Details | |
---|---|
Duration | 31 January – 23 November 2014 |
Edition | 103rd |
Champion | |
Winning nation | Switzerland |
← 2013 2015 → |
The 2014 Davis Cup (also known as the 2014 Davis Cup by BNP Paribas for sponsorship purposes) was the 103rd edition of the tournament between national teams in men's tennis.[1] The final took place between the 21–23 of November 2014 in Lille, France, with Switzerland winning the title for the first time, defeating hosts France in the final.[2][3][4]
Participating teams | |||
---|---|---|---|
Argentina |
Australia |
Belgium |
Canada |
Czech Republic |
France |
Germany |
Great Britain |
Italy |
Japan |
Kazakhstan |
Netherlands |
Serbia |
Spain |
Switzerland |
United States |
First round 31 January –2 February | Quarterfinals 4–6 April | Semifinals 12–14 September | Final 21–23 November | |||||||||||||||
Ostrava, Czech Republic (indoor hard) | ||||||||||||||||||
1 | Czech Republic | 3 | ||||||||||||||||
Tokyo, Japan (indoor hard) | ||||||||||||||||||
Netherlands | 2 | |||||||||||||||||
1 | Czech Republic | 5 | ||||||||||||||||
Tokyo, Japan (indoor hard) | ||||||||||||||||||
Japan | 0 | |||||||||||||||||
7 | Canada | 1 | ||||||||||||||||
Paris, France (clay) | ||||||||||||||||||
Japan | 4 | |||||||||||||||||
1 | Czech Republic | 1 | ||||||||||||||||
Frankfurt, Germany (indoor hard) | ||||||||||||||||||
5 | France | 4 | ||||||||||||||||
3 | Spain | 1 | ||||||||||||||||
Nancy, France (indoor hard) | ||||||||||||||||||
Germany | 4 | |||||||||||||||||
Germany | 2 | |||||||||||||||||
Mouilleron-le-Captif, France (indoor clay) | ||||||||||||||||||
5 | France | 3 | ||||||||||||||||
5 | France | 5 | ||||||||||||||||
Lille, France (indoor clay) | ||||||||||||||||||
Australia | 0 | |||||||||||||||||
5 | France | 1 | ||||||||||||||||
San Diego, United States (clay) | ||||||||||||||||||
Switzerland | 3 | |||||||||||||||||
Great Britain | 3 | |||||||||||||||||
Naples, Italy (clay) | ||||||||||||||||||
6 | United States | 1 | ||||||||||||||||
Great Britain | 2 | |||||||||||||||||
Mar del Plata, Argentina (clay) | ||||||||||||||||||
Italy | 3 | |||||||||||||||||
Italy | 3 | |||||||||||||||||
Geneva, Switzerland (indoor hard) | ||||||||||||||||||
4 | Argentina | 1 | ||||||||||||||||
Italy | 2 | |||||||||||||||||
Astana, Kazakhstan (indoor hard) | ||||||||||||||||||
Switzerland | 3 | |||||||||||||||||
Belgium | 2 | |||||||||||||||||
Geneva, Switzerland (indoor hard) | ||||||||||||||||||
8 | Kazakhstan | 3 | ||||||||||||||||
8 | Kazakhstan | 2 | ||||||||||||||||
Novi Sad, Serbia (indoor hard) | ||||||||||||||||||
Switzerland | 3 | |||||||||||||||||
Switzerland | 3 | |||||||||||||||||
2 | Serbia | 2 | ||||||||||||||||
France 1 |
Stade Pierre-Mauroy, Lille, France[5][6] 21–23 November 2014 Clay (i) |
Switzerland 3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
Date: 12–14 September
The eight losing teams in the World Group first round ties and eight winners of the Zonal Group I final round ties competed in the World Group play-offs for spots in the 2015 World Group. The draw took place on April 8 in London, England.
Seeded teams
|
Unseeded teams
|
Home team | Score | Visiting team | Location | Venue | Door | Surface |
---|---|---|---|---|---|---|
India | 2–3 | Serbia | Bangalore | KSLTA Tennis Stadium | Outdoor | Hard |
Brazil | 3–1 | Spain | São Paulo | Ginásio do Ibirapuera | Indoor | Clay |
Israel | 2–3 | Argentina | Sunrise, United States[7][8] | Sunrise Tennis Club[7][8] | Outdoor | Hard |
Canada | 3–2 | Colombia | Halifax | Halifax Metro Centre | Indoor | Hard |
United States | 5–0 | Slovakia | Chicago | Sears Centre | Indoor | Hard |
Australia | 5–0 | Uzbekistan | Perth | Cottesloe Tennis Club | Outdoor | Grass |
Netherlands | 2–3 | Croatia | Amsterdam | Ziggo Dome | Indoor | Clay |
Ukraine | 2–3 | Belgium | Tallinn, Estonia[7][9] | Tere Tennis Centre[7][9] | Indoor | Hard |
Note: Due to security concerns, the International Tennis Federation Board of Directors decided to move the World Group play-off ties originally scheduled to be held in Israel and Ukraine. Israel and Ukraine exercised their option of nominating neutral venues for their ties against Argentina and Belgium, respectively.[7]
Second Round Play-offs | First Round Play-offs | First Round | Second Round | |||||||||||||||
1 | Brazil | |||||||||||||||||
bye | Guayaquil, Ecuador (clay) | |||||||||||||||||
bye | 1 | Brazil | 3 | |||||||||||||||
Venezuela | Guayaquil, Ecuador (clay) | Ecuador | 1 | |||||||||||||||
Ecuador | 3 | |||||||||||||||||
Caracas, Venezuela (hard) | Venezuela | 2 | ||||||||||||||||
Venezuela | 1 | |||||||||||||||||
Uruguay | 4 | Santo Domingo, Dom. Rep. (hard) | ||||||||||||||||
Dominican Republic | 4 | |||||||||||||||||
Uruguay | 0 | Cali, Colombia (clay) | ||||||||||||||||
Uruguay | Dominican Republic | 1 | ||||||||||||||||
bye | 2 | Colombia | 4 | |||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
2 | Colombia | |||||||||||||||||
Play-offs | First round | Second round | Third round | |||||||||||||||
Bridgetown, Barbados (hard) | ||||||||||||||||||
1 | Chile | 2 | ||||||||||||||||
Santiago, Chile (clay) | Barbados | 3 | Bridgetown, Barbados (hard) | |||||||||||||||
1 | Chile | 5 | Barbados | 4 | ||||||||||||||
Paraguay | 0 | Asunción, Paraguay (clay) | 4 | El Salvador | 1 | |||||||||||||
4 | El Salvador | 3 | ||||||||||||||||
Paraguay | 2 | Bridgetown, Barbados (hard) | ||||||||||||||||
Barbados | 3 | |||||||||||||||||
Trinidad, Bolivia (clay) | Mexico | 2 | ||||||||||||||||
Bolivia | 2 | |||||||||||||||||
Cochabamba, Bolivia (clay) | 3 | Peru | 3 | Puebla, Mexico (hard) | ||||||||||||||
Bolivia | 3 | 3 | Peru | 2 | ||||||||||||||
Guatemala | 1 | Guatemala City, Guatemala (hard) | 2 | Mexico | 3 | |||||||||||||
Guatemala | 2 | |||||||||||||||||
2 | Mexico | 3 | ||||||||||||||||
Seeds: |
Remaining nations:
|
Second Round Play-offs | First Round Play-offs | First Round | Second Round | |||||||||||||||
1 | Uzbekistan | |||||||||||||||||
bye | Tianjin, China (hard) | |||||||||||||||||
bye | 1 | Uzbekistan | 3 | |||||||||||||||
New Zealand | Tianjin, China (hard, indoor) | China | 2 | |||||||||||||||
New Zealand | 1 | |||||||||||||||||
Christchurch, NZ (hard, indoor) | China | 3 | ||||||||||||||||
New Zealand | 4 | |||||||||||||||||
Chinese Taipei | 1 | Indore, India (hard) | ||||||||||||||||
Chinese Taipei | 0 | |||||||||||||||||
Kaohsiung City, Taiwan (hard, indoor) | India | 5 | Busan, Korea Republic (hard) | |||||||||||||||
Chinese Taipei | 1 | India | 3 | |||||||||||||||
2 | South Korea | 3 | 2 | South Korea | 1 | |||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
2 | South Korea | |||||||||||||||||
Seeds: |
Remaining nations:
|
Play-offs | First Round | Second Round | Third Round | |||||||||||||||
Colombo, Sri Lanka (hard) | ||||||||||||||||||
1 | Philippines | 3 | ||||||||||||||||
Da Lat, Vietnam (hard) | Sri Lanka | 1 | Manila, Philippines (clay) | |||||||||||||||
Sri Lanka | 3 | 1 | Philippines | 2 | ||||||||||||||
Vietnam | 2 | Da Lat, Vietnam (hard) | 4 | Pakistan | 3 | |||||||||||||
4 | Pakistan | 3 | ||||||||||||||||
Vietnam | 2 | Nonthaburi, Thailand (hard) | ||||||||||||||||
4 | Pakistan | 1 | ||||||||||||||||
Phuket, Thailand (hard, indoor) | 3 | Thailand | 4 | |||||||||||||||
Hong Kong | 1 | |||||||||||||||||
Jakarta, Indonesia (hard) | 3 | Thailand | 4 | Nonthaburi, Thailand (hard) | ||||||||||||||
Hong Kong | 1 | 3 | Thailand | 4 | ||||||||||||||
2 | Indonesia | 3 | Mishref, Kuwait (hard) | Kuwait | 1 | |||||||||||||
Kuwait | 3 | |||||||||||||||||
2 | Indonesia | 2 | ||||||||||||||||
All seeded teams get a bye into the second round.
Second round play-offs | First round play-offs | First round | Second round | |||||||||||||||
1 | Croatia | |||||||||||||||||
Warsaw, Poland (hard, indoor) | ||||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
bye | 1 | Croatia | 3 | |||||||||||||||
Moscow, Russia (hard, indoor) | ||||||||||||||||||
Russia | Poland | 1 | ||||||||||||||||
Russia | 2 | |||||||||||||||||
Moscow, Russia (indoor hard) | ||||||||||||||||||
Poland | 3 | |||||||||||||||||
Russia | 4 | |||||||||||||||||
Portugal | 1 | |||||||||||||||||
3 | Israel | |||||||||||||||||
Portorož, Slovenia (clay) | ||||||||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
bye | 3 | Israel | 3 | |||||||||||||||
Kranj, Slovenia (hard, indoor) | ||||||||||||||||||
Portugal | Slovenia | 1 | ||||||||||||||||
Portugal | 2 | |||||||||||||||||
Slovenia | 3 | |||||||||||||||||
Dnipropetrovsk, Ukraine (hard, indoor) | ||||||||||||||||||
Ukraine | 3 | |||||||||||||||||
Bucharest, Romania (clay) | Malmö, Sweden (hard, indoor) | |||||||||||||||||
Romania | 1 | |||||||||||||||||
Romania | 3 | Ukraine | 4 | |||||||||||||||
4 | Sweden | 1 | 4 | Sweden | 1 | |||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
Jönköping, Sweden (indoor hard) | ||||||||||||||||||
4 | Sweden | |||||||||||||||||
4 | Sweden | 3 | ||||||||||||||||
Bratislava, Slovak Rep. (hard, indoor) | ||||||||||||||||||
Latvia | 2 | |||||||||||||||||
Slovakia | 5 | |||||||||||||||||
Valmiera, Latvia (indoor hard) | Bratislava, Slovakia (hard, indoor) | |||||||||||||||||
Latvia | 0 | |||||||||||||||||
Latvia | 1 | Slovakia | 4 | |||||||||||||||
2 | Austria | 4 | 2 | Austria | 1 | |||||||||||||
bye | ||||||||||||||||||
2 | Austria | |||||||||||||||||
Seeds: |
Remaining nations:
|
Play-offs | First round | Second round | Third round | |||||||||||||||
Centurion, South Africa (hard) | ||||||||||||||||||
1 | South Africa | 3 | ||||||||||||||||
Oslo, Norway (hard, indoor) | Centurion, South Africa (hard) | |||||||||||||||||
Monaco | 2 | |||||||||||||||||
Monaco | 5 | 1 | South Africa | 2 | ||||||||||||||
Oslo, Norway (hard, indoor) | ||||||||||||||||||
Norway | 0 | 8 | Lithuania | 3 | ||||||||||||||
8 | Lithuania | 5 | ||||||||||||||||
Sarajevo, Bosnia-Herz. (hard, indoor) | ||||||||||||||||||
Norway | 0 | |||||||||||||||||
8 | Lithuania | 3 | ||||||||||||||||
Helsinki, Finland (hard, indoor) | ||||||||||||||||||
5 | Bosnia and Herzegovina | 2 | ||||||||||||||||
3 | Finland | 3 | ||||||||||||||||
Athens, Greece (clay) | Helsinki, Finland (hard, indoor) | |||||||||||||||||
Bulgaria | 2 | |||||||||||||||||
Bulgaria | 4 | 3 | Finland | 2 | ||||||||||||||
Sarajevo, Bosnia-Herz. (carpet, indoor) | ||||||||||||||||||
Greece | 1 | 5 | Bosnia and Herzegovina | 3 | ||||||||||||||
5 | Bosnia and Herzegovina | 3 | ||||||||||||||||
Greece | 1 | |||||||||||||||||
Minsk, Belarus (hard, indoor) | ||||||||||||||||||
Ireland | 1 | |||||||||||||||||
Dublin, Ireland (hard, indoor) | Chișinău, Moldova (hard, indoor) | |||||||||||||||||
6 | Belarus | 4 | ||||||||||||||||
Ireland | 3 | 6 | Belarus | 1 | ||||||||||||||
Chișinău, Moldova (hard, indoor) | ||||||||||||||||||
Egypt | 2 | 4 | Moldova | 4 | ||||||||||||||
Egypt | 1 | |||||||||||||||||
Kolding, Denmark (carpet, indoor) | ||||||||||||||||||
4 | Moldova | 4 | ||||||||||||||||
4 | Moldova | 2 | ||||||||||||||||
Rabat, Morocco (clay) | ||||||||||||||||||
2 | Denmark | 3 | ||||||||||||||||
Morocco | 2 | |||||||||||||||||
Casablanca, Morocco (clay) | Hillerød, Denmark (hard, indoor) | |||||||||||||||||
7 | Luxembourg | 3 | ||||||||||||||||
Morocco | 4 | 7 | Luxembourg | 0 | ||||||||||||||
Copenhagen, Denmark (hard, indoor) | ||||||||||||||||||
Cyprus | 1 | 2 | Denmark | 5 | ||||||||||||||
Cyprus | 1 | |||||||||||||||||
2 | Denmark | 4 | ||||||||||||||||
Note: Tunisia was suspended from Davis Cup competition for one year for violation of ITF rules, after the Tunisian Tennis Federation ordered Malek Jaziri not to play against Israeli opponent Amir Weintraub during the 2013 Tashkent Challenger, an ATP Challenger Tour event in October 2013.
| |
---|---|
| |
Editions |
|
World Groups / Finals |
|
World Groups play-offs |
|
Qualifying rounds |
|
2023 Davis Cup Finals teams |
|
Former World Group / Finals teams |
|
Players |
|
|
2015 » | |
---|---|
Grand Slam |
|
Men |
|
Women |
|
Team events |
|
Other events |
|
2015 » | |
---|---|
Grand Slam events |
|
ATP World Tour Masters 1000 |
|
ATP World Tour 500 series |
|
ATP World Tour 250 series |
|
Team events |
|
|