t
e
|
---|
1927–1939 Interior Decoration |
|
---|
1940–1946 Black & White / Color separate |
-
1940 (bw): Cedric Gibbons, Paul Groesse / (c): Vincent Korda
-
1941 (bw): Richard Day, Nathan Juran, Thomas Little / (c): Cedric Gibbons, Urie McCleary, Edwin B. Willis
-
1942 (bw): Richard Day, Joseph C. Wright, Thomas Little / (c): Richard Day, Joseph C. Wright, Thomas Little
-
1943 (bw): James Basevi, William S. Darling, Thomas Little / (c): Alexander Golitzen, John B. Goodman, Russell A. Gausman, Ira S. Webb
-
1944 (bw): Cedric Gibbons, William Ferrari, Paul Huldschinsky, Edwin B. Willis / (c): Wiard Ihnen, Thomas Little
-
1945 (bw): Wiard Ihnen, A. Roland Fields / (c): Hans Dreier, Ernst Fegté, Samuel M. Comer
-
1946 (bw): William S. Darling, Lyle R. Wheeler, Thomas Little, Frank E. Hughes / (c): Cedric Gibbons, Paul Groesse, Edwin B. Willis
|
---|
1947–1956 renamed Art Direction - Set Decoration Black & White / Color separate |
-
1947 (bw): John Bryan, Wilfred Shingleton / (c): Alfred Junge
-
1948 (bw): Roger K. Furse, Carmen Dillon / (c): Hein Heckroth, Arthur Lawson
-
1949 (bw): Harry Horner, John Meehan, Emile Kuri / (c): Cedric Gibbons, Paul Groesse, Edwin B. Willis, Jack D. Moore
-
1950 (bw): Hans Dreier, John Meehan, Samuel M. Comer, Ray Moyer / (c): Hans Dreier, Walter Tyler, Samuel M. Comer, Ray Moyer
-
1951 (bw): Richard Day, George James Hopkins / (c): Cedric Gibbons, E. Preston Ames, Edwin B. Willis, F. Keogh Gleason
-
1952 (bw): Cedric Gibbons, Edward Carfagno, Edwin B. Willis, F. Keogh Gleason /(c): Paul Sheriff, Marcel Vertès
-
1953 (bw): Cedric Gibbons, Edward Carfagno, Edwin B. Willis, Hugh Hunt / (c): Lyle R. Wheeler, George Davis, Walter M. Scott, Paul S. Fox
-
1954 (bw): Richard Day / (c): John Meehan, Emile Kuri
-
1955 (bw): Hal Pereira, Tambi Larsen, Samuel M. Comer, Arthur Krams / (c): William Flannery, Jo Mielziner, Robert Priestley
-
1956 (bw): Cedric Gibbons, Malcolm F. Brown, Edwin B. Willis, F. Keogh Gleason / (c): Lyle R. Wheeler, John DeCuir, Walter M. Scott, Paul S. Fox
|
---|
1957–1958 |
|
---|
1959–1966 Black & White / Color separate |
-
1959 (bw): Lyle R. Wheeler, George Davis, Walter M. Scott, Stuart A. Reiss / (c): William A. Horning (posthumous award), Edward Carfagno, Hugh Hunt
-
1960 (bw): Alexandre Trauner, Edward G. Boyle /(c): Alexander Golitzen, Eric Orbom (posthumous award), Russell A. Gausman, Julia Heron
-
1961 (bw): Harry Horner, Gene Callahan / (c): Boris Leven, Victor A. Gangelin
-
1962 (bw): Alexander Golitzen, Henry Bumstead, Oliver Emert /(c): John Box, John Stoll, Dario Simoni
-
1963 (bw): Gene Callahan / (c): John DeCuir, Jack Martin Smith, Hilyard M. Brown, Herman A. Blumenthal, Elven Webb, Maurice Pelling, Boris Juraga, Walter M. Scott, Paul S. Fox, Ray Moyer
-
1964 (bw): Vassilis Photopoulos /(c): Gene Allen, Cecil Beaton, George James Hopkins
-
1965 (bw): Robert Clatworthy, Joseph Kish /(c): John Box, Terence Marsh, Dario Simoni
-
1966 (bw): Richard Sylbert, George James Hopkins / (c): Jack Martin Smith, Dale Hennesy, Walter M. Scott, Stuart A. Reiss
|
---|
1967–1980 |
-
1967: John Truscott, Edward Carrere, John W. Brown
-
1968: John Box, Terence Marsh, Vernon Dixon, Ken Muggleston
-
1969: John DeCuir, Jack Martin Smith, Herman A. Blumenthal, Walter M. Scott, George James Hopkins, Raphaël Bretton
-
1970: Urie McCleary, Gil Parrondo, Antonio Mateos, Pierre-Louis Thévenet
-
1971: John Box, Ernest Archer, Jack Maxsted, Gil Parrondo, Vernon Dixon
-
1972: Rolf Zehetbauer, Jurgen Kiebach, Herbert Strabel
-
1973: Henry Bumstead, James W. Payne
-
1974: Dean Tavoularis, Angelo P. Graham, George R. Nelson
-
1975: Ken Adam, Roy Walker, Vernon Dixon
-
1976: George C. Jenkins, George Gaines
-
1977: John Barry, Norman Reynolds, Leslie Dilley, Roger Christian
-
1978: Paul Sylbert, Edwin O'Donovan, George Gaines
-
1979: Philip Rosenberg, Tony Walton, Edward Stewart, Gary J. Brink
-
1980: Pierre Guffroy, Jack Stephens
|
---|
1981–2000 |
|
---|
2001–present |
|
---|
t
e
|
---|
-
Catherine Martin (1996)
-
Peter Lamont (1997)
-
Dennis Gassner (1998)
-
Rick Heinrichs, Ken Court, John Dexter, Andy Nicholson, and Leslie Tomkins (1999)
-
Don Taylor (2000)
-
Catherine Martin, Ian Gracie, and Annie Beauchamp (2001)
-
Dante Ferretti (2002)
-
Grant Major, Dan Hennah, and Alan Lee (2003)
-
Eve Stewart, John Bush, and John Hill (2004)
-
James D. Bissell (2005)
-
Henry Bumstead, Jack G. Taylor Jr., and Richard C. Goddard (2006)
-
Guy Hendrix Dyas and David Allday (2007)
-
Catherine Martin, Ian Gracie, and Karen Murphy (2008)
-
Dan Bishop and Ian Phillips (2009)
-
Guy Hendrix Dyas, Luke Freeborn, Brad Ricker, and Dean Wolcott (2010)
-
Laurence Bennett and Gregory S. Hooper (2011)
-
Rick Carter, Curt Beech, David Crank, and Leslie McDonald (2012)
-
Beverly Dunn and Catherine Martin (2013)
-
Adam Stockhausen, Anna Pinnock, and Stephan O. Gessler (2014)
-
Adam Stockhausen (2015)
-
David Wasco (2016)
-
Paul Denham Austerberry (2017)
-
John Myhre (2018)
-
Beth Mickle and Michael Ahern (2019)
-
Donald Graham Burt, Chris Craine, Jan Pascale, and Dan Webster (2020)
-
Stefan Dechant (2021)
-
Florencia Martin and Anthony Carlino (2022)
-
Sarah Greenwood and Katie Spencer (2023)
|
|