The 1908 Summer Olympics, officially the Games of the IV Olympiad, were an international multi-sport event which was held in 1908 in London. These games were originally scheduled to be held in Rome. At the time they were the fifth modern Olympic games. However, the Athens Games of 1906 have since been downgraded by the International Olympic Committee and the 1908 Games are seen as the start of the Fourth Olympiad, in keeping with the now-accepted four-year cycle. Overall, 106 events in 24 disciplines were contested.[1]
Contents | |||
Statistics See also Notes References External links |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's Continental style[2] details |
Eugène Grisot France |
Louis Vernet France |
Gustave Cabaret France |
Men's double York Round[3] details |
William Dod Great Britain |
Reginald Brooks-King Great Britain |
Henry Richardson United States |
Women's double National Round[4] details |
Sybil Newall Great Britain |
Lottie Dod Great Britain |
Beatrice Hill-Lowe Great Britain |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Bantamweight[34] (-52.6 kg / 116 lb) details |
A. Henry Thomas Great Britain |
John Condon Great Britain |
William Webb Great Britain |
Featherweight[35] (-57.2 kg / 126 lb) details |
Richard Gunn Great Britain |
Charles Morris Great Britain |
Hugh Roddin Great Britain |
Lightweight[36] (-63.5 kg / 140 lb) details |
Frederick Grace Great Britain |
Frederick Spiller Great Britain |
Harry Johnson Great Britain |
Middleweight[37] (-71.7 kg / 158 lb) details |
Johnny Douglas Great Britain |
Reginald Baker Australasia |
William Philo Great Britain |
Heavyweight[38] (over 71.7 kg/158 lb) details |
Albert Oldman Great Britain |
Sydney Evans Great Britain |
Frederick Parks Great Britain |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
660 yards details |
Victor Johnson Great Britain |
Émile Demangel France |
Karl Neumer Germany |
5000 metres details |
Benjamin Jones Great Britain |
Maurice Schilles France |
André Auffray France |
20 kilometres details |
Clarence Kingsbury Great Britain |
Benjamin Jones Great Britain |
Joseph Werbrouck Belgium |
100 kilometres details |
Charles Bartlett Great Britain |
Charles Denny Great Britain |
Octave Lapize France |
Sprint details |
No medalists - race declared void as time limit was exceeded in final | ||
Tandem details |
France (FRA) André Auffray Maurice Schilles |
Great Britain (GBR) Frederick Hamlin Horace Johnson |
Great Britain (GBR) Charlie Brooks Walter Isaacs |
Team pursuit details |
Great Britain (GBR) Benjamin Jones Clarence Kingsbury Leonard Meredith Ernest Payne |
Germany (GER) Max Götze Rudolf Katzer Hermann Martens Karl Neumer |
Canada (CAN) William Anderson Walter Andrews Frederick McCarthy William Morton |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
3 metre springboard details |
Albert Zürner Germany |
Kurt Behrens Germany |
George Gaidzik United States |
Gottlob Walz Germany | |||
10 metre platform details |
Hjalmar Johansson Sweden |
Karl Malmström Sweden |
Arvid Spångberg Sweden |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's singles details |
Ulrich Salchow Sweden |
Richard Johansson Sweden |
Per Thorén Sweden |
Men's special figures details |
Nikolai Panin Russian Empire |
Arthur Cumming Great Britain |
Geoffrey Hall-Say Great Britain |
Ladies' singles details |
Madge Syers Great Britain |
Elsa Rendschmidt Germany |
Dorothy Greenhough-Smith Great Britain |
Pairs details |
Anna Hübler and Heinrich Burger Germany |
Phyllis Johnson and James H. Johnson Great Britain |
Madge Syers and Edgar Syers Great Britain |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's tournament | Jay Gould II United States |
Eustace Miles Great Britain |
Neville Bulwer-Lytton Great Britain |
Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|
Canada (CAN) Frank Dixon George Campbell Gus Dillon Richard Louis Duckett George Rennie Clarence McKerrow Alexander Turnbull Henry Hoobin Ernest Hamilton John Broderick Tommy Gorman Patrick Brennan (Capt.) D. McLeod A. Mara J. Fyon |
Great Britain (GBR) Gustav Alexander George Buckland Eric Dutton S. N. Hayes Wilfrid Johnson Edward Jones Reginald Martin Gerald Mason Johnson Parker-Smith Hubert Ramsey (Capt.) Charles Scott Norman Whitley C. J. Mason F. S. Johnson V. G. Gilbey H. Shorrocks J. Alexander L. Blockey |
not awarded |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's singles details |
Evan Noel (GBR) | Henry Leaf (GBR) | John Jacob Astor (GBR) |
Henry Brougham (GBR) | |||
Men's doubles details |
Vane Pennell and John Jacob Astor (GBR) |
Edmund Bury and Cecil Browning (GBR) |
Evan Noel and Henry Leaf (GBR) |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
6 Metre: details |
Great Britain (GBR) | Belgium (BEL) | France (FRA) |
7 Metre: details |
Great Britain (GBR) | not awarded | |
8 Metre: details |
Great Britain (GBR) | Sweden (SWE) | Great Britain (GBR) |
12 Metre: details |
Great Britain (GBR) | Great Britain (GBR) | not awarded |
15 Metre: | no entries |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
100 m freestyle[42] details |
Charles Daniels United States |
Zoltán Halmay Hungary |
Harald Julin Sweden |
400 m freestyle[43] details |
Henry Taylor Great Britain |
Frank Beaurepaire Australasia |
Otto Scheff Austria |
1500 m freestyle[44] details |
Henry Taylor Great Britain |
Thomas Battersby Great Britain |
Frank Beaurepaire Australasia |
100 m backstroke[45] details |
Arno Bieberstein Germany |
Ludvig Dam Denmark |
Herbert Haresnape Great Britain |
200 m breaststroke[46] details |
Frederick Holman Great Britain |
William Robinson Great Britain |
Pontus Hanson Sweden |
4 × 200 m freestyle relay details |
Great Britain (GBR)[47] John Derbyshire Paul Radmilovic William Foster Henry Taylor |
Hungary (HUN)[48] József Munk Imre Zachár Béla Las-Torres Zoltán Halmay |
United States (USA)[49] Harry Hebner Leo Goodwin Charles Daniels Leslie Rich |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Men's Singles details |
Josiah Ritchie Great Britain |
Otto Froitzheim Germany |
Wilberforce Eaves Great Britain |
Men's Doubles details |
George Hillyard and Reginald Doherty (GBR) |
Josiah Ritchie and James Parke (GBR) |
Clement Cazalet and Charles Dixon (GBR) |
Men's Indoor Singles details |
Arthur Gore Great Britain |
George Caridia Great Britain |
Josiah Ritchie Great Britain |
Men's Indoor Doubles details |
Herbert Barrett and Arthur Gore (GBR) |
George Caridia and George Simond (GBR) |
Wollmar Boström and Gunnar Setterwall (SWE) |
Women's Singles details |
Dorothea Chambers Great Britain |
Penelope Boothby Great Britain |
Ruth Winch Great Britain |
Women's Indoor Singles details |
Gwendoline Eastlake-Smith Great Britain |
Alice Greene Great Britain |
Märtha Adlerstråhle Sweden |
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Class A — Open details |
France (FRA) Camille |
not awarded | not awarded |
Class B — Under 60 feet details |
Great Britain (GBR) Gyrinus |
not awarded | not awarded |
Class C — 6.5–8 metres details |
Great Britain (GBR) Gyrinus |
not awarded | not awarded |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Bantamweight[50] details |
George Mehnert United States |
William J. Press Great Britain |
Aubert Côté Canada |
Featherweight[51] details |
George Dole United States |
James Slim Great Britain |
William McKie Great Britain |
Lightweight[52] details |
George de Relwyskow Great Britain |
William Wood Great Britain |
Albert Gingell Great Britain |
Middleweight[53] details |
Stanley Bacon Great Britain |
George de Relwyskow Great Britain |
Frederick Beck Great Britain |
Heavyweight[54] details |
Con O'Kelly Great Britain |
Jacob Gundersen Norway |
Edward Barrett Great Britain |
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Lightweight[55] details |
Enrico Porro Italy |
Nikolay Orlov Russian Empire |
Arvo Lindén Finland |
Middleweight[56] details |
Frithiof Mårtensson Sweden |
Mauritz Andersson Sweden |
Anders Andersen Denmark |
Light heavyweight[57] details |
Verner Weckman Finland |
Yrjö Saarela Finland |
Carl Jensen Denmark |
Super heavyweight[58] details |
Richárd Weisz Hungary |
Aleksandr Petrov Russian Empire |
Søren Marinus Jensen Denmark |
Athletes who won more than two medals are listed below.
Athlete | Nation | Sport | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
Mel Sheppard | United States (USA) | Athletics | 3 | 0 | 0 | 3 |
Henry Taylor | Great Britain (GBR) | Swimming | 3 | 0 | 0 | 3 |
Benjamin Jones | Great Britain (GBR) | Cycling | 2 | 1 | 0 | 3 |
Martin Sheridan | United States (USA) | Athletics | 2 | 0 | 1 | 3 |
Oscar Swahn | Sweden (SWE) | Shooting | 2 | 0 | 1 | 3 |
Josiah Ritchie | Great Britain (GBR) | Tennis | 1 | 1 | 1 | 3 |
Ted Ranken | Great Britain (GBR) | Shooting | 0 | 3 | 0 | 3 |