Jump to content
Main menu
Navigation
●Main page
●Contents
●Current events
●Random article
●About Wikipedia
●Contact us
●Donate
Contribute
●Help
●Learn to edit
●Community portal
●Recent changes
●Upload file
Search
●Create account
●Log in
●Create account
● Log in
Pages for logged out editors learn more
●Contributions
●Talk
(Top)
1
Seeds
2
Draw
2.1
Key
2.2
Finals
2.3
Top half
2.3.1
Section 1
2.3.2
Section 2
2.4
Bottom half
2.4.1
Section 3
2.4.2
Section 4
3
Qualifying
3.1
Seeds
3.2
Qualifiers
3.3
Draw
3.3.1
First qualifier
3.3.2
Second qualifier
3.3.3
Third qualifier
3.3.4
Fourth qualifier
3.3.5
Fifth qualifier
3.3.6
Sixth qualifier
3.3.7
Seventh qualifier
3.3.8
Eighth qualifier
4
References
5
External links
2024 Australian Open – Girls' singles
●Čeština
●Deutsch
●Español
●Italiano
Edit links
●Article
●Talk
●Read
●Edit
●View history
Tools
Actions
●Read
●Edit
●View history
General
●What links here
●Related changes
●Upload file
●Special pages
●Permanent link
●Page information
●Cite this page
●Get shortened URL
●Download QR code
●Wikidata item
Print/export
●Download as PDF
●Printable version
Appearance
From Wikipedia, the free encyclopedia
2024 tennis event results
Renáta Jamrichová defeated Emerson Jones in the final, 6–4, 6–1 to win the girls' singles tennis title at the 2024 Australian Open.
Alina Korneeva was the reigning champion,[1] but decided to participate in the women's singles qualifying instead. She qualified for the main draw, where she lost to Beatriz Haddad Maia in the second round.
02. Sara Saito (quarterfinals)
03. Kaitlin Quevedo (first round)
04. Hannah Klugman (third round)
05. Tereza Valentová (first round)
06. Emerson Jones (final)
07. Alena Kovačková (second round)
08. Iva Jovic (first round)
09. Tyra Caterina Grant (third round)
10. Ena Koike (semifinals)
11. Charo Esquiva Bañuls (first round)
12. Mingge Xu (quarterfinals)
13. Teodora Kostović (second round)
14. Wakana Sonobe (first round)
15. Vlada Mincheva (quarterfinals)
16. Iva Ivanova (semifinals)
Click on the seed number of a player to go to their draw section.
WC = Wild card
LL = Lucky loser
Alt = Alternate
SE = Special exempt
PR = Protected ranking
ITF = ITF entry
JE = Junior exempt
w/o = Walkover
r = Retired
d = Defaulted
SR = Special ranking
Top half[edit]
Section 1[edit]
Section 2[edit]
| First round
| | | Second round
| | | Third round
| | | Quarterfinals
| |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| 4 | Hannah Klugman
| 6
| 6
|
| | | | |
|
| Antonia Vergara Rivera
| 2 | 3 |
| | | 4 | H Klugman
| 6
| 6
|
| |
|
| Noemi Basiletti
| 7
| 2 | 5 | | | Q | A Subasic
| 1 | 2 |
| |
| Q | Alana Subasic
| 5 | 6
| 7
| | | | | | 4 | H Klugman
| 3 | 5 |
| |
|
| Kate Fakih
| 6
| 2 | 6
| | | | | 15 | V Mincheva
| 6
| 7
|
| |
|
| Rositsa Dencheva
| 4 | 6
| 1 | | |
| K Fakih
| 1 | 63
|
| | | | |
|
| Yelyzaveta Kotliar
| 2 | 4 |
| | | 15 | V Mincheva
| 6
| 77
|
| |
| 15 | Vlada Mincheva
| 6
| 6
|
| | | | 15 | V Mincheva
| 66
| 0
|
| |
| 10 | Ena Koike
| 6
| 6
|
| | | | | | 10 | E Koike
| 78
| 6
|
| |
| WC | Renee Alame
| 2 | 4 |
| | | 10 | E Koike
| 6
| 6
|
| | | | |
|
| Rose Marie Nijkamp
| 6
| 6
|
| | |
| RM Nijkamp
| 3 | 2 |
| |
|
| Olivia Carneiro
| 4 | 1 |
| | | | | | 10 | E Koike
| 6
| 6
|
| |
|
| Yuliya Perapekhina
| 6
| 6 |
| | | | |
| V Valdmannová
| 3 | 2 |
| |
|
| Gloriana Nahum
| 4 | 6r
|
| | |
| Y Perapekhina
| 4 | 0
|
| | |
|
| Vendula Valdmannová
| 1 | 7
| 6
| | |
| V Valdmannová
| 6
| 6
|
| |
| 8 | Iva Jovic
| 6
| 5 | 4 | | |
Bottom half[edit]
Section 3[edit]
| First round
| | | Second round
| | | Third round
| | | Quarterfinals
| |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| 7 | Alena Kovačková
| 6
| 6
|
| | | | |
|
| Luna María Cinalli
| 2 | 3 |
| | | 7 | A Kovačková
| 4 | 6
| 4 | |
| WC | Kimiko Cooper
| 0
| 2 |
| | | Q | L Nilsson
| 6
| 1 | 6
| |
| Q | Lea Nilsson
| 6
| 6
|
| | | | | | Q | L Nilsson
| 6
| 4 | 64
| |
|
| Vittoria Paganetti
| 6
| 6
|
| | | | | 12 | M Xu
| 3 | 6
| 710
| |
|
| Alanis Hamilton
| 2 | 4 |
| | |
| V Paganetti
| 77
| 4 | 2 | | | | |
|
| Kristiana Sidorova
| 6
| 2 | 3 | | | 12 | M Xu
| 64
| 6
| 6
| |
| 12 | Mingge Xu
| 1 | 6
| 6
| | | | 12 | M Xu
| 4 | 3 |
| |
| 16 | Iva Ivanova
| 4 | 6
| 6
| | | | | | 16 | I Ivanova
| 6
| 6
|
| |
| Q | Laura Brunkel
| 6
| 4 | 1 | | | 16 | I Ivanova
| 6
| 6
|
| | | | |
|
| Asylzhan Arystanbekova
| 1 | 4 |
| | | WC | T Kokkinis
| 4 | 1 |
| |
| WC | Tahlia Kokkinis
| 6
| 6
|
| | | | | | 16 | I Ivanova
| 7
| 4 | 6
| |
|
| Jang Ga-eul
| 6
| 77
|
| | | | | Q | A Schuman
| 5 | 6
| 4 | |
| WC | Riko Kikawada
| 4 | 63
|
| | |
| G-e Jang
| 65
| 1 |
| | |
| Q | Aspen Schuman
| 7
| 6
|
| | | Q | A Schuman
| 77
| 6
|
| |
| 3 | Kaitlin Quevedo
| 5 | 3 |
| | |
Section 4[edit]
| First round
| | | Second round
| | | Third round
| | | Quarterfinals
| |
| | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| 6 | Emerson Jones
| 77
| 6
|
| | | | |
| Q | Daria Egorova
| 65
| 4 |
| | | 6 | E Jones
| 4 | 6
| 6
| |
|
| Mika Buchnik
| 2 | 6
| 7
| | |
| M Buchnik
| 6
| 3 | 4 | |
|
| Ekaterina Perelygina
| 6
| 4 | 5 | | | | | | 6 | E Jones
| 7
| 6
|
| |
|
| Julie Paštiková
| 6
| 6
|
| | | | | 9 | TC Grant
| 5 | 3 |
| |
| WC | Carolina Bohrer Martins
| 0
| 4 |
| | |
| J Paštiková
| 6
| 2 | 3 | | | | |
| Q | Reina Goto
| 2 | 3 |
| | | 9 | TC Grant
| 3 | 6
| 6
| |
| 9 | Tyra Caterina Grant
| 6
| 6
|
| | | | 6 | E Jones
| 3 | 6
| 6
| |
| 13 | Teodora Kostović
| 4 | 6
| 6
| | | | | | 2 | S Saito
| 6
| 1 | 1 | |
|
| Elena Ruxandra Bertea
| 6
| 3 | 4 | | | 13 | T Kostović
| 1 | 2 |
| | | | |
|
| Julia Stusek
| 4 | 3 |
| | |
| M Stojsavljevic
| 6
| 6
|
| |
|
| Mika Stojsavljevic
| 6
| 6
|
| | | | | |
| M Stojsavljevic
| 2 | 1 |
| |
|
| Joy de Zeeuw
| 5 | 7
| 6
| | | | | 2 | S Saito
| 6
| 6
|
| |
|
| Elizara Yaneva
| 7
| 5 | 4 | | |
| J de Zeeuw
| 6
| 3 | 2 | | |
| WC | Giselle Isabella Guillen
| 2 | 2 |
| | | 2 | S Saito
| 3 | 6
| 6
| |
| 2 | Sara Saito
| 6
| 6
|
| | |
Qualifying[edit]
-
Shiho Tsujioka (qualifying competition)
Isabelle Lacy (qualified)
Sonja Zhiyenbayeva (first round)
Gaia Maduzzi (first round)
Hikari Yamamoto (qualifying competition)
Aspen Schuman (qualified)
Anna María Fedotova (first round)
Gabia Paskauskas (first round)
Victoria Milovanova (qualifying competition)
Reina Goto (qualified)
Zhang Junhan (qualifying competition)
Lily Taylor (first round)
Hephzibah Oluwadare (qualified)
Daria Egorova (qualified)
Sonja Zhenikhova (qualifying competition)
Kamonwan Yodpetch (first round)
Qualifiers[edit]
-
Hephzibah Oluwadare
Isabelle Lacy
Alana Subasic
Reina Goto
Daria Egorova
Aspen Schuman
Lea Nilsson
Laura Brunkel
First qualifier[edit]
| First round
| | | Qualifying competition
| |
| | | | | | | | | | | | | |
| 1 | Shiho Tsujioka
| 6
| 6
|
| | |
|
|
| Anna Linn Puls
| 2 | 3 |
| |
| | 1 | Shiho Tsujioka
| 63
| 4 |
| |
|
| |
| | | 13 | Hephzibah Oluwadare
| 77
| 6
|
| |
|
| Maya Dutta
| 4 | 1 |
| |
| |
| 13 | Hephzibah Oluwadare
| 6
| 6
|
| |
Second qualifier[edit]
| First round
| | | Qualifying competition
| |
| | | | | | | | | | | | | |
| 2 | Isabelle Lacy
| 6
| 6
|
| | |
|
|
| Valentina Steiner
| 0
| 1 |
| |
| | 2 | Isabelle Lacy
| 5 | 7
| 7
| |
|
| |
| | | WC | Gabby Gregg
| 7
| 5 | 5 | |
| WC | Gabby Gregg
| 77
| 610
| 6
| |
| |
| 16 | Kamonwan Yodpetch
| 64
| 712
| 3 | |
Third qualifier[edit]
| First round
| | | Qualifying competition
| |
| | | | | | | | | | | | | |
| 3 | Sonja Zhiyenbayeva
| 3 | 6
| 4 | | |
|
| WC | Alana Subasic
| 6
| 1 | 6
| |
| | WC | Alana Subasic
| 6
| 6
|
| |
|
| |
| | | 15 | Sonja Zhenikhova
| 4 | 4 |
| |
|
| Maaya Rajeshwaran Revathi
| 2 | 5 |
| |
| |
| 15 | Sonja Zhenikhova
| 6
| 7
|
| |
Fourth qualifier[edit]
| First round
| | | Qualifying competition
| |
| | | | | | | | | | | | | |
| 4 | Gaia Maduzzi
| 2 | 6
| 4 | | |
|
| WC | Ava Beck
| 6
| 3 | 6
| |
| | WC | Ava Beck
| 2 | 2 |
| |
|
| |
| | | 10 | Reina Goto
| 6
| 6
|
| |
|
| Allie Bittner
| 2 | 3 |
| |
| |
| 10 | Reina Goto
| 6
| 6
|
| |
Fifth qualifier[edit]
| First round
| | | Qualifying competition
| |
| | | | | | | | | | | | | |
| 5 | Hikari Yamamoto
| 6
| 2 |
| | |
|
|
| Olivia Center
| 0
| 1r
|
| |
| | 5 | Hikari Yamamoto
| 1 | 3 |
| |
|
| |
| | | 14 | Daria Egorova
| 6
| 6
|
| |
| WC | Kristina Tai
| 0
| 3 |
| |
| |
| 14 | Daria Egorova
| 6
| 6
|
| |
Sixth qualifier[edit]
| First round
| | | Qualifying competition
| |
| | | | | | | | | | | | | |
| 6 | Aspen Schuman
| 77
| 6
|
| | |
|
|
| Wan I-wen
| 61
| 3 |
| |
| | 6 | Aspen Schuman
| 6
| 3 | 7
| |
|
| |
| | | 11 | Zhang Junhan
| 2 | 6
| 5 | |
| WC | Gabrielle Villegas
| 5 | 5 |
| |
| |
| 11 | Zhang Junhan
| 7
| 7
|
| |
Seventh qualifier[edit]
| First round
| | | Qualifying competition
| |
| | | | | | | | | | | | | |
| 7 | Anna María Fedotova
| 4 | 7
| 4 | | |
|
|
| Mona Narita
| 6
| 5 | 6
| |
| |
| Mona Narita
| 2 | 4 |
| |
|
| |
| | |
| Lea Nilsson
| 6
| 6
|
| |
|
| Lea Nilsson
| 6
| 6
|
| |
| |
| 12/WC
| Lily Taylor
| 4 | 3 |
| |
Eighth qualifier[edit]
| First round
| | | Qualifying competition
| |
| | | | | | | | | | | | | |
| 8 | Gabia Paskauskas
| 6
| 4 | 3 | | |
|
|
| Laura Brunkel
| 1 | 6
| 6
| |
| |
| Laura Brunkel
| 6
| 77
|
| |
|
| |
| | | 9 | Victoria Milovanova
| 2 | 62
|
| |
|
| Kanon Sawashiro
| 3 | 1 |
| |
| |
| 9 | Victoria Milovanova
| 6
| 6
|
| |
References[edit]
External links[edit]
-
Draw at itftennis.com
-
Draw at ausopen.com
Retrieved from "https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=2024_Australian_Open_–_Girls%27_singles&oldid=1230951397"
Categories:
●Australian Open (tennis) by year – Girls' singles
●2024 Australian Open
Hidden categories:
●Articles with short description
●Short description matches Wikidata
●This page was last edited on 25 June 2024, at 16:19 (UTC).
●Text is available under the Creative Commons Attribution-ShareAlike License 4.0;
additional terms may apply. By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. Wikipedia® is a registered trademark of the Wikimedia Foundation, Inc., a non-profit organization.
●Privacy policy
●About Wikipedia
●Disclaimers
●Contact Wikipedia
●Code of Conduct
●Developers
●Statistics
●Cookie statement
●Mobile view