | 27 | Midwest Region Semifinals |
2 | Carpathia FC | 10 | 6 | 2 | 2 | 27 | 13 | +14 | 20 | Midwest Region Quarterfinals |
3 | FC Columbus | 10 | 4 | 4 | 2 | 20 | 16 | +4 | 14 | |
4 | Panathinaikos Chicago | 10 | 3 | 7 | 0 | 12 | 26 | −14 | 9 | |
5 | FC Indiana | 10 | 0 | 8 | 2 | 13 | 34 | −21 | 2 |
Pos | Team | Pld | W | L | T | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Minneapolis City SC (C) | 12 | 11 | 1 | 0 | 44 | 11 | +33 | 33 | Midwest Region Semifinals |
2 | Duluth FC | 12 | 9 | 3 | 0 | 39 | 20 | +19 | 27 | Midwest Region Quarterfinals |
3 | Med City FC | 12 | 8 | 4 | 0 | 33 | 16 | +17 | 24 | |
4 | Joy St. Louis Park | 12 | 4 | 6 | 2 | 28 | 26 | +2 | 14 | |
5 | Dakota Fusion FC | 12 | 4 | 8 | 0 | 17 | 34 | −17 | 12 | |
6 | Sioux Falls Thunder FC | 12 | 2 | 7 | 3 | 18 | 35 | −17 | 9 | |
7 | La Crosse Aris FC | 12 | 0 | 9 | 3 | 7 | 44 | −37 | 3 |
Pos | Team | Pld | W | L | T | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Cleveland SC (C) | 10 | 8 | 0 | 2 | 25 | 9 | +16 | 26 | Midwest Region Quarterfinals |
2 | Pittsburgh Hotspurs | 10 | 8 | 2 | 0 | 19 | 14 | +5 | 24 | |
3 | FC Buffalo | 10 | 4 | 4 | 2 | 19 | 14 | +5 | 14 | |
4 | Erie Commodores | 10 | 1 | 5 | 4 | 11 | 16 | −5 | 7 | |
5 | Rochester Lancers | 10 | 2 | 7 | 1 | 12 | 24 | −12 | 7 | |
6 | Syracuse FC | 10 | 1 | 6 | 3 | 9 | 18 | −9 | 6 |
Pos | Team | Pld | W | L | T | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Jacksonville Armada FC U-23 | 14 | 12 | 2 | 0 | 37 | 12 | +25 | 36 | Gulf Coast Conference playoffs |
2 | Pensacola FC | 14 | 9 | 3 | 2 | 35 | 25 | +10 | 29 | |
3 | Southern States SC | 14 | 9 | 4 | 1 | 22 | 10 | +12 | 28 | |
4 | New Orleans Jesters | 14 | 5 | 4 | 5 | 26 | 20 | +6 | 20 | |
5 | AFC Mobile | 14 | 4 | 7 | 3 | 12 | 21 | −9 | 15 | |
6 | Port City FC | 14 | 4 | 9 | 1 | 20 | 26 | −6 | 13 | |
7 | Tallahassee SC | 14 | 3 | 7 | 4 | 17 | 29 | −12 | 13 | |
8 | Florida Roots FC | 14 | 1 | 11 | 2 | 13 | 39 | −26 | 5 |
Pos | Team | Pld | W | L | T | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Demize NPSL | 10 | 7 | 0 | 3 | 32 | 9 | +23 | 24 | Heartland Conference playoffs |
2 | Tulsa Athletic | 10 | 6 | 1 | 3 | 32 | 9 | +23 | 21 | |
3 | OKC 1889 FC | 10 | 5 | 3 | 2 | 33 | 10 | +23 | 17 | |
4 | Arkansas Wolves FC | 10 | 3 | 4 | 3 | 20 | 27 | −7 | 12 | |
5 | Reign FK | 10 | 2 | 5 | 3 | 18 | 24 | −6 | 9 | |
6 | Dallas City FC | 10 | 0 | 10 | 0 | 9 | 65 | −56 | 0 |
Pos | Team | Pld | W | L | T | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Miami United FC | 10 | 7 | 2 | 1 | 23 | 15 | +8 | 22 | Sunshine Conference playoffs |
2 | Miami Dutch Lions FC | 10 | 6 | 3 | 1 | 31 | 15 | +16 | 19 | |
3 | Naples United FC | 10 | 5 | 2 | 3 | 24 | 17 | +7 | 18 | |
4 | Boca Raton FC | 10 | 4 | 4 | 2 | 24 | 24 | 0 | 14 | |
5 | Central Florida Panthers SC | 10 | 3 | 4 | 3 | 22 | 19 | +3 | 12 | |
6 | Storm FC | 10 | 0 | 10 | 0 | 10 | 44 | −34 | 0 |
Pos | Team | Pld | W | L | T | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | West Chester United SC | 10 | 9 | 1 | 0 | 30 | 11 | +19 | 27 | Keystone Conference playoffs |
2 | Atlantic City FC | 10 | 8 | 0 | 2 | 31 | 8 | +23 | 26 | |
3 | FC Motown | 10 | 7 | 2 | 1 | 27 | 12 | +15 | 22 | |
4 | FC Monmouth | 10 | 3 | 4 | 3 | 26 | 20 | +6 | 12 | |
5 | First State FC | 10 | 3 | 6 | 1 | 25 | 30 | −5 | 10 | |
6 | Electric City Shock SC | 10 | 3 | 6 | 1 | 14 | 20 | −6 | 10 | |
7 | Torch FC | 10 | 3 | 7 | 0 | 11 | 38 | −27 | 9 | |
8 | Hershey FC | 10 | 0 | 10 | 0 | 7 | 32 | −25 | 0 |
Pos | Team | Pld | W | L | T | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Baltimore Christos | 10 | 8 | 0 | 2 | 31 | 8 | +23 | 26 | Mid-Atlantic Conference Final |
2 | Northern Virginia United FC | 10 | 5 | 3 | 2 | 21 | 14 | +7 | 17 | Mid-Atlantic Conference Semifinal |
3 | Philadelphia Lone Star FC | 10 | 3 | 4 | 3 | 14 | 22 | −8 | 12 | |
4 | Virginia Beach City FC | 10 | 2 | 6 | 2 | 10 | 22 | −12 | 8 | |
5 | FC Frederick | 10 | 2 | 7 | 1 | 17 | 27 | −10 | 7 |
Pos | Team | Pld | W | L | T | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hartford City FC | 10 | 6 | 2 | 2 | 22 | 12 | +10 | 20 | North Atlantic Conference playoffs |
2 | New York Shockers | 10 | 6 | 3 | 1 | 19 | 10 | +9 | 19 | |
3 | Kingston Stockade FC | 10 | 5 | 1 | 4 | 23 | 9 | +14 | 19 | |
4 | Valeo FC | 10 | 5 | 3 | 2 | 27 | 12 | +15 | 17 | |
5 | Boston City FC | 10 | 3 | 6 | 1 | 14 | 20 | −6 | 10 | |
6 | Greater Lowell Rough Diamonds | 10 | 0 | 10 | 0 | 6 | 48 | −42 | 0 |
Pos | Team | Pld | W | L | T | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Georgia Revolution FC | 10 | 8 | 1 | 1 | 25 | 10 | +15 | 25 | Southeast Conference playoffs |
2 | Georgia Storm | 10 | 5 | 3 | 2 | 26 | 9 | +17 | 17 | |
3 | Appalachian FC | 10 | 4 | 2 | 4 | 16 | 12 | +4 | 16 | |
4 | LSA Athletico Lanier | 10 | 4 | 5 | 1 | 12 | 19 | −7 | 13 | |
5 | Metro Louisville FC | 10 | 2 | 7 | 1 | 8 | 30 | −22 | 7 | |
6 | North Alabama SC | 10 | 2 | 7 | 1 | 13 | 20 | −7 | 7 |
Note: Games are hosted by the highest seed unless noted otherwise[29]
Semifinals July 14 | Final July 17 | ||||||||
1 | Denton Diablos FC | 7 | |||||||
4 | Katy 1895 FC | 0 | |||||||
1 | Denton Diablos FC | 3 | |||||||
2 | Laredo Heat SC | 1 | |||||||
2 | Laredo Heat SC | 3 | |||||||
3 | Midland-Odessa Sockers | 0 |
Bold = winner
* = after extra time, ( ) = penalty shootout score
Denton Diablos FC | 7–0 | Katy 1895 FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Laredo Heat SC | 3–0 | Midland-Odessa Sockers |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Denton Diablos FC | 3–1 | Laredo Heat SC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Semifinal July 14 | Final July 17 | ||||||||
1 | Las Vegas Legends FC | 0 | |||||||
2 | FC Golden State | 2 | 2 | FC Golden State | 3 | ||||
3 | FC Arizona | 0 |
Bold = winner
* = after extra time, ( ) = penalty shootout score
FC Golden State | 2–0 | FC Arizona |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Las Vegas Legends FC | 0–3 | FC Golden State |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Semifinals July 14 | Final N/A[B] | ||||||||
1 | Jacksonville Armada U23 | 1 | |||||||
4 | New Orleans Jesters | 3 | |||||||
4 | New Orleans Jesters | ||||||||
3 | Southern States SC | w/o | |||||||
2 | Pensacola FC | 1 | |||||||
3 | Southern States SC | 2 |
Bold = winner
* = after extra time, ( ) = penalty shootout score
Pensacola FC | 1–2 | Southern States SC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Jacksonville Armada U-23 | 1–3 | New Orleans Jesters |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Southern States SC | Walkover | New Orleans Jesters |
---|---|---|
Semifinals July 14 | Final July 17 | ||||||||
1 | Demize NPSL | 2 | |||||||
4 | Arkansas Wolves | 1 | |||||||
1 | Demize NPSL | 1 | |||||||
2 | Tulsa Athletic | 2 | |||||||
2 | Tulsa Athletic | 2(5) | |||||||
3 | OKC 1889 FC | 2(4) |
Bold = winner
* = after extra time, ( ) = penalty shootout score
Tulsa Athletic | 2–2 (a.e.t.) | OKC 1889 FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Penalties | ||
5–4 |
Demize NPSL | 2–1 | Arkansas Wolves |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Demize NPSL | 1–2 | Tulsa Athletic |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Semifinals July 14 | Final July 17 | ||||||||
1 | Miami United FC | 4 | |||||||
4 | Boca Raton FC | 2 | |||||||
1 | Miami United FC | 1 | |||||||
3 | Naples United FC | 4 | |||||||
2 | Miami Dutch Lions | 1 | |||||||
3 | Naples United FC | 4 |
Bold = winner
* = after extra time, ( ) = penalty shootout score
Miami United FC | 4–2 | Boca Raton FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Miami Dutch Lions | 1–4 | Naples United FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Miami United FC | 1–4 | Naples United FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Semifinals July 16 | Final July 18 | ||||||||
1 | West Chester United | 1 | |||||||
4 | FC Monmouth | 3 | |||||||
4 | FC Monmouth | 0 | |||||||
3 | FC Motown | 2 | |||||||
2 | Atlantic City FC | 2 | |||||||
3 | FC Motown | 3 |
Bold = winner
* = after extra time, ( ) = penalty shootout score
Atlantic City FC | 2–3 | FC Motown |
---|---|---|
|
Match Report |
|
West Chester United SC | 1–3 | FC Monmouth |
---|---|---|
|
Match Report |
|
FC Motown | 2–0 | FC Monmouth |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Semifinal July 14 | Final July 17 | ||||||||
1 | FC Baltimore Christos | 3 | |||||||
2 | Northern Virginia United | 2 | 3 | Philadelphia Lone Star | 0 | ||||
3 | Philadelphia Lone Star | 3 |
Bold = winner
* = after extra time, ( ) = penalty shootout score
Northern Virginia United FC | 2–3 | Philadelphia Lone Star FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
FC Baltimore Christos | 3–0 | Philadelphia Lone Star FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Semifinals July 14 | Final July 17 | ||||||||
1 | Hartford City FC | 1 | |||||||
4 | Valeo FC | 0 | |||||||
1 | Hartford City FC | 3 | |||||||
3 | Kingston Stockade FC | 2 | |||||||
2 | New York Shockers | 1(2) | |||||||
3 | Kingston Stockade FC | 1(4) |
Bold = winner
* = after extra time, ( ) = penalty shootout score
New York Shockers | 1–1 (a.e.t.) | Kingston Stockade FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Penalties | ||
|
2–4 |
Hartford City FC | 1–0 | Valeo FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Hartford City FC | 3–2 | Kingston Stockade FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Semifinals July 14 | Final July 17 | ||||||||
1 | Georgia Revolution | 2(6) | |||||||
4 | LSA Athletico Lanier | 2(5) | |||||||
1 | Georgia Revolution | 2 | |||||||
2 | Georgia Storm | 1 | |||||||
2 | Georgia Storm | 2 | |||||||
3 | Appalachian FC | 1 |
Bold = winner
* = after extra time, ( ) = penalty shootout score
Georgia Storm | 2–1 | Appalachian FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Georgia Revolution | 2–2 (a.e.t.) | LSA Athletico Lanier |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Penalties | ||
|
6–5 |
Georgia Revolution | 2–1 | Georgia Storm |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Regional Quarterfinals July 20 | Regional semifinals[C] July 17–23 | Regional Finals[C] July 24–25 | National semifinals[D] July 31 | National Final August 7 | ||||||||||||||||||||
MW1 | Minneapolis City SC | 3 | ||||||||||||||||||||||
MW6 | Carpathia FC | 0 | ||||||||||||||||||||||
MW5 | Duluth FC | 2(3) | ||||||||||||||||||||||
MW6 | Carpathia FC | 2(4) | ||||||||||||||||||||||
MW1 | Minneapolis City SC | 0 | ||||||||||||||||||||||
MW3 | Cleveland SC | 2 | ||||||||||||||||||||||
MW2 | FC Milwaukee Torrent | 1 | ||||||||||||||||||||||
MW3 | Cleveland SC | 2 | ||||||||||||||||||||||
MW3 | Cleveland SC | 4 | ||||||||||||||||||||||
MW4 | Pittsburgh Hotspurs | 0 | ||||||||||||||||||||||
2 | Cleveland SC | 3 | ||||||||||||||||||||||
3 | Denton Diablos FC | 4* | ||||||||||||||||||||||
LS1 | Denton Diablos FC | 3 | ||||||||||||||||||||||
LS2 | Laredo Heat SC | 1 | ||||||||||||||||||||||
W1 | Denton Diablos FC | 4 | ||||||||||||||||||||||
W2 | FC Golden State | 2 | ||||||||||||||||||||||
SW1 | Las Vegas Legends FC | 0 | ||||||||||||||||||||||
SW2 | FC Golden State | 3 | ||||||||||||||||||||||
3 | Denton Diablos FC | 5 | ||||||||||||||||||||||
4 | Tulsa Athletic | 2 | ||||||||||||||||||||||
E1 | FC Baltimore Christos | 1 | ||||||||||||||||||||||
E4 | Hartford City FC | 0 | ||||||||||||||||||||||
E1 | FC Baltimore Christos | 3(4) | ||||||||||||||||||||||
E3 | FC Motown | 3(3) | ||||||||||||||||||||||
E2 | Georgia Revolution FC | 1 | ||||||||||||||||||||||
E3 | FC Motown | 2 | ||||||||||||||||||||||
1 | FC Baltimore Christos | 0 | ||||||||||||||||||||||
4 | Tulsa Athletic | 1 | ||||||||||||||||||||||
HC1 | Demize NPSL | 1 | ||||||||||||||||||||||
HC2 | Tulsa Athletic | 2 | ||||||||||||||||||||||
S1 | Tulsa Athletic | 2 | ||||||||||||||||||||||
S2 | Southern States SC | 1 | ||||||||||||||||||||||
S2 | Southern States SC | 5 | ||||||||||||||||||||||
S3 | Naples United FC | 1 |
Bold = winner
* = after extra time, ( ) = penalty shootout score
Cleveland SC | 4–0 | Pittsburgh Hotspurs |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Duluth FC | 2–2 (a.e.t.) | Carpathia FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Penalties | ||
3–4 |
Demize NPSL | 1–2 | Tulsa Athletic |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Denton Diablos FC | 3–1 | Laredo Heat SC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Las Vegas Legends FC | 0–3 | FC Golden State |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Georgia Revolution FC | 1–2 | FC Motown |
---|---|---|
|
Match Report |
|
FC Milwaukee Torrent | 1–2 | Cleveland SC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Minneapolis City SC | 3–0 | Carpathia FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Attendance: 969[34]
FC Baltimore Christos | 1–0 | Hartford City FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Southern States SC | 5–1 | Naples United FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Denton Diablos FC | 4–2 | FC Golden State |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Attendance: 1,000[35]
Minneapolis City SC | 0–2 | Cleveland SC |
---|---|---|
Match Report |
|
Tulsa Athletic | 2–1 (a.e.t.) | Southern States SC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
FC Baltimore Christos | 3–3 (a.e.t.) | FC Motown |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Penalties | ||
4–3 |
Cleveland SC | 3–4 (a.e.t.) | Denton Diablos FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
FC Baltimore Christos | 0–1 | Tulsa Athletic |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Denton Diablos FC | 5–2 | Tulsa Athletic |
---|---|---|
|
Match Report NPSL Recap Broadcast |
|
Attendance: 2,394
Championship MVP: Trevor Amann (DEN)
In early 2021, the NPSL announced the "Return to Play Series" which was originally meant to act as a series of competitive matches ahead of the 2021 summer season between league members.[36] However, following the continued effects of the COVID-19 pandemic and the uncertain nature of west coast conferences the format was altered to act as a separate competition from the summer season. The eight members of the Golden Gate Conference were later announced as participants in the "Golden Gate Competition" with a round robin format scheduled over June and July.[37]
Pos | Team | Pld | W | L | T | GF | GA | GD | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | FC Davis | 7 | 6 | 1 | 0 | 24 | 10 | +14 | 18 |
2 | Academica SC | 7 | 4 | 2 | 1 | 17 | 8 | +9 | 13 |
3 | Napa Valley 1839 FC | 7 | 4 | 2 | 1 | 18 | 13 | +5 | 13 |
4 | El Farolito | 7 | 4 | 2 | 1 | 13 | 10 | +3 | 13 |
5 | Sacramento Gold | 7 | 3 | 3 | 1 | 17 | 18 | −1 | 10 |
6 | Contra Costa FC | 7 | 3 | 4 | 0 | 14 | 12 | +2 | 9 |
7 | Oakland Stompers | 7 | 1 | 6 | 0 | 8 | 31 | −23 | 3 |
8 | Sonoma County Sol | 7 | 1 | 6 | 0 | 11 | 20 | −9 | 3 |
Note: Games are hosted by the highest seed unless noted otherwise
Quarterfinals July 31–August 1 | Semifinals August 7 | Final August 14 | ||||||||||||
1 | FC Davis | 1 | ||||||||||||
8 | Sonoma County Sol | 3 | ||||||||||||
8 | Sonoma County Sol | 0 | ||||||||||||
4 | El Farolito | 4 | ||||||||||||
4 | El Farolito | 7 | ||||||||||||
5 | Sacramento Gold | 4 | ||||||||||||
4 | El Farolito | 0 | ||||||||||||
2 | Academica SC | 2 | ||||||||||||
2 | Academica SC | 3 | ||||||||||||
7 | Oakland Stompers | 0 | ||||||||||||
2 | Academica SC | 2 | ||||||||||||
3 | Napa Valley 1839 FC | 0 | ||||||||||||
3 | Napa Valley 1839 FC | 3* | ||||||||||||
6 | Contra Costa FC | 2 |
Bold = winner
* = after extra time, ( ) = penalty shootout score
Napa Valley 1839 FC | 3–2 (a.e.t.) | Contra Costa FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
FC Davis | 1–3 | Sonoma County Sol |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Academica SC | 3–0 | Oakland Stompers |
---|---|---|
|
Match Report |
|
El Farolito | 7–4 | Sacramento Gold |
---|---|---|
|
Match Report |
|
El Farolito | 4–0 | Sonoma County Sol |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Academica SC | 2–0 | Napa Valley 1839 FC |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Academica SC | 2–0 | El Farolito |
---|---|---|
|
Match Report |
|
Attendance: 600
| |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
East Region |
| ||||||||
South Region |
| ||||||||
Midwest Region |
| ||||||||
West Region |
| ||||||||
Other topics |
|
National Premier Soccer League seasons
| |
---|---|
Men's Premier Soccer League (MPSL) |
|
National Premier Soccer League (NPSL) |
|
| |||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
« 2020 2022 » | |||||||||||
National teams |
| ||||||||||
League competitions |
| ||||||||||
Cup competitions |
| ||||||||||
Youth competitions |
| ||||||||||
|