These are regular season standings and playoff results for the NBA G League. The NBA G League is the official minor league basketball organization owned and run by the National Basketball Association (NBA). The league was formed in 2001 as the National Basketball Development League (NBDL). The league was renamed to NBA Development League (NBA D-League) in 2005 to reflect its close affiliation with the NBA. In 2017, it was renamed NBA G League, as part of a sponsorship deal with Gatorade.
Team | W | L | Win % | GB |
---|---|---|---|---|
North Charleston Lowgators | 36 | 20 | .643 | — |
Greenville Groove | 36 | 20 | .643 | — |
Columbus Riverdragons | 31 | 25 | .554 | 5 |
Mobile Revelers | 30 | 26 | .536 | 6 |
Huntsville Flight | 26 | 30 | .464 | 10 |
Asheville Altitude | 26 | 30 | .464 | 10 |
Fayetteville Patriots | 21 | 35 | .375 | 15 |
Roanoke Dazzle | 18 | 38 | .321 | 18 |
Semifinals (Best-of-3) | NBDL Championship (Best-of-3) | ||||||||
2 | Greenville | 2 | |||||||
3 | Columbus | 1 | |||||||
2 | Greenville | 2 | |||||||
1 | North Charleston | 0 | |||||||
1 | North Charleston | 2 | |||||||
4 | Mobile | 1 |
Finals[1]
April 8, 2002 |
North Charleston Lowgators 63, Greenville Groove 81 | ||
Scoring by quarter: 19–22, 17–21, 19–21, 8–17 | ||
Pts: Sedric Webber15 Rebs: Neil Edwards, Nate Green, Galen Young, Sedric Webber 5 each Asts: Galen Young4 |
Pts: Billy Thomas20 Rebs: Kimani Ffriend10 Asts: Jeff Myers7 |
Bi-Lo Center, Greenville, South Carolina
|
April 10, 2002 |
Greenville Groove 76, North Charleston Lowgators68 | ||
Scoring by quarter: 19–22, 14–19, 18–12, 25–15 | ||
Pts: Billy Thomas28 Rebs: Rahim Lockhart8 Asts: Jeff Myers7 |
Pts: Galen Young12 Rebs: Neil Edwards10 Asts: BJ McKie10 | |
Greenville wins series, 2–0 |
North Charleston Coliseum, North Charleston, South Carolina
|
Team | W | L | Win % | GB |
---|---|---|---|---|
Fayetteville Patriots | 32 | 18 | .640 | — |
North Charleston Lowgators | 26 | 24 | .520 | 6 |
Mobile Revelers | 26 | 24 | .520 | 6 |
Roanoke Dazzle | 26 | 24 | .520 | 6 |
Asheville Altitude | 23 | 27 | .460 | 9 |
Columbus Riverdragons | 23 | 27 | .460 | 9 |
Greenville Groove | 22 | 28 | .440 | 10 |
Huntsville Flight | 22 | 28 | .440 | 10 |
Semifinals (Best-of-3) | NBDL Championship (Best-of-3) | ||||||||
1 | Fayetteville | 2 | |||||||
4 | Roanoke | 0 | |||||||
3 | Mobile | 2 | |||||||
1 | Fayetteville | 1 | |||||||
3 | Mobile | 2 | |||||||
2 | North Charleston | 0 |
Finals
April 4, 2003 |
Mobile Revelers 92, Fayetteville Patriots82 | ||
Scoring by quarter: 27–15, 25–24, 18–18, 22–25 | ||
Pts: Cedric Henderson21 Rebs: Derek Hood8 Asts: Cedric Henderson6 |
Pts: Terrell McIntyre29 Rebs: Jeff Aubry15 Asts: Omar Cook7 |
Crown Coliseum, Fayetteville, North Carolina
|
April 9, 2003 |
Fayetteville Patriots 77, Mobile Revelers71 | ||
Scoring by quarter: 24–18, 16–16, 23–13, 14–24 | ||
Pts: Terrell McIntyre19 Rebs: Bryan Lucas8 Asts: Terrell McIntyre8 |
Pts: Cedric Henderson17 Rebs: Derek Hood15 Asts: Larry Reid4 |
Mobile Civic Center, Mobile, Alabama
|
April 11, 2003 |
Mobile Revelers 75, Fayetteville Patriots72 | ||
Scoring by quarter: 15–13, 16–19, 20–25, 24–15 | ||
Pts: Isaac Fontaine19 Rebs: Derek Hood8 Asts: Larry Reid3 |
Pts: Terrell McIntyre16 Rebs: Jameel Watkins8 Asts: Omar Cook5 |
Crown Coliseum, Fayetteville, North Carolina
|
Team | W | L | Win % | GB |
---|---|---|---|---|
Asheville Altitude | 28 | 18 | .609 | — |
Charleston Lowgators | 27 | 19 | .587 | 1 |
Huntsville Flight | 24 | 22 | .522 | 4 |
Fayetteville Patriots | 21 | 25 | .457 | 7 |
Roanoke Dazzle | 20 | 26 | .435 | 8 |
Columbus Riverdragons | 18 | 28 | .391 | 10 |
Semifinals | NBDL Championship | ||||||||
1 | Asheville | 116 | |||||||
4 | Fayetteville | 111 | |||||||
1 | Asheville | 108 | |||||||
3 | Huntsville (OT) | 106 | |||||||
3 | Huntsville | 108 | |||||||
2 | Charleston | 100 |
April 24, 2004 |
Huntsville Flight 106, Asheville Altitude 108 (OT) | ||
Scoring by quarter: 37–21, 19–27, 18–21, 23–28, Overtime: 9–11 | ||
Pts: Mateen Cleaves26 Rebs: Rodney Bias10 Asts: Mateen Cleaves6 |
Pts: Brandon Kurtz26 Rebs: Brandon Kurtz14 Asts: Lavor Postell, Brandin Knight 4 each |
Asheville Civic Center, Asheville, North Carolina
|
Team | W | L | Win % | GB |
---|---|---|---|---|
Columbus Riverdragons | 30 | 18 | .625 | — |
Asheville Altitude | 27 | 21 | .563 | 3 |
Huntsville Flight | 27 | 21 | .563 | 3 |
Roanoke Dazzle | 26 | 22 | .542 | 4 |
Fayetteville Patriots | 17 | 31 | .354 | 13 |
Florida Flame | 17 | 31 | .354 | 13 |
Semifinals | NBDL Championship | ||||||||
1 | Columbus | 96 | |||||||
4 | Roanoke | 89 | |||||||
2 | Asheville | 90 | |||||||
1 | Columbus | 67 | |||||||
2 | Asheville | 90 | |||||||
3 | Huntsville | 86 |
April 23, 2005 |
Asheville Altitude 90, Columbus Riverdragons67 | ||
Scoring by quarter: 18–21, 25–14, 18–22, 29–10 | ||
Pts: Ron Slay, Lenny Stokes19 Rebs: Tim Bowers, Ron Slay 10 each Asts: Tim Bowers4 |
Pts: Derrick Zimmerman16 Rebs: Ramel Curry, Neil Yanke 8 each Asts: Derrick Zimmerman8 |
Columbus Civic Center, Columbus, Georgia
|
Team | W | L | Win % | GB |
---|---|---|---|---|
Fort Worth Flyers | 28 | 20 | .583 | — |
Albuquerque Thunderbirds | 26 | 22 | .542 | 2 |
Florida Flame | 25 | 23 | .521 | 3 |
Roanoke Dazzle | 25 | 23 | .521 | 3 |
Arkansas RimRockers | 24 | 24 | .500 | 4 |
Austin Toros | 24 | 24 | .500 | 4 |
Tulsa 66ers | 24 | 24 | .500 | 4 |
Fayetteville Patriots | 16 | 32 | .333 | 12 |
Semifinals | D-League Championship | ||||||||
2 | Albuquerque | 80 | |||||||
3 | Florida | 71 | |||||||
2 | Albuquerque | 119 | |||||||
1 | Fort Worth | 108 | |||||||
1 | Fort Worth | 87 | |||||||
4 | Roanoke | 78 |
April 22, 2006 |
Albuquerque Thunderbirds 119, Fort Worth Flyers 108 | ||
Scoring by quarter: 28–21, 30–25, 29–28, 32–34 | ||
Pts: Tierre Brown, Andreas Glyniadakis 21 each Rebs: Tierre Brown10 Asts: T. J. Cummings, Brandon Robinson 6 each |
Pts: Keith Langford39 Rebs: Keith Langford7 Asts: Keith Langford, Aaron Miles 6 each |
Fort Worth Convention Center, Fort Worth, Texas
|
Team | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
x-Dakota Wizards (1) | 33 | 17 | .660 | – | 19–6 | 14–11 |
x-Sioux Falls Skyforce (2) | 30 | 20 | .600 | 3 | 17–8 | 13–12 |
x-Fort Worth Flyers (3) | 29 | 21 | .580 | 4 | 18–7 | 11–14 |
Tulsa 66ers | 21 | 29 | .420 | 12 | 12–13 | 9–14 |
Austin Toros | 21 | 29 | .420 | 12 | 11–14 | 10–15 |
Arkansas RimRockers | 16 | 34 | .320 | 17 | 11–14 | 5–20 |
Team | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
x-Idaho Stampede (1) | 33 | 17 | .660 | – | 16–9 | 17–8 |
x-Colorado 14ers (2) | 28 | 22 | .560 | 5 | 16–9 | 12–13 |
x-Albuquerque Thunderbirds (3) | 24 | 26 | .480 | 9 | 14–11 | 10–15 |
Los Angeles D-Fenders | 23 | 27 | .460 | 10 | 13–12 | 10–15 |
Anaheim Arsenal | 23 | 27 | .460 | 10 | 11–14 | 12–13 |
Bakersfield Jam | 19 | 31 | .380 | 14 | 12–13 | 7–18 |
Notes
Three teams with the best regular season records in each division qualified for playoffs. The playoffs consist of three rounds with single elimination format. Teams with the better regular season record holds home-court advantage in the first and second rounds, while teams with higher seed holds home-court advantage in the Finals. The division winners received a bye from the first round. The remaining teams faced each other in the first round.
First round (April 17–18) | Second round (April 20–21) | D-League Championship (April 29) | ||||||||||||
1 | Dakota | 115 | ||||||||||||
2 | Sioux Falls | 113 | ||||||||||||
2 | Sioux Falls | 128 | ||||||||||||
3 | Fort Worth | 105 | ||||||||||||
E1 | Dakota | 129* | ||||||||||||
Eastern Division | ||||||||||||||
W2 | Colorado | 121 | ||||||||||||
1 | Idaho | 91 | ||||||||||||
2 | Colorado | 94* | ||||||||||||
2 | Colorado | 130 | ||||||||||||
3 | Albuquerque | 100 |
Notes
April 29, 2007 |
Colorado 14ers 121, Dakota Wizards 129 (OT) | ||
Scoring by quarter: 33–25, 23–39, 24–22, 29–23, Overtime: 12–20 | ||
Pts: Eugene Jeter30 Rebs: Elton Brown12 Asts: Eugene Jeter8 |
Pts: Darius Rice52 Rebs: Maurice Baker10 Asts: Chris McCray7 |
Bismarck Civic Center, Bismarck, North Dakota
|
Central Division[edit]
|
Southwest Division[edit]
|
Team | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
x-Idaho Stampede (1) | 36 | 14 | .720 | – | 21–4 | 15–10 |
x-Los Angeles D-Fenders (4) | 32 | 18 | .640 | 4 | 19–6 | 13–12 |
Utah Flash | 24 | 26 | .480 | 12 | 14–11 | 10–15 |
Anaheim Arsenal | 23 | 27 | .460 | 13 | 14–11 | 9–16 |
Bakersfield Jam | 11 | 39 | .220 | 25 | 9–16 | 2–23 |
Notes
The three division winners, along with the next three teams with the best regular season records regardless of division, qualified for the playoffs. The playoffs consist of three rounds with single elimination format for the first two rounds and best-of-three format for the finals. Teams with the better regular season record holds home-court advantage in every rounds. The three division winners were seeded from 1 to 3 based on their regular season records, while the remaining teams were seeded from 4 to 6 based on their regular season records. The two division winners with the best regular season records received a bye from the first round. The remaining division winners faced the lowest seeded teams, while the two remaining teams faced each other.
First round (April 15) | Second round (April 19–20) | D-League Championship (April 21–25) | ||||||||||||
1 | Idaho* | 97 | ||||||||||||
4 | Los Angeles | 90 | ||||||||||||
4 | Los Angeles | 102 | ||||||||||||
5 | Colorado | 95 | ||||||||||||
1 | Idaho* | 2 | ||||||||||||
2 | Austin* | 1 | ||||||||||||
2 | Austin* | 99 | ||||||||||||
6 | Sioux Falls | 93 | ||||||||||||
3 | Dakota* | 89 | ||||||||||||
6 | Sioux Falls | 101 |
Notes
April 21, 2008 |
Idaho Stampede 89, Austin Toros 95 | ||
Scoring by quarter: 26–14, 18–28, 17–26, 28–27 | ||
Pts: Cory Violette20 Rebs: Cory Violette14 Asts: Randy Livingston9 |
Pts: Justin Bowen25 Rebs: Darvin Ham13 Asts: Andre Barrett7 |
Austin Convention Center, Austin, Texas
|
April 24, 2008 |
Austin Toros 89, Idaho Stampede 90 | ||
Scoring by quarter: 33–27, 12–22, 29–23, 15–18 | ||
Pts: Andre Barrett27 Rebs: Ian Mahinmi12 Asts: Andre Barrett8 |
Pts: Cory Violette19 Rebs: Jason Ellis16 Asts: Luke Jackson7 |
Qwest Arena, Boise, Idaho
|
April 25, 2008 |
Austin Toros 101, Idaho Stampede 108 | ||
Scoring by quarter: 22–29, 24–26, 23–26, 32–27 | ||
Pts: Andre Barrett29 Rebs: Ian Mahinmi15 Asts: Barrett, Ham, Johnson, Mahinmi 2 each |
Pts: Mike Taylor27 Rebs: Ellis, Violette 14 each Asts: Luke Jackson10 | |
Idaho wins series, 2–1 |
Qwest Arena, Boise, Idaho
|
Complete rosters for each of the 16 2008–09 NBA D-League teams will consist of the ten players drafted November 7 along with seven returning, allocation, and local tryout players. Rosters will be reduced to 12 players on November 20 and opening-day 10-man rosters must be set by November 26 in anticipation of the November 28 tip off of the NBA D-League's eighth season. Each team will play one preseason game between November 19 and 25.
Central Division[edit]
|
Southwest Division[edit]
|
Team | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
x-Utah Flash (2) | 32 | 18 | .640 | – | 17–8 | 15–10 |
x-Idaho Stampede (5) | 31 | 19 | .620 | 1 | 20–5 | 11–14 |
x-Bakersfield Jam (8) | 26 | 24 | .520 | 6 | 16–9 | 10–15 |
Reno Bighorns | 25 | 25 | .500 | 7 | 18–7 | 7–18 |
Los Angeles D-Fenders | 19 | 31 | .380 | 13 | 11–14 | 8–17 |
Anaheim Arsenal | 15 | 35 | .300 | 17 | 9–16 | 6–19 |
Notes
The three division winners, along with the next five teams with the best regular season records regardless of division, qualified for the playoffs. The playoffs consist of three rounds with single elimination format for the first two rounds and best-of-three format for the finals. Teams with the better regular season record holds home-court advantage in every rounds. The three division winners were seeded from 1 to 3 based on their regular season records, while the remaining teams were seeded from 4 to 8 based on their regular season records. The three division winners had to choose their opponents in the first round from among the four lowest seeded teams. The fourth seeded team would be paired with the remaining team that is not chosen as an opponent by the three division winners. For the first time in the best-of-three era, a team completed a perfect postseason record, with the 14ers going a perfect 4–0 to win the championship.
First round (April 14–16) | Second round (April 18–20) | Finals (April 22–24) | ||||||||||||
1 | Colorado* | 129 | ||||||||||||
7 | Erie | 108 | ||||||||||||
1 | Colorado* | 114 | ||||||||||||
4 | Austin | 111 | ||||||||||||
4 | Austin | 119 | ||||||||||||
5 | Idaho | 116 OT | ||||||||||||
1 | Colorado* | 2 | ||||||||||||
2 | Utah* | 0 | ||||||||||||
2 | Utah* | 94 | ||||||||||||
8 | Bakersfield | 81 | ||||||||||||
2 | Utah* | 103 | ||||||||||||
6 | Dakota | 93 | ||||||||||||
3 | Iowa* | 109 | ||||||||||||
6 | Dakota | 114 |
Notes
April 22, 2009 |
Colorado 14ers 136, Utah Flash 131 (OT) | ||
Scoring by quarter: 36–23, 42–38, 23–33, 21–28, Overtime: 14–9 | ||
Pts: Sonny Weems28 Rebs: Josh Davis8 Asts: Eddie Gill8 |
Pts: Ronald Dupree37 Rebs: J. R. Giddens17 Asts: Dupree, Giddens, Kruger 4 each |
McKay Events Center, Orem, Utah
|
April 24, 2009 |
Utah Flash 104, Colorado 14ers 123 | ||
Scoring by quarter: 24–26, 35–26, 27–36, 18–35 | ||
Pts: Almond, Kruger 18 each Rebs: J. R. Giddens15 Asts: Giddens, Kruger 5 each |
Pts: Sonny Weems25 Rebs: Dabbert, Davis, Gilder 7 each Asts: Sonny Weems7 | |
Colorado wins series, 2–0 |
Broomfield Event Center, Broomfield, Colorado
|
Eastern Conference[edit]
|
Western Conference[edit]
|
Notes
The Eastern and Western Conference winners, along with the next six teams with the best regular season records regardless of conference, qualified for the playoffs. The playoffs consist of three rounds with best-of-three format. Teams with the better regular season record holds home-court advantage in every rounds. The teams were seeded from 1 to 8 based on their regular season records. The top three seeds had to choose their opponents in the first round from among the four lowest seeded teams. The fourth seeded team would be paired with the remaining team that is not chosen as an opponent by the top three seeds.
This was the first Finals to feature teams with a single affiliation partnership, which featured the Rio Grande Valley Vipers (operated by the Houston Rockets) and the Tulsa 66ers (operated by the Oklahoma City Thunder). The Vipers won Game 1 and then finished Game 2 with a last-second shot by Craig Winder to win their first championship.[2]
First round (April 7–13) | Second round (April 16–21) | Finals (April 25–27) | ||||||||||||
1 | Iowa* | 2 | ||||||||||||
7 | Utah | 1 | ||||||||||||
1 | Iowa* | 1 | ||||||||||||
8 | Tulsa | 2 | ||||||||||||
4 | Sioux Falls | 1 | ||||||||||||
8 | Tulsa | 2 | ||||||||||||
8 | Tulsa | 0 | ||||||||||||
2 | Rio Grande Valley* | 2 | ||||||||||||
2 | Rio Grande Valley* | 2 | ||||||||||||
6 | Reno | 1 | ||||||||||||
2 | Rio Grande Valley* | 2 | ||||||||||||
3 | Austin | 1 | ||||||||||||
3 | Austin | 2 | ||||||||||||
5 | Dakota | 1 |
Notes
April 25, 2010 |
Rio Grande Valley Vipers 124, Tulsa 66ers 107 | ||
Scoring by quarter: 27–27, 34–32, 33–21, 30–27 | ||
Pts: Mike Harris24 Rebs: Will Conroy16 Asts: Will Conroy11 |
Pts: Larry Owens21 Rebs: Latavious Williams13 Asts: Wink Adams7 |
Tulsa Convention Center, Tulsa, Oklahoma
|
April 27, 2010 |
Tulsa 66ers 91, Rio Grande Valley Vipers 94 | ||
Scoring by quarter: 22–24, 21–18, 24–22, 24–30 | ||
Pts: Larry Owens25 Rebs: Latavious Williams8 Asts: Wink Adams8 |
Pts: Mike Harris26 Rebs: Mike Harris16 Asts: Antonio Anderson9 | |
Rio Grande Valley wins series, 2–0 |
State Farm Arena, Hidalgo, Texas
|
Eastern Conference[edit]
|
Western Conference[edit]
|
Notes
The Eastern and Western Conference winners, along with the next six teams with the best regular season records regardless of conference, qualified for the playoffs. The playoffs consist of three rounds with best-of-three format. Teams with the better regular season record holds home-court advantage in every rounds. The teams were seeded from 1 to 8 based on their regular season records. The top three seeds had to choose their opponents in the first round from among the four lowest seeded teams. The fourth seeded team would be paired with the remaining team that is not chosen as an opponent by the top three seeds.
First round (April 6–14) | Second round (April 15–20) | Finals (April 24–29) | ||||||||||||
1 | Iowa* | 2 | ||||||||||||
7 | Utah | 1 | ||||||||||||
1 | Iowa* | 2 | ||||||||||||
4 | Tulsa | 0 | ||||||||||||
4 | Tulsa | 2 | ||||||||||||
8 | Texas | 0 | ||||||||||||
1 | Iowa* | 2 | ||||||||||||
3 | Rio Grande Valley | 1 | ||||||||||||
2 | Reno* | 2 | ||||||||||||
5 | Erie | 1 | ||||||||||||
2 | Reno* | 0 | ||||||||||||
3 | Rio Grande Valley | 2 | ||||||||||||
3 | Rio Grande Valley | 2 | ||||||||||||
6 | Bakersfield | 1 |
Notes
April 24, 2011 |
Iowa Energy 123, Rio Grande Valley Vipers 106 | ||
Scoring by quarter: 28–37, 31–26, 36–29, 35–34 | ||
Pts: Curtis Stinson29 Rebs: Curtis Stinson10 Asts: Hannah, Stinson 10 each |
Pts: Mouhammad Faye22 Rebs: Mouhammad Faye9 Asts: Terrel Harris6 |
State Farm Arena, Hidalgo, Texas
|
April 27, 2011 |
Rio Grande Valley Vipers 141, Iowa Energy 122 | ||
Scoring by quarter: 27–29, 38–34, 41–24, 35–35 | ||
Pts: Jerel McNeal37 Rebs: Mouhammad Faye12 Asts: Jerel McNeal8 |
Pts: Moses Ehambe33 Rebs: Curtis Stinson10 Asts: Curtis Stinson12 |
Wells Fargo Arena, Des Moines, Iowa
|
April 29, 2011 |
Rio Grande Valley Vipers 111, Iowa Energy 119 | ||
Scoring by quarter: 39–34, 22–28, 27–19, 23–38 | ||
Pts: Jerel McNeal29 Rebs: Jerel McNeal11 Asts: Jerel McNeal6 |
Pts: Stefhon Hannah31 Rebs: Stanley Robinson11 Asts: Curtis Stinson4 | |
Iowa wins series, 2–1 |
Wells Fargo Arena, Des Moines, Iowa
|
Eastern Conference[edit]
|
Western Conference[edit]
|
Notes
The Eastern and Western Conference winners, along with the next six teams with the best regular season records regardless of conference, qualified for the playoffs. The playoffs consist of three rounds with best-of-three format. Teams with the better regular season record holds home-court advantage in every rounds. The teams were seeded from 1 to 8 based on their regular season records. The top three seeds had to choose their opponents in the first round from among the four lowest seeded teams. The fourth seeded team would be paired with the remaining team that is not chosen as an opponent by the top three seeds.
First round (April 11–16) | Second round (April 19–22) | Finals (April 24–28) | ||||||||||||
1 | Los Angeles* | 2 | ||||||||||||
8 | Iowa | 0 | ||||||||||||
1 | Los Angeles* | 2 | ||||||||||||
6 | Bakersfield | 0 | ||||||||||||
4 | Dakota | 0 | ||||||||||||
6 | Bakersfield | 2 | ||||||||||||
1 | Los Angeles* | 1 | ||||||||||||
3 | Austin | 2 | ||||||||||||
2 | Springfield* | 1 | ||||||||||||
7 | Canton | 2 | ||||||||||||
7 | Canton | 1 | ||||||||||||
3 | Austin | 2 | ||||||||||||
3 | Austin | 2 | ||||||||||||
5 | Erie | 1 |
Notes
April 24, 2012 |
Los Angeles D-Fenders 109, Austin Toros 101 (OT) | ||
Scoring by quarter: 19–18, 20–24, 25–24, 29–27, Overtime: 16–8 | ||
Pts: Elijah Millsap33 Rebs: Malcolm Thomas25 Asts: Orien Greene, Mardy Collins, Malcolm Thomas 3 each |
Pts: Terrance Woodbury23 Rebs: Woodbury11 Asts: Cory Joseph8 |
Cedar Park Center, Cedar Park, Texas
|
April 26, 2012 |
Austin Toros 113, Los Angeles D-Fenders94 | ||
Scoring by quarter: 30–15, 19–23, 30–20, 34–36 | ||
Pts: Julian Wright, Justin Dentmon 26 each Rebs: Wright11 Asts: Justin Dentmon, Brad Wanamaker 5 each |
Pts: Malcolm Thomas18 Rebs: Thomas14 Asts: Orien Greene6 |
Toyota Sports Center, El Segundo, California
|
April 28, 2012 |
Austin Toros 122, Los Angeles D-Fenders 110 | ||
Scoring by quarter: 37–31, 30–29, 27–28, 28–22 | ||
Pts: Justin Dentmon30 Rebs: Eric Dawson10 Asts: Dentmon, Brad Wanamaker, Carldell Johnson 5 each |
Pts: Mardy Collins31 Rebs: Malcolm Thomas11 Asts: Mardy Collins6 | |
Austin wins series, 2–1 |
Toyota Sports Center, El Segundo, California
|
Team | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
x-Canton Charge (4) | 30 | 20 | .600 | – | 16–9 | 14–11 |
x-Fort Wayne Mad Ants (5) | 27 | 23 | .540 | 3 | 16–9 | 11–14 |
x- Maine Red Claws (8) | 26 | 24 | .520 | 4 | 14–11 | 12–13 |
Erie BayHawks | 26 | 24 | .520 | 4 | 12–13 | 12–13 |
Springfield Armor | 18 | 32 | .360 | 12 | 12–13 | 6–19 |
Team | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
x-Rio Grande Valley Vipers (2) | 35 | 15 | .700 | – | 20–5 | 15–10 |
x-Austin Toros (6) | 27 | 23 | .540 | 8 | 15–10 | 12–13 |
x-Tulsa 66ers (7) | 27 | 23 | .540 | 8 | 16–9 | 11–14 |
Sioux Falls Skyforce | 25 | 25 | .500 | 10 | 13–12 | 12–13 |
Texas Legends | 21 | 29 | .420 | 14 | 13–12 | 8–17 |
Iowa Energy | 14 | 36 | .280 | 21 | 10–15 | 4–21 |
Team | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
x-Bakersfield Jam (1) | 36 | 14 | .720 | – | 21–4 | 17–8 |
x-Santa Cruz Warriors (3) | 32 | 18 | .640 | 4 | 19–6 | 13–12 |
Los Angeles D-Fenders | 21 | 29 | .420 | 17 | 13–12 | 8–17 |
Idaho Stampede | 19 | 31 | .380 | 17 | 10–15 | 9–16 |
Reno Bighorns | 16 | 34 | .320 | 20 | 11–14 | 5–20 |
Notes
The three conference winners, along with the next five teams with the best regular season records regardless of conference, qualified for the playoffs. The playoffs consist of three rounds with best-of-three format. Teams with the better regular season record holds home-court advantage in every rounds. The teams were seeded from 1 to 8 based on their regular season records. The top three seeds had to choose their opponents in the first round from among the four lowest seeded teams. The fourth seeded team would be paired with the remaining team that is not chosen as an opponent by the top three seeds. For the second time in league history, a team went undefeated in postseason play to win the championship, with the Rio Grande Valley Vipers going 6–0 becoming the second team in league history to win two titles.
First round (April 10–13) | Second round (April 17–21) | Finals (April 25–29) | ||||||||||||
1 | Bakersfield* | 0 | ||||||||||||
6 | Austin | 2 | ||||||||||||
6 | Austin | 0 | ||||||||||||
3 | Santa Cruz | 2 | ||||||||||||
3 | Santa Cruz | 2 | ||||||||||||
5 | Fort Wayne | 0 | ||||||||||||
3 | Santa Cruz | 0 | ||||||||||||
2 | Rio Grande Valley* | 2 | ||||||||||||
2 | Rio Grande Valley* | 2 | ||||||||||||
8 | Maine | 0 | ||||||||||||
2 | Rio Grande Valley* | 2 | ||||||||||||
7 | Tulsa | 0 | ||||||||||||
4 | Canton | 1 | ||||||||||||
7 | Tulsa | 2 |
Notes
April 25, 2013 |
Rio Grande Valley Vipers 112, Santa Cruz Warriors 102 | ||
Scoring by quarter: 24–31, 30–26, 28–28, 30–17 | ||
Pts: Glen Rice Jr.33 Rebs: Rice, Daniels, Murry10 Asts: Toure' Murry10 |
Pts: Travis Leslie19 Rebs: Lance Goulbourne8 Asts: Stefhon Hannah5 |
Kaiser Permanente Arena, Santa Cruz, California
|
April 27, 2013 |
Rio Grande Valley Vipers 102, Santa Cruz Warriors91 | ||
Scoring by quarter: 23–14, 33–27, 17–26, 29–24 | ||
Pts: D. J. Kennedy27 Rebs: Glen Rice Jr.13 Asts: D. J. Kennedy6 |
Pts: Travis Leslie, Scott Machado16 Rebs: Lance Goulbourne8 Asts: Maurice Baker6 | |
Rio Grande Valley wins, 2–0 |
State Farm Arena, Hidalgo, Texas
|
East Division[edit]
|
Central Division[edit]
|
Team | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
x-Los Angeles D-Fenders (2) | 31 | 19 | .620 | – | 17–8 | 14–11 |
x-Santa Cruz Warriors (6) | 29 | 21 | .580 | 2 | 16–9 | 13–12 |
x-Reno Bighorns (8) | 27 | 23 | .540 | 4 | 15–10 | 12–13 |
Idaho Stampede | 24 | 26 | .480 | 7 | 13–12 | 11–14 |
Bakersfield Jam | 24 | 26 | .480 | 7 | 13–12 | 11–14 |
Notes
The three division winners, along with the next five teams with the best regular-season records regardless of division qualified for the playoffs. The playoffs consist of three rounds with a best-of-three format. Teams with the better regular-season record hold home-court advantage in each round but play Game 1 on the road and Games 2 and 3 (if necessary) at home. The teams were seeded from 1 to 8 based on their regular-season records. Division winners were not given any special consideration in the seeding and could be the #8 seed. The three division winners, which may or may not be the three top seeds, had to choose their opponents in the first round from among the four lowest seeded wild-card teams. The top-seeded wild-card team was paired with the remaining team that was not chosen as an opponent by the three division winners. The two division winners which are not the top seed were placed in the lower half of the bracket which meant they would meet in the semifinals should they both advance. This would also result in the top two seeds meeting in the semifinals if they were from the same division and both advanced. For the third time, a team went 6–0 in postseason play, which saw the Fort Wayne Mad Ants become champions for the first time ever, while the Santa Cruz Warriors became the first D League team to ever lose back-to-back Finals (a feat not matched as of 2022).
Quarterfinals (April 8–15) | Semifinals (April 17–21) | Finals (April 24–28) | ||||||||||||
1 | Fort Wayne* | 2 | ||||||||||||
8 | Reno | 0 | ||||||||||||
1 | Fort Wayne* | 2 | ||||||||||||
4 | Sioux Falls | 0 | ||||||||||||
4 | Sioux Falls | 2 | ||||||||||||
7 | Canton | 1 | ||||||||||||
1 | Fort Wayne* | 2 | ||||||||||||
6 | Santa Cruz | 0 | ||||||||||||
2 | Los Angeles* | 0 | ||||||||||||
6 | Santa Cruz | 2 | ||||||||||||
6 | Santa Cruz | 2 | ||||||||||||
5 | Rio Grande Valley | 1 | ||||||||||||
3 | Iowa* | 1 | ||||||||||||
5 | Rio Grande Valley | 2 |
Notes
April 8, 2014 |
Rio Grande Valley Vipers 146, Iowa Energy 135 | ||
Scoring by quarter: 38–38, 40–33, 36–29, 32–35 | ||
Pts: Darius Morris29 Rebs: Dario Hunt10 Asts: Darius Morris 11 |
Pts: Patrick Christopher32 Rebs: Jackie Carmichael10 Asts: Curtis Stinson8 |
State Farm Arena, Hidalgo, Texas
|
April 10, 2014 |
Canton Charge 99, Sioux Falls Skyforce86 | ||
Scoring by quarter: 26–28, 24–20, 19–21, 30–17 | ||
Pts: Shane Edwards29 Rebs: Arinze Onuaku19 Asts: Will Cherry9 |
Pts: Craig Smith24 Rebs: Liggins, Oriakhi5 Asts: Tre Kelley5 |
Canton Memorial Civic Center, Canton, Ohio
|
April 10, 2014 |
Santa Cruz Warriors 140, Los Angeles D-Fenders 127 | ||
Scoring by quarter: 32–38, 27–33, 39–28, 42–28 | ||
Pts: Seth Curry44 Rebs: Lance Goulbourne18 Asts: Seth Curry 7 |
Pts: Terrence Williams27 Rebs: S. Williams, Hyman8 Asts: Terrence Williams 7 |
Kaiser Permanente Arena, Santa Cruz, California
|
April 11, 2014 |
Fort Wayne Mad Ants 97, Reno Bighorns96 | ||
Scoring by quarter: 21–25, 27–21, 23–25, 26–25 | ||
Pts: Matt Bouldin20 Rebs: Sadiel Rojas11 Asts: Matt Bouldin 5 |
Pts: Mo Charlo22 Rebs: Willie Reed9 Asts: Walker Russell, Jr.8 |
Reno Events Center, Reno, Nevada
|
April 12, 2014 |
Iowa Energy 145, Rio Grande Valley Vipers 142 (OT) | ||
Scoring by quarter: 32–40, 30–29, 42–42, 37–30, Overtime: 4–1 | ||
Pts: Patrick Christopher34 Rebs: Curtis Stinson14 Asts: Curtis Stinson 8 |
Pts: Darius Morris51 Rebs: Dario Hunt14 Asts: Darius Morris 18 |
Wells Fargo Arena, Des Moines, Iowa
|
April 12, 2014 |
Sioux Falls Skyforce 86, Canton Charge82 | ||
Scoring by quarter: 22–18, 24–26, 19–19, 21–19 | ||
Pts: DeAndre Liggins21 Rebs: DeAndre Liggins 9 Asts: Tre Kelley7 |
Pts: Antoine Agudio16 Rebs: Arinze Onuaku12 Asts: Will Cherry4 |
Sioux Falls Arena, Sioux Falls, South Dakota
|
April 12, 2014 |
Santa Cruz Warriors 138, Los Angeles D-Fenders 126 | ||
Scoring by quarter: 24–33, 40–25, 44–34, 30–34 | ||
Pts: Cameron Jones33 Rebs: Ognjen Kuzmić18 Asts: Nwaelele, Goulbourne5 |
Pts: Brandon Costner39 Rebs: Shawne Williams12 Asts: Josh Magette7 | |
Santa Cruz wins, 2–0 |
Toyota Sports Center, El Segundo, California
|
April 13, 2014 |
Fort Wayne Mad Ants 115, Reno Bighorns93 | ||
Scoring by quarter: 20–24, 30–22, 21–22, 44–25 | ||
Pts: Tony Mitchell21 Rebs: Frisby, Ohlbrecht11 Asts: Matt Bouldin9 |
Pts: Trent Lockett20 Rebs: Reed, B. Davis8 Asts: Walker Russell, Jr.4 | |
Fort Wayne wins, 2–0 |
Allen County War Memorial Coliseum, Fort Wayne, Indiana
|
April 14, 2014 |
Sioux Falls Skyforce 105, Canton Charge98 | ||
Scoring by quarter: 21–27, 24–20, 25–31, 35–20 | ||
Pts: Tre Kelley26 Rebs: DeAndre Liggins6 Asts: DeAndre Liggins 7 |
Pts: Agudio, Cherry21 Rebs: Arinze Onuaku14 Asts: Will Cherry 12 | |
Sioux Falls wins, 2–1 |
Sioux Falls Arena, Sioux Falls, South Dakota
|
April 14, 2014 |
Rio Grande Valley Vipers 131, Iowa Energy 126 | ||
Scoring by quarter: 32–32, 31–32, 35–29, 33–33 | ||
Pts: Darius Morris36 Rebs: Covington, Hagins9 Asts: Darius Morris 8 |
Pts: Patrick Christopher35 Rebs: Moses Ehambe9 Asts: Curtis Stinson8 | |
Rio Grande Valley wins, 2–1 |
Wells Fargo Arena, Des Moines, Iowa
|
April 17, 2014 |
Fort Wayne Mad Ants 113, Sioux Falls Skyforce 111 | ||
Scoring by quarter: 24–28, 34–29, 21–34, 34–20 | ||
Pts: Sadiel Rojas20 Rebs: Chris Porter7 Asts: Tony Mitchell7 |
Pts: Henry Walker24 Rebs: DeAndre Liggins13 Asts: Tre Kelley10 |
Sioux Falls Arena, Sioux Falls, South Dakota
|
April 17, 2014 |
Santa Cruz Warriors 135, Rio Grande Valley Vipers 104 | ||
Scoring by quarter: 41–23, 32–29, 28–29, 34–23 | ||
Pts: Cameron Jones24 Rebs: Ognjen Kuzmić18 Asts: Lance Goulbourne8 |
Pts: Isaiah Canaan25 Rebs: Dario Hunt9 Asts: Darius Morris8 |
Kaiser Permanente Arena, Santa Cruz, California
|
April 19, 2014 |
Fort Wayne Mad Ants 126, Sioux Falls Skyforce 118 | ||
Scoring by quarter: 36–20, 43–30, 16–30, 31–38 | ||
Pts: Ron Howard25 Rebs: Sadiel Rojas12 Asts: Matt Bouldin8 |
Pts: Craig Smith20 Rebs: Craig Smith 9 Asts: Tre Kelley10 | |
Fort Wayne wins, 2–0 |
Allen County War Memorial Coliseum, Fort Wayne, Indiana
|
April 19, 2014 |
Rio Grande Valley Vipers 136, Santa Cruz Warriors 113 | ||
Scoring by quarter: 28–28, 35–31, 37–20, 36–34 | ||
Pts: Isaiah Canaan43 Rebs: Covington, Hagins12 Asts: Darius Morris10 |
Pts: Mychel Thompson22 Rebs: Kevin Kotzur10 Asts: C. Jones, Gardner8 |
State Farm Arena, Hidalgo, Texas
|
April 21, 2014 |
Santa Cruz Warriors 147, Rio Grande Valley Vipers 128 | ||
Scoring by quarter: 36–23, 37–38, 37–34, 37–33 | ||
Pts: Lance Goulbourne29 Rebs: Lance Goulbourne 14 Asts: Seth Curry8 |
Pts: Isaiah Canaan35 Rebs: Tony Bishop9 Asts: Darius Morris6 | |
Santa Cruz wins, 2–1 |
State Farm Arena, Hidalgo, Texas
|
April 24, 2014 |
Fort Wayne Mad Ants 102, Santa Cruz Warriors92 | ||
Scoring by quarter: 31–23, 28–28, 15–22, 28–19 | ||
Pts: Tony Mitchell25 Rebs: Sadiel Rojas11 Asts: Ron Howard8 |
Pts: Cameron Jones24 Rebs: Lance Goulbourne11 Asts: Curry, Gardner3 |
Kaiser Permanente Arena, Santa Cruz, California
|
April 26, 2014 |
Fort Wayne Mad Ants 119, Santa Cruz Warriors 113 | ||
Scoring by quarter: 27–27, 38–21, 26–32, 28–33 | ||
Pts: Tony Mitchell32 Rebs: Sadiel Rojas10 Asts: Ron Howard6 |
Pts: Seth Curry29 Rebs: Lance Goulbourne14 Asts: Cameron Jones6 | |
Fort Wayne wins, 2–0 |
Allen County War Memorial Coliseum, Fort Wayne, Indiana
|
|
|
Quarterfinals (April 8–15) | Semifinals (April 17–21) | Finals (April 23–27) | ||||||||||||
E1 | Maine* | 0 | ||||||||||||
E4 | Fort Wayne | 2 | ||||||||||||
E4 | Fort Wayne | 2 | ||||||||||||
E3 | Canton | 0 | ||||||||||||
E2 | Sioux Falls* | 1 | ||||||||||||
E3 | Canton | 2 | ||||||||||||
E4 | Fort Wayne | 0 | ||||||||||||
W1 | Santa Cruz | 2 | ||||||||||||
W1 | Santa Cruz* | 2 | ||||||||||||
W4 | Oklahoma City | 0 | ||||||||||||
W1 | Santa Cruz | 2 | ||||||||||||
W2 | Austin | 1 | ||||||||||||
W2 | Austin* | 2 | ||||||||||||
W3 | Bakersfield | 1 |
April 23, 2015 |
Santa Cruz Warriors 119, Fort Wayne Mad Ants 115 | ||
Pts: Elliot Williams31 Rebs: Ognjen Kuzmic13 Asts: Elliot Williams8 |
Pts: Ramon Harris30 Rebs: CJ Fair7 Asts: Jordan Crawford11 |
Allen County War Memorial Coliseum, Fort Wayne, Indiana
|
April 26, 2015 |
Fort Wayne Mad Ants 96, Santa Cruz Warriors 109 | ||
Scoring by quarter: 27–28, 25–31, 19–23, 25–27 | ||
Pts: Jordan Crawford17 Rebs: Trey McKinney Jones8 Asts: Matt Bouldin6 |
Pts: Elliot Williams23 Rebs: Darington Hobson, Taylor Griffin 11 each Asts: Darington Hobson7 | |
Santa Cruz wins series, 2–0 |
Kaiser Permanente Arena, Santa Cruz, California
|
|
|
April 24, 2016 |
Sioux Falls Skyforce 104, Los Angeles D-Fenders99 | ||
Scoring by quarter: 21–22, 30–23, 24–23, 29–31 | ||
Pts: Rodney McGruder30 Rebs: Rodney McGruder11 Asts: DeAndre Liggins8 |
Pts: Vander Blue31 Rebs: Justin Harper7 Asts: Josh Magette8 |
Toyota Sports Center, El Segundo, California
|
April 26, 2016 |
Los Angeles D-Fenders 109, Sioux Falls Skyforce 102 | ||
Scoring by quarter: 27–26, 25–27, 28–26, 29–23 | ||
Pts: Vander Blue29 Rebs: Ryan Gomes11 Asts: Josh Magette10 |
Pts: Greg Whittington17 Rebs: DeAndre Liggins10 Asts: DeAndre Liggins6 |
Sanford Pentagon, Sioux Falls, South Dakota
|
April 27, 2016 |
Los Angeles D-Fenders 63, Sioux Falls Skyforce 91 | ||
Scoring by quarter: 17–22, 18–20, 13–27, 15–22 | ||
Pts: Josh Magette21 Rebs: D.J. Shumpert8 Asts: Josh Magette3 |
Pts: Jarnell Stokes25 Rebs: Jarnell Stokes12 Asts: DeAndre Liggins6 | |
Sioux Falls wins series, 2–1 |
Sanford Pentagon, Sioux Falls, South Dakota
|
Final standings.[4]
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
y – Maine Red Claws (BOS) | 29 | 21 | .580 | 0 | 15–10 | 14–11 |
Delaware 87ers (PHI) | 26 | 24 | .520 | 3 | 15–10 | 11–14 |
Westchester Knicks (NYK) | 19 | 31 | .380 | 10 | 12–13 | 7–18 |
Greensboro Swarm (CHA) | 19 | 31 | .380 | 10 | 13–12 | 6–19 |
Long Island Nets (BKN) | 17 | 33 | .340 | 12 | 10–15 | 7–18 |
Erie BayHawks (ORL) | 14 | 36 | .280 | 15 | 9–16 | 5–20 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
z – Raptors 905 (TOR) | 39 | 11 | .780 | 0 | 18–7 | 21–4 |
x – Fort Wayne Mad Ants (IND) | 30 | 20 | .600 | 9 | 16–9 | 14–11 |
x – Canton Charge (CLE) | 29 | 21 | .580 | 10 | 17–8 | 12–13 |
Grand Rapids Drive (DET) | 26 | 24 | .520 | 13 | 15–10 | 11–14 |
Windy City Bulls (CHI) | 23 | 27 | .460 | 16 | 15–10 | 8–17 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
y – Oklahoma City Blue (OKC) | 34 | 16 | .680 | 0 | 19–6 | 15–10 |
x – Rio Grande Valley Vipers (HOU) | 32 | 18 | .640 | 2 | 19–6 | 13–12 |
Sioux Falls Skyforce (MIA) | 29 | 21 | .580 | 5 | 16–9 | 13–12 |
Austin Spurs (SAS) | 25 | 25 | .500 | 9 | 13–12 | 12–13 |
Texas Legends (DAL) | 25 | 25 | .500 | 9 | 14–11 | 11–14 |
Iowa Energy (MEM) | 12 | 38 | .240 | 22 | 6–19 | 6–19 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
y – Los Angeles D-Fenders (LAL) | 34 | 16 | .680 | 0 | 16–9 | 18–7 |
x – Santa Cruz Warriors (GSW) | 31 | 19 | .620 | 3 | 18–7 | 13–12 |
Northern Arizona Suns (PHX) | 22 | 28 | .440 | 12 | 14–11 | 8–17 |
Reno Bighorns (SAC) | 21 | 29 | .420 | 13 | 12–13 | 9–16 |
Salt Lake City Stars (UTA) | 14 | 36 | .280 | 20 | 7–18 | 7–18 |
April 23, 2017 |
Raptors 905 106, Rio Grande Valley Vipers 119 | ||
Scoring by quarter: 31–29, 20–26, 31–38, 24–26 | ||
Pts: CJ Leslie25 Rebs: Pascal Siakam10 Asts: John Jordan8 |
Pts: Darius Morris23 Rebs: Chinanu Onuaku, Joshua Smith 10 each Asts: Darius Morris11 |
McAllen Convention Center, McAllen, Texas
|
April 25, 2017 |
Rio Grande Valley Vipers 85, Raptors 905 95 | ||
Scoring by quarter: 22–23, 23–31, 22–18, 19–23 | ||
Pts: Kyle Wiltjer25 Rebs: Kyle Wiltjer12 Asts: Darius Morris7 |
Pts: Pascal Siakam32 Rebs: Pascal Siakam10 Asts: Fred VanVleet9 |
Hershey Centre, Mississauga, Ontario
|
April 27, 2017 |
Rio Grande Valley Vipers 96, Raptors 905 122 | ||
Pts: Troy Williams23 Rebs: Chris Walker9 Asts: Jarvis Threatt7 |
Pts: Bruno Caboclo31 Rebs: Bruno Caboclo, Yanick Moreira 11 each Asts: Fred VanVleet14 | |
Raptors 905 wins series, 2–1 |
Hershey Centre, Mississauga, Ontario
|
Finals standings.[5]
x – qualified for playoffs; y – Division champion; z – Conference champion
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
z – Westchester Knicks (NYK) | 32 | 18 | .640 | 0 | 13–12 | 19–6 |
x – Raptors 905 (TOR) | 31 | 19 | .620 | 1 | 18–7 | 13–12 |
Long Island Nets (BKN) | 27 | 23 | .540 | 5 | 14–11 | 13–12 |
Maine Red Claws (BOS) | 17 | 33 | .340 | 15 | 14–11 | 3–22 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
y – Fort Wayne Mad Ants (IND) | 29 | 21 | .580 | 0 | 19–6 | 10–15 |
x – Grand Rapids Drive (DET) | 29 | 21 | .580 | 0 | 16–9 | 13–12 |
Windy City Bulls (CHI) | 24 | 26 | .480 | 5 | 13–12 | 11–14 |
Canton Charge (CLE) | 22 | 28 | .440 | 7 | 9–16 | 13–12 |
Wisconsin Herd (MIL) | 21 | 29 | .420 | 8 | 8–17 | 13–12 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
y – Erie BayHawks (ATL) | 28 | 22 | .560 | 0 | 15–10 | 13–12 |
x – Lakeland Magic (ORL) | 28 | 22 | .560 | 0 | 15–10 | 13–12 |
Greensboro Swarm (CHA) | 16 | 34 | .320 | 12 | 9–16 | 7–18 |
Delaware 87ers (PHI) | 16 | 34 | .320 | 12 | 6–19 | 10–15 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
y – Oklahoma City Blue (OKC) | 28 | 22 | .560 | 0 | 15–10 | 13–12 |
Sioux Falls Skyforce (MIA) | 25 | 25 | .500 | 3 | 13–12 | 12–13 |
Iowa Wolves (MIN) | 24 | 26 | .480 | 4 | 14–11 | 10–15 |
Memphis Hustle (MEM) | 21 | 29 | .420 | 7 | 10–15 | 11–14 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
y – Reno Bighorns (SAC) | 29 | 21 | .580 | 0 | 14–11 | 15–10 |
x – South Bay Lakers (LAL) | 28 | 22 | .560 | 1 | 16–9 | 12–13 |
Santa Cruz Warriors (GSW) | 23 | 27 | .460 | 6 | 13–12 | 10–15 |
Northern Arizona Suns (PHX) | 23 | 27 | .460 | 6 | 13–12 | 10–15 |
Agua Caliente Clippers (LAC) | 23 | 27 | .460 | 6 | 14–11 | 9–16 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
z – Austin Spurs (SAS) | 32 | 18 | .640 | 0 | 17–8 | 15–10 |
x – Rio Grande Valley Vipers (HOU) | 29 | 21 | .580 | 3 | 14–11 | 15–10 |
x – Texas Legends (DAL) | 29 | 21 | .580 | 3 | 16–9 | 13–12 |
Salt Lake City Stars (UTA) | 16 | 34 | .320 | 16 | 11–14 | 5–20 |
April 8, 2018 |
Raptors 905 93, Austin Spurs 105 | ||
Scoring by quarter: 23–30, 26–24, 27–27, 17–24 | ||
Pts: Lorenzo Brown20 Rebs: Kennedy Meeks9 Asts: Lorenzo Brown10 |
Pts: Derrick White35 Rebs: Jaron Blossomgame11 Asts: Darrun Hilliard4 |
H-E-B Center at Cedar Park, Cedar Park, Texas
|
April 10, 2018 |
Austin Spurs 98, Raptors 90576 | ||
Scoring by quarter: 28–18, 18–20, 27–24, 25–14 | ||
Pts: Nick Johnson17 Rebs: Jaron Blossomgame10 Asts: Olivier Hanlan7 |
Pts: Malcolm Miller, Kaza Kajami-Keane 12 each Rebs: Alfonzo McKinnie, Kennedy Meeks 9 each Asts: Lorenzo Brown10 | |
Austin wins series, 2–0 |
Hershey Centre, Mississauga, Ontario
|
Regular Season Final standings:[6]
x – qualified for playoffs; y – Division champion; z – Conference champion
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
z – Long Island Nets (BKN) | 34 | 16 | .680 | 0 | 19–6 | 15–10 |
x – Westchester Knicks (NYK) | 29 | 21 | .580 | 5 | 16–9 | 13–12 |
x – Raptors 905 (TOR) | 29 | 21 | .580 | 5 | 13–12 | 16–9 |
Delaware Blue Coats (PHI) | 21 | 29 | .420 | 13 | 13–12 | 8–17 |
Maine Red Claws (BOS) | 19 | 31 | .380 | 15 | 11–14 | 8–17 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
y – Grand Rapids Drive (DET) | 28 | 22 | .560 | 0 | 14–11 | 14–11 |
x – Windy City Bulls (CHI) | 27 | 23 | .540 | 1 | 15–10 | 12–13 |
Fort Wayne Mad Ants (IND) | 23 | 27 | .460 | 5 | 14–11 | 9–16 |
Canton Charge (CLE) | 22 | 28 | .429 | 6 | 10–15 | 12–13 |
Wisconsin Herd (MIL) | 12 | 38 | .240 | 16 | 8–17 | 4–21 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
y – Lakeland Magic (ORL) | 32 | 18 | .640 | 0 | 18–7 | 14–11 |
Capital City Go-Go (WAS) | 25 | 25 | .500 | 7 | 14–11 | 11–14 |
Greensboro Swarm (CHA) | 24 | 26 | .480 | 8 | 10–15 | 14–11 |
Erie BayHawks (ATL) | 24 | 26 | .469 | 8 | 17–8 | 7–18 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
y – Oklahoma City Blue (OKC) | 34 | 16 | .680 | 0 | 17–8 | 17–8 |
x – Memphis Hustle (MEM) | 28 | 22 | .560 | 6 | 16–9 | 12–13 |
Sioux Falls Skyforce (MIA) | 24 | 26 | .480 | 10 | 13–12 | 11–14 |
Iowa Wolves (MIN) | 20 | 30 | .400 | 14 | 13–12 | 7–18 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
y – Santa Cruz Warriors (GSW) | 34 | 16 | .680 | 0 | 20–5 | 14–11 |
x – Stockton Kings (SAC) | 30 | 20 | .600 | 4 | 18–7 | 12–13 |
Agua Caliente Clippers (LAC) | 26 | 24 | .520 | 8 | 14–11 | 12–13 |
South Bay Lakers (LAL) | 21 | 29 | .420 | 13 | 13–12 | 8–17 |
Northern Arizona Suns (PHX) | 12 | 38 | .240 | 22 | 7–18 | 5–20 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
z – Rio Grande Valley Vipers (HOU) | 34 | 16 | .680 | 0 | 18–7 | 16–9 |
x – Salt Lake City Stars (UTA) | 27 | 23 | .540 | 7 | 15–10 | 12–13 |
Austin Spurs (SAS) | 20 | 30 | .400 | 14 | 13–12 | 7–18 |
Texas Legends (DAL) | 16 | 34 | .320 | 18 | 14–11 | 2–23 |
April 7, 2019 |
Rio Grande Valley Vipers 107, Long Island Nets 117 | ||
Scoring by quarter: 18–37, 31–22, 27–31, 31–27 | ||
Pts: Jordan Johnson23 Rebs: Isaiah Hartenstein17 Asts: Jordan Johnson3 |
Pts: Dzanan Musa23 Thomas Wimbush 23 each Rebs: Alan Williams16 Asts: Tahjere McCall4 |
Island Federal Credit Union Arena, Stony Brook, New York
|
April 9, 2019 |
Long Island Nets 116, Rio Grande Valley Vipers 127 | ||
Scoring by quarter: 27–27, 29–37, 30–30, 30–33 | ||
Pts: Theo Pinson32 Rebs: Theo Pinson11 Asts: Jordan McLaughlin6 |
Pts: Isaiah Hartenstein33 Rebs: Isaiah Hartenstein13 Asts: Jordan Johnson9 |
Bert Ogden Arena, Edinburg, Texas
|
April 12, 2019 |
Rio Grande Valley Vipers 129, Long Island Nets 112 | ||
Scoring by quarter: 38–24, 37–23, 28–27, 26–38 | ||
Pts: Isaiah Hartenstein30 Rebs: Isaiah Hartenstein17 Asts: Michael Frazier II6 |
Pts: Alan Williams26 Rebs: Alan Williams21 Asts: Jordan McLaughlin9 | |
Rio Grande Valley wins series, 2–1 |
Island Federal Credit Union Arena, Stony Brook, New York
|
Final standings when the season was curtailed on March 12, 2020:[7]
x – qualified for playoffs; y – Division champion; z – Conference champion
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
Maine Red Claws (BOS) | 28 | 14 | .667 | 0 | 14–6 | 14–8 |
Delaware Blue Coats (PHI) | 22 | 21 | .512 | 6.5 | 10–12 | 12–9 |
Raptors 905 (TOR) | 22 | 21 | .512 | 6.5 | 12–8 | 10–13 |
Long Island Nets (BKN) | 19 | 23 | .452 | 9 | 10–14 | 9–9 |
Westchester Knicks (NYK) | 17 | 24 | .415 | 10.5 | 7–13 | 10–11 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
x – Wisconsin Herd (MIL) | 33 | 10 | .767 | 0 | 16–7 | 17–3 |
x – Canton Charge (CLE) | 29 | 14 | .674 | 4 | 20–4 | 9–10 |
Grand Rapids Drive (DET) | 25 | 18 | .581 | 8 | 12–7 | 13–11 |
Fort Wayne Mad Ants (IND) | 21 | 22 | .488 | 12 | 16–8 | 5–14 |
Windy City Bulls (CHI) | 17 | 26 | .395 | 16 | 7–13 | 10–13 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
Lakeland Magic (ORL) | 25 | 17 | .595 | 0 | 11–11 | 14–6 |
Capital City Go-Go (WAS) | 22 | 21 | .512 | 3.5 | 14–7 | 8–14 |
College Park Skyhawks (ATL) | 20 | 23 | .465 | 5.5 | 9–10 | 11–13 |
Erie BayHawks (NO) | 13 | 30 | .302 | 12.5 | 8–12 | 5–18 |
Greensboro Swarm (CHA) | 9 | 34 | .209 | 16.5 | 4–17 | 5–17 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
Memphis Hustle (MEM) | 26 | 15 | .634 | 0 | 14–7 | 12–8 |
Sioux Falls Skyforce (MIA) | 22 | 20 | .524 | 4.5 | 15–7 | 7–13 |
Oklahoma City Blue (OKC) | 20 | 22 | .476 | 6.5 | 12–10 | 8–12 |
Iowa Wolves (MIN) | 19 | 24 | .442 | 8 | 10–13 | 9–11 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
Stockton Kings (SAC) | 24 | 19 | .558 | 0 | 12–8 | 12–11 |
Santa Cruz Warriors (GSW) | 21 | 21 | .500 | 2.5 | 8–12 | 13–9 |
Agua Caliente Clippers (LAC) | 22 | 22 | .500 | 2.5 | 12–10 | 10–12 |
South Bay Lakers (LAL) | 19 | 25 | .432 | 5.5 | 13–6 | 6–19 |
Northern Arizona Suns (PHX) | 8 | 34 | .190 | 15.5 | 3–18 | 5–16 |
Team (affiliate) | W | L | PCT | GB | Home | Road |
---|---|---|---|---|---|---|
x – Salt Lake City Stars (UTA) | 30 | 12 | .714 | 0 | 17–6 | 13–6 |
Austin Spurs (SAS) | 24 | 18 | .571 | 6 | 13–9 | 11–9 |
Texas Legends (DAL) | 24 | 19 | .558 | 6.5 | 12–11 | 12–8 |
Rio Grande Valley Vipers (HOU) | 15 | 27 | .357 | 15 | 6–13 | 9–14 |
Pos | Team | W | L | PCT | GB |
---|---|---|---|---|---|
1 | y – Raptors 905 (TOR) | 12 | 3 | .800 | — |
2 | x – Santa Cruz Warriors (GSW) | 11 | 4 | .733 | 1 |
3 | x – Erie BayHawks (NO) | 11 | 4 | .733 | 1 |
4 | x – Delaware Blue Coats (PHI) | 10 | 5 | .667 | 2 |
5 | x – Austin Spurs (SAS) | 10 | 5 | .667 | 2 |
6 | x – Lakeland Magic (ORL) | 9 | 6 | .600 | 3 |
7 | x – Rio Grande Valley Vipers (HOU) | 9 | 6 | .600 | 3 |
8 | x – NBA G League Ignite | 8 | 7 | .533 | 4 |
9 | Oklahoma City Blue (OKC) | 8 | 7 | .533 | 4 |
10 | Long Island Nets (BKN) | 7 | 8 | .467 | 5 |
11 | Westchester Knicks (NYK) | 7 | 8 | .467 | 5 |
12 | Memphis Hustle (MEM) | 6 | 9 | .400 | 6 |
13 | Fort Wayne Mad Ants (IND) | 6 | 9 | .400 | 6 |
14 | Canton Charge (CLE) | 5 | 10 | .333 | 7 |
15 | Greensboro Swarm (CHA) | 5 | 10 | .333 | 7 |
16 | Agua Caliente Clippers (LAC) | 5 | 10 | .333 | 7 |
17 | Salt Lake City Stars (UTA) | 4 | 11 | .267 | 8 |
18 | Iowa Wolves (MIN) | 2 | 13 | .133 | 10 |
For the first time since the 2006–07 NBA Development League season, the playoffs were held entirely as a single-elimination bracket (the league held this type of format from 2003 to 2007, albeit with four teams for the first three seasons and six for the last season).
Quarterfinals March 8 | Semifinals March 9 | Championship March 11 | ||||||||||||
1 | Raptors 905 | 127 | ||||||||||||
8 | Ignite | 102 | ||||||||||||
1 | Raptors 905 | 100 | ||||||||||||
4 | Delaware Blue Coats | 127 | ||||||||||||
4 | Delaware Blue Coats | 124 | ||||||||||||
5 | Austin Spurs | 103 | ||||||||||||
4 | Delaware Blue Coats | 78 | ||||||||||||
6 | Lakeland Magic | 97 | ||||||||||||
2 | Santa Cruz Warriors | 110 | ||||||||||||
7 | Rio Grande Valley Vipers | 81 | ||||||||||||
2 | Santa Cruz Warriors | 96 | ||||||||||||
6 | Lakeland Magic | 108 | ||||||||||||
3 | Erie BayHawks | 110 | ||||||||||||
6 | Lakeland Magic | 139 |
March 11, 2021 |
Lakeland Magic 97, Delaware Blue Coats78 | ||
Scoring by quarter: 21–11, 25–23, 31–20, 20–24 | ||
Pts: Devin Cannady22 Rebs: Karim Mane8 Asts: Jeff Dowtin Jr.7 |
Pts: Rayjon Tucker20 Rebs: Paul Reed11 Asts: Justin Robinson5 |
AdventHealth Arena, Orlando, Florida
|
Pos | Team | W | L | PCT | GB |
---|---|---|---|---|---|
1 | y – Raptors 905 (TOR) | 24 | 8 | .750 | — |
2 | x – Motor City Cruise (DET) | 22 | 10 | .688 | 2 |
3 | x – Delaware Blue Coats (PHI) | 22 | 10 | .688 | 2 |
4 | x – Capital City Go-Go (WAS) | 21 | 10 | .677 | 2.5 |
5 | x – College Park Skyhawks (ATL) | 20 | 13 | .606 | 4.5 |
6 | x – Long Island Nets (BKN) | 18 | 15 | .545 | 6.5 |
7 | e – Grand Rapids Gold (DEN) | 17 | 15 | .531 | 7 |
8 | e – Westchester Knicks (NYK) | 17 | 15 | .531 | 7 |
9 | e – Fort Wayne Mad Ants (IND) | 17 | 17 | .500 | 8 |
10 | e – Maine Celtics (BOS) | 16 | 16 | .500 | 8 |
11 | e – Windy City Bulls (CHI) | 15 | 19 | .441 | 10 |
12 | e – Lakeland Magic (ORL) | 11 | 21 | .344 | 13 |
13 | e – Greensboro Swarm (CHA) | 9 | 24 | .273 | 15.5 |
14 | e – Wisconsin Herd (MIL) | 8 | 24 | .250 | 16 |
15 | e – Cleveland Charge (CLE) | 6 | 26 | .188 | 18 |
Pos | Team | W | L | PCT | GB |
---|---|---|---|---|---|
1 | y – Rio Grande Valley Vipers (HOU) | 24 | 10 | .706 | — |
2 | x – Agua Caliente Clippers (LAC) | 22 | 11 | .667 | 1.5 |
3 | x – South Bay Lakers (LAL) | 21 | 11 | .656 | 2 |
4 | x – Birmingham Squadron (NO) | 18 | 14 | .563 | 5 |
5 | x – Texas Legends (DAL) | 19 | 15 | .559 | 5 |
6 | x – Santa Cruz Warriors (GSW) | 15 | 17 | .469 | 8 |
7 | e – Iowa Wolves (MIN) | 15 | 17 | .469 | 8 |
8 | e – Stockton Kings (SAC) | 15 | 18 | .455 | 8.5 |
9 | e – Memphis Hustle (MEM) | 15 | 19 | .441 | 9 |
10 | e – Oklahoma City Blue (OKC) | 15 | 20 | .429 | 9.5 |
11 | e – Austin Spurs (SAS) | 13 | 19 | .406 | 10 |
12 | e – Sioux Falls Skyforce (MIA) | 14 | 21 | .400 | 10.5 |
13 | e – Salt Lake City Stars (UTA) | 9 | 23 | .281 | 14 |
April 12, 2022 |
Delaware Blue Coats 128, Rio Grande Valley Vipers 145 | ||
Scoring by quarter: 36–35, 29–42, 32–36, 31–32 | ||
Pts: Patrick McCaw24 Rebs: Patrick McCaw9 Asts: Shamorie Ponds9 |
Pts: Trevelin Queen44 Rebs: Mfiondu Kabengele14 Asts: Daishen Nix11 |
Bert Ogden Arena, Edinburg, Texas
|
April 14, 2022 |
Rio Grande Valley Vipers 131, Delaware Blue Coats 114 | ||
Scoring by quarter: 43–28, 26–29, 35–29, 27–28 | ||
Pts: Mfiondu Kabengele29 Rebs: Daishen Nix11 Asts: Daishen Nix8 |
Pts: Myles Powell28 Rebs: Shaquille Harrison12 Asts: Shaquille Harrison9 | |
Rio Grande Valley wins series, 2–0 |
Chase Fieldhouse, Wilmington, Delaware
|
Pos | Team | W | L | PCT | GB |
---|---|---|---|---|---|
1 | y – Long Island Nets (BKN) | 23 | 9 | .719 | — |
2 | x – Delaware Blue Coats (PHI) | 20 | 12 | .625 | 3 |
3 | x – Capital City Go-Go (WAS) | 19 | 13 | .594 | 4 |
4 | x – Maine Celtics (BOS) | 19 | 13 | .594 | 4 |
5 | x – Cleveland Charge (CLE) | 18 | 14 | .563 | 5 |
6 | x – Fort Wayne Mad Ants (IND) | 18 | 14 | .563 | 5 |
7 | e – Windy City Bulls (CHI) | 18 | 14 | .563 | 5 |
8 | e – Lakeland Magic (ORL) | 18 | 14 | .563 | 5 |
9 | e – Motor City Cruise (DET) | 17 | 15 | .531 | 6 |
10 | e – Raptors 905 (TOR) | 16 | 16 | .500 | 7 |
11 | e – College Park Skyhawks (ATL) | 15 | 17 | .469 | 8 |
12 | e – Greensboro Swarm (CHA) | 11 | 21 | .344 | 12 |
13 | e – Wisconsin Herd (MIL) | 11 | 21 | .344 | 12 |
14 | e – Grand Rapids Gold (DEN) | 9 | 23 | .281 | 14 |
15 | e – Westchester Knicks (NYK) | 9 | 23 | .281 | 14 |
Pos | Team | W | L | PCT | GB |
---|---|---|---|---|---|
1 | y – Stockton Kings (SAC) | 25 | 7 | .781 | — |
2 | x – Memphis Hustle (MEM) | 23 | 9 | .719 | 2 |
3 | x – South Bay Lakers (LAL) | 21 | 11 | .656 | 4 |
4 | x – Salt Lake City Stars (UTA) | 20 | 12 | .625 | 5 |
5 | x – Sioux Falls Skyforce (MIA) | 20 | 12 | .625 | 5 |
6 | x – Rio Grande Valley Vipers (HOU) | 18 | 14 | .563 | 7 |
7 | e – Santa Cruz Warriors (GSW) | 18 | 14 | .563 | 7 |
8 | e – Capitanes de Ciudad de México | 18 | 14 | .563 | 7 |
9 | e – Ontario Clippers (LAC) | 17 | 15 | .531 | 8 |
10 | e – Oklahoma City Blue (OKC) | 13 | 19 | .406 | 12 |
11 | e – NBA G League Ignite | 11 | 21 | .344 | 14 |
12 | e – Birmingham Squadron (NO) | 11 | 21 | .344 | 14 |
13 | e – Iowa Wolves (MIN) | 9 | 23 | .281 | 16 |
14 | e – Austin Spurs (SAS) | 8 | 24 | .250 | 17 |
15 | e – Texas Legends (DAL) | 7 | 25 | .219 | 18 |
Conference Quarterfinals | Conference Semifinals | Conference Finals | Finals Best-of-three | ||||||||||||||||
1 | Long Island Nets | 111 | |||||||||||||||||
5 | Cleveland Charge | 107 | |||||||||||||||||
4 | Maine Celtics | 100 | |||||||||||||||||
5 | Cleveland Charge | 113 | |||||||||||||||||
1 | Long Island Nets | 94 | |||||||||||||||||
Eastern Conference | |||||||||||||||||||
2 | Delaware Blue Coats | 108 | |||||||||||||||||
3 | Capital City Go-Go | 101 | |||||||||||||||||
6 | Fort Wayne Mad Ants | 87 | |||||||||||||||||
2 | Delaware Blue Coats | 104 | |||||||||||||||||
3 | Capital City Go-Go | 99 | |||||||||||||||||
E2 | Delaware Blue Coats | 2 | |||||||||||||||||
W6 | Rio Grande Valley Vipers | 0 | |||||||||||||||||
1 | Stockton Kings | 97 | |||||||||||||||||
5 | Sioux Falls Skyforce | 98 | |||||||||||||||||
4 | Salt Lake City Stars | 107 | |||||||||||||||||
5 | Sioux Falls Skyforce | 115 | |||||||||||||||||
5 | Sioux Falls Skyforce | 105 | |||||||||||||||||
Western Conference | |||||||||||||||||||
6 | Rio Grande Valley Vipers | 110 | |||||||||||||||||
3 | South Bay Lakers | 122 | |||||||||||||||||
6 | Rio Grande Valley Vipers | 124 | |||||||||||||||||
2 | Memphis Hustle | 108 | |||||||||||||||||
6 | Rio Grande Valley Vipers | 110 |
April 4, 2023 |
Rio Grande Valley Vipers 120, Delaware Blue Coats 134 | ||
Scoring by quarter: 21–41, 36–33, 33–36, 24–30 | ||
Pts: TyTy Washington Jr.34 Rebs: TyTy Washington Jr.11 Asts: TyTy Washington Jr.8 |
Pts: Jaden Springer43 Rebs: Charlie Brown Jr.15 Asts: Mac McClung7 |
Chase Fieldhouse, Wilmington, Delaware
|
April 6, 2023 |
Delaware Blue Coats 114, Rio Grande Valley Vipers 110 | ||
Scoring by quarter: 28–26, 32–31, 30–17, 24–36 | ||
Pts: Mac McClung30 Rebs: Jaden Springer, Justin Smith, Louis King 9 each Asts: Mac McClung8 |
Pts: TyTy Washington Jr.38 Rebs: Darius Days15 Asts: TyTy Washington Jr.5 | |
Delaware wins series, 2–0 |
Bert Ogden Arena, Edinburg, Texas
|
April 9, 2024 |
Oklahoma City Blue 86, Maine Celtics 106 | ||
Scoring by quarter: 14–33, 28–26, 19–25, 25–22 | ||
Pts: Jaden Shackelford21 Rebs: Olivier Sarr13 Asts: Ousmane Dieng, Jaden Shackelford4 |
Pts: JD Davison23 Rebs: Neemias Queta13 Asts: JD Davison12 |
Portland Exposition Building, Portland, Maine
|
April 11, 2024 |
Maine Celtics 89, Oklahoma City Blue99 | ||
Scoring by quarter: 14–25, 32–30, 23–28, 20–16 | ||
Pts: Drew Peterson29 Rebs: Neemias Queta13 Asts: JD Davison12 |
Pts: Lindy Waters III27 Rebs: Olivier Sarr9 Asts: Adam Flagler, Hunter Maldonado, Lindy Waters III 5 each |
Paycom Center, Oklahoma City, Oklahoma
|
April 15, 2024 |
Oklahoma City Blue 117, Maine Celtics 100 | ||
Scoring by quarter: 29–22, 34–18, 29–27, 25–33 | ||
Pts: Ousmane Dieng25 Rebs: Olivier Sarr13 Asts: Ousmane Dieng4 |
Pts: JD Davison22 Rebs: Drew Peterson8 Asts: JD Davison10 | |
Oklahoma City wins series, 2–1 |
Portland Exposition Building, Portland, Maine
|
NBA G League seasons
| |
---|---|
2000s | |
2010s | |
2020s |