The 2016–17 UEFA Europa League qualifying phase and play-off round began on 28 June and ended on 25 August 2016. A total of 154 teams competed in the qualifying phase and play-off round to decide 22 of the 48 places in the group stage of the 2016–17 UEFA Europa League.[1]
The schedule of the competition was as follows (all draws were held at the UEFA headquarters in Nyon, Switzerland, unless stated otherwise).[1][2][3]
Round | Draw date and time | First leg | Second leg |
---|---|---|---|
First qualifying round | 20 June 2016, 13:00[4][5] | 30 June 2016 | 7 July 2016 |
Second qualifying round | 20 June 2016, 14:30[5][6] | 14 July 2016 | 21 July 2016 |
Third qualifying round | 15 July 2016, 13:00[7][8] | 28 July 2016 | 4 August 2016 |
Play-off round | 5 August 2016, 13:00[9][10] | 18 August 2016 | 25 August 2016 |
Matches could also be played on Tuesdays or Wednesdays instead of the regular Thursdays due to scheduling conflicts.
In the qualifying phase and play-off round, each tie was played over two legs, with each team playing one leg at home. The team that scored more goals on aggregate over the two legs advanced to the next round. If the aggregate score was level, the away goals rule would be applied, i.e., the team that scored more goals away from home over the two legs advanced. If away goals were also equal, then thirty minutes of extra time would be played, divided into two fifteen-minutes halves. The away goals rule would be again applied after extra time, i.e., if there were goals scored during extra time and the aggregate score was still level, the visiting team advanced by virtue of more away goals scored. If no goals were scored during extra time, the tie would be decided by penalty shoot-out.[1]
In the draws for each round, teams were seeded based on their UEFA club coefficients at the beginning of the season, with the teams divided into seeded and unseeded pots. A seeded team was drawn against an unseeded team, with the order of legs in each tie decided by draw. Due to the limited time between matches, the draws for the second and third qualifying rounds took place before the results of the previous round were known. For these draws (or in any cases where the result of a tie in the previous round was not known at the time of the draw), the seeding was carried out under the assumption that the team with the higher coefficient of an undecided tie advanced to this round, which means if the team with the lower coefficient was to advance, it simply took the seeding of its defeated opponent. Prior to the draws, UEFA may form "groups" in accordance with the principles set by the Club Competitions Committee, but they are purely for convenience of the draw and for ensuring that teams from the same association are not drawn against each other, and do not resemble any real groupings in the sense of the competition.[1]
A total of 154 teams were involved in the qualifying phase and play-off round (including the 15 losers of the Champions League third qualifying round which enter the play-off round). The 22 winners of the play-off round advanced to the group stage to join the 16 teams which enter in the group stage and the 10 losers of the Champions League play-off round.[1]
Below are the participating teams (with their 2016 UEFA club coefficients),[11][12] grouped by their starting rounds.[13][14]
Key to colours |
---|
Winners of the play-off round advance to the group stage |
A total of 96 teams played in the first qualifying round. The draw was held on 20 June 2016.[4][16] (Note: The numbers for each team were pre-assigned by UEFA so that the draw could be held in one run for all groups with ten teams and another run for the groups with eight teams.)
Group 1 | Group 2 | Group 3 | |||
---|---|---|---|---|---|
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded |
Midtjylland (5) |
Víkingur Gøta (6) |
HJK (2) |
HB (7) |
Dinamo Minsk (3) |
Fola Esch (10) |
Group 4 | Group 5 | Group 6 | |||
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded |
AIK (1) |
Cliftonville (6) |
AEK Larnaca (1) |
Shirak (6) |
Videoton (5) |
Ordabasy (6) |
Group 7 | Group 8 | Group 9 | |||
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded |
Neftçi Baku (4) |
Rudar Pljevlja (10) |
Maccabi Tel Aviv (4) |
Gorica (6) |
Omonia (4) |
Shkëndija (5) |
Group 10 | |||||
Seeded | Unseeded | ||||
Slovan Bratislava (4) |
Kapaz (5) |
The first legs were played on 28 and 30 June, and the second legs were played on 5, 6 and 7 July 2016.
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Midtjylland | 2–0 | Sūduva Marijampolė | 1–0 | 1–0 |
Heart of Midlothian | 6–3[A] | Infonet Tallinn | 2–1 | 4–2 |
Connah's Quay Nomads | 1–0[A] | Stabæk | 0–0 | 1–0 |
Ventspils | 4–0 | Víkingur Gøta | 2–0 | 2–0 |
Linfield | 1–2 | Cork City | 0–1 | 1–1 |
Levadia Tallinn | 3–1 | HB | 1–1 | 2–0 |
Atlantas | 1–3 | HJK | 0–2 | 1–1 |
IFK Göteborg | 7–1 | Llandudno | 5–0 | 2–1 |
St Patrick's Athletic | 2–2 (a) | Jeunesse Esch | 1–0 | 1–2 |
KR | 8–1 | Glenavon | 2–1 | 6–0 |
Shamrock Rovers | 1–3 | RoPS | 0–2 | 1–1 |
Valur | 1–10 | Brøndby | 1–4 | 0–6 |
Aberdeen | 3–2 | Fola Esch | 3–1 | 0–1 |
Trakai | 3–5[A] | Nõmme Kalju | 2–1 | 1–4 |
Dinamo Minsk | 4–1 | Spartaks Jūrmala | 2–1 | 2–0 |
Breiðablik | 4–5 | Jelgava | 2–3 | 2–2 |
NSÍ Runavík | 0–7 | Shakhtyor Soligorsk | 0–2 | 0–5 |
AIK | 4–0 | Bala Town | 2–0 | 2–0 |
Differdange 03 | 1–3 | Cliftonville | 1–1 | 0–2 |
Odd | 3–1 | IFK Mariehamn | 2–0 | 1–1 |
Domžale | 5–2 | Lusitanos | 3–1 | 2–1 |
Bokelj | 1–6 | Vojvodina | 1–1 | 0–5 |
AEK Larnaca | 6–1 | Folgore | 3–0 | 3–1 |
Dila Gori | 1–1 (1–4 p) | Shirak | 1–0 | 0–1 (a.e.t.) |
Široki Brijeg | 1–3 | Birkirkara | 1–1 | 0–2 |
Videoton | 3–2 | Zaria Bălți | 3–0 | 0–2 |
UE Santa Coloma | 2–7 | Lokomotiva | 1–3 | 1–4 |
Europa | 3–2[A] | Pyunik | 2–0 | 1–2 |
Čukarički | 6–3 | Ordabasy | 3–0 | 3–3 |
Rabotnički | 1–2 | Budućnost Podgorica | 1–1 | 0–1 |
Zimbru Chișinău | 3–3 (a) | Chikhura Sachkhere | 0–1 | 3–2 |
Sloboda Tuzla | 0–1 | Beitar Jerusalem | 0–0 | 0–1 |
Kukësi | 2–1 | Rudar Pljevlja | 1–1 | 1–0 |
Balzan | 2–3[A] | Neftçi Baku | 0–2 | 2–1 |
Admira Wacker Mödling | 4–3 | Spartak Myjava | 1–1 | 3–2 |
Beroe Stara Zagora | 2–0 | Radnik Bijeljina | 0–0 | 2–0 |
La Fiorita | 0–7 | Debrecen | 0–5 | 0–2 |
Vaduz | 5–2 | Sileks | 3–1 | 2–1 |
Maccabi Tel Aviv | 4–0 | Gorica | 3–0 | 1–0 |
Gabala | 6–3 | Samtredia | 5–1 | 1–2 |
Teuta | 0–6 | Kairat | 0–1 | 0–5 |
Spartak Trnava | 6–0 | Hibernians | 3–0 | 3–0 |
Banants | 1–5 | Omonia | 0–1 | 1–4 (a.e.t.) |
Shkëndija | 4–1 | Cracovia | 2–0 | 2–1 |
Slavia Sofia | 1–3 | Zagłębie Lubin | 1–0 | 0–3 |
Aktobe | 1–3 | MTK Budapest | 1–1 | 0–2 |
Partizani | w/o[B] | Slovan Bratislava | 0–0 | Cancelled |
Kapaz | 1–0 | Dacia Chișinău | 0–0 | 1–0 |
Midtjylland | 1–0 | Sūduva Marijampolė |
---|---|---|
Onuachu 56' | Report |
Attendance: 4,347[17]
Referee: Srđan Jovanović (Serbia)
Sūduva Marijampolė | 0–1 | Midtjylland |
---|---|---|
Report | Novák 16' |
Attendance: 1,738[17]
Referee: Peter Kralović (Slovakia)
Midtjylland won 2–0 on aggregate.
Heart of Midlothian | 2–1 | Infonet Tallinn |
---|---|---|
|
Report | Kharin 21' |
Attendance: 14,417[17]
Referee: Vilhjálmur Alvar Þórarinsson (Iceland)
Infonet Tallinn | 2–4 | Heart of Midlothian |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 1,354[17]
Referee: Petr Ardeleanu (Czech Republic)
Heart of Midlothian won 6–3 on aggregate.
Connah's Quay Nomads | 0–0 | Stabæk |
---|---|---|
Report |
Attendance: 573[17]
Referee: Johnny Casanova (San Marino)
Stabæk | 0–1 | Connah's Quay Nomads |
---|---|---|
Report | Morris 15' |
Attendance: 384[17]
Referee: Laurent Kopriwa (Luxembourg)
Connah's Quay Nomads won 1–0 on aggregate.
Ventspils | 2–0 | Víkingur Gøta |
---|---|---|
Karlsons 5', 37' | Report |
Attendance: 1,982[17]
Referee: Mikhail Vilkov (Russia)
Víkingur Gøta | 0–2 | Ventspils |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 369[17]
Referee: Nikolaj Hänni (Switzerland)
Ventspils won 4–0 on aggregate.
Linfield | 0–1 | Cork City |
---|---|---|
Report | Maguire 63' (pen.) |
Attendance: 2,093[17]
Referee: Bart Vertenten (Belgium)
Cork City | 1–1 | Linfield |
---|---|---|
Maguire 49' (pen.) | Report | Stafford 52' |
Attendance: 3,521[17]
Referee: Bartosz Frankowski (Poland)
Cork City won 2–1 on aggregate.
Levadia Tallinn | 1–1 | HB |
---|---|---|
Marin 65' | Report | Manga 21' (o.g.) |
Attendance: 730[17]
Referee: Filip Glova (Slovakia)
HB | 0–2 | Levadia Tallinn |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 580[17]
Referee: Radek Příhoda (Czech Republic)
Levadia Tallinn won 3–1 on aggregate.
Atlantas | 0–2 | HJK |
---|---|---|
Report | Morelos 53', 85' |
Attendance: 2,500[17]
Referee: Alexandros Aretopoulos (Greece)
HJK | 1–1 | Atlantas |
---|---|---|
Taiwo 30' (pen.) | Report | Papšys 76' |
Attendance: 3,501[17]
Referee: Bryn Markham-Jones (Wales)
HJK won 3–1 on aggregate.
IFK Göteborg | 5–0 | Llandudno |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 6,074[17]
Referee: Martin Lundby (Norway)
Llandudno | 1–2 | IFK Göteborg |
---|---|---|
Hughes 72' | Report |
|
Attendance: 841[17]
Referee: Tiago Martins (Portugal)
IFK Göteborg won 7–1 on aggregate.
St Patrick's Athletic | 1–0 | Jeunesse Esch |
---|---|---|
Fagan 10' | Report |
Attendance: 1,200[17]
Referee: Pavel Orel (Czech Republic)
Jeunesse Esch | 2–1 | St Patrick's Athletic |
---|---|---|
Stumpf 22', 87' | Report | D. Dennehy 73' |
Attendance: 1,378[17]
Referee: Irfan Peljto (Bosnia and Herzegovina)
2–2 on aggregate. St Patrick's Athletic won on away goals.
KR | 2–1 | Glenavon |
---|---|---|
|
Report | Kelly 14' |
Attendance: 502[17]
Referee: Nicolas Laforge (Belgium)
Glenavon | 0–6 | KR |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 1,250[17]
Referee: Dennis Antamo (Finland)
KR won 8–1 on aggregate.
Shamrock Rovers | 0–2 | RoPS |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 1,908[17]
Referee: Georgios Kominis (Greece)
RoPS | 1–1 | Shamrock Rovers |
---|---|---|
Muinonen 27' | Report | McCabe 22' (pen.) |
Attendance: 1,525[17]
Referee: Dejan Jakimovski (Macedonia)
RoPS won 3–1 on aggregate.
Valur | 1–4 | Brøndby |
---|---|---|
Ingvarsson 90+2' | Report |
|
Attendance: 728[17]
Referee: Ali Palabıyık (Turkey)
Brøndby | 6–0 | Valur |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 6,227[17]
Referee: Tihomir Pejin (Croatia)
Brøndby won 10–1 on aggregate.
Aberdeen | 3–1 | Fola Esch |
---|---|---|
|
Report | Klein 70' |
Attendance: 12,570[17]
Referee: Mads-Kristoffer Kristoffersen (Denmark)
Fola Esch | 1–0 | Aberdeen |
---|---|---|
Hadji 45' | Report |
Attendance: 1,789[17]
Referee: Ola Hobber Nilsen (Norway)
Aberdeen won 3–2 on aggregate.
Trakai | 2–1 | Nõmme Kalju |
---|---|---|
|
Report | Wakui 6' (pen.) |
Attendance: 500[17]
Referee: Vladimir Vnuk (Slovakia)
Nõmme Kalju | 4–1 | Trakai |
---|---|---|
|
Report | Arshakyan 14' |
Attendance: 465[17]
Referee: Erik Lambrechts (Belgium)
Nõmme Kalju won 5–3 on aggregate.
Dinamo Minsk | 2–1 | Spartaks Jūrmala |
---|---|---|
Bykov 18', 82' | Report | Ulimbaševs 80' |
Attendance: 1,700[17]
Referee: Zaven Hovhannisyan (Armenia)
Spartaks Jūrmala | 0–2 | Dinamo Minsk |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 1,100[17]
Referee: Alexandru Tean (Moldova)
Dinamo Minsk won 4–1 on aggregate.
Breiðablik | 2–3 | Jelgava |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 531[17]
Referee: Anders Poulsen (Denmark)
Jelgava | 2–2 | Breiðablik |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 1,560[17]
Referee: Petur Reinert (Faroe Islands)
Jelgava won 5–4 on aggregate.
NSÍ Runavík | 0–2 | Shakhtyor Soligorsk |
---|---|---|
Report | Starhorodskyi 45+1' (pen.), 84' (pen.) |
Attendance: 350[17]
Referee: Tim Marshall (Northern Ireland)
Shakhtyor Soligorsk | 5–0 | NSÍ Runavík |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 1,100[17]
Referee: Giorgi Vadachkoria (Georgia)
Shakhtyor Soligorsk won 7–0 on aggregate.
AIK | 2–0 | Bala Town |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 6,127[17]
Referee: Kirill Levnikov (Russia)
Bala Town | 0–2 | AIK |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 890[17]
Referee: Fedayi San (Switzerland)
AIK won 4–0 on aggregate.
Differdange 03 | 1–1 | Cliftonville |
---|---|---|
Er Rafik 38' | Report | Lavery 89' |
Attendance: 1,355[17]
Referee: Ignasi Villamayor Rozados (Andorra)
Cliftonville | 2–0 | Differdange 03 |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 1,168[17]
Referee: Ferenc Karakó (Hungary)
Cliftonville won 3–1 on aggregate.
Odd | 2–0 | IFK Mariehamn |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 3,701[17]
Referee: Mohammed Al-Hakim (Sweden)
IFK Mariehamn | 1–1 | Odd |
---|---|---|
Mantilla 4' | Report | Bentley 78' |
Attendance: 1,402[17]
Referee: Peter Kjærsgaard-Andersen (Denmark)
Odd won 3–1 on aggregate.
Domžale | 3–1 | Lusitanos |
---|---|---|
|
Report | Luizão 5' |
Attendance: 1,000[17]
Referee: Orkhan Mammadov (Azerbaijan)
Lusitanos | 1–2 | Domžale |
---|---|---|
Luizão 18' | Report |
|
Attendance: 500[17]
Referee: Stanislav Todorov (Bulgaria)
Domžale won 5–2 on aggregate.
Bokelj | 1–1 | Vojvodina |
---|---|---|
Đenić 5' | Report | Meleg 6' |
Attendance: 1,403[17]
Referee: Alejandro Hernández Hernández (Spain)
Vojvodina | 5–0 | Bokelj |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 4,388[17]
Referee: Andrew Dallas (Scotland)
Vojvodina won 6–1 on aggregate.
AEK Larnaca | 3–0 | Folgore |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 2,100[17]
Referee: Aleksandrs Golubevs (Latvia)
Folgore | 1–3 | AEK Larnaca |
---|---|---|
Traini 35' | Report |
|
Attendance: 319[17]
AEK Larnaca won 6–1 on aggregate.
Dila Gori | 1–0 | Shirak |
---|---|---|
Modebadze 36' | Report |
Attendance: 2,512[17]
Referee: Anatoliy Zhabchenko (Ukraine)
Shirak | 1–0 (a.e.t.) | Dila Gori |
---|---|---|
Bichakhchyan 84' | Report | |
Penalties | ||
|
4–1 |
|
Attendance: 2,400[17]
Referee: Sergejus Slyva (Lithuania)
1–1 on aggregate. Shirak won 4–1 on penalties.
Široki Brijeg | 1–1 | Birkirkara |
---|---|---|
Baraban 45' | Report | Attard 15' |
Attendance: 3,000[17]
Referee: Sandro Schärer (Switzerland)
Birkirkara | 2–0 | Široki Brijeg |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 1,152[17]
Referee: Rahim Hasanov (Azerbaijan)
Birkirkara won 3–1 on aggregate.
Videoton | 3–0 | Zaria Bălți |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 2,321[17]
Referee: Enea Jorgji (Albania)
Zaria Bălți | 2–0 | Videoton |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 2,097[17]
Referee: Fyodor Zammit (Malta)
Videoton won 3–2 on aggregate.
UE Santa Coloma | 1–3 | Lokomotiva |
---|---|---|
Reis 90+3' | Report |
|
Attendance: 250[17]
Referee: Donatas Rumšas (Lithuania)
Lokomotiva | 4–1 | UE Santa Coloma |
---|---|---|
|
Report | Salomó 89' |
Attendance: 294[17]
Referee: Veaceslav Banari (Moldova)
Lokomotiva won 7–2 on aggregate.
Europa | 2–0 | Pyunik |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 850[17]
Referee: Markus Hameter (Austria)
Pyunik | 2–1 | Europa |
---|---|---|
|
Report | Joselinho 10' |
Attendance: 2,000[17]
Referee: Boris Marhefka (Slovakia)
Europa won 3–2 on aggregate.
Čukarički | 3–0 | Ordabasy |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 2,214[17]
Referee: Fábio Veríssimo (Portugal)
Ordabasy | 3–3 | Čukarički |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 5,100[17]
Referee: Denis Scherbakov (Belarus)
Čukarički won 6–3 on aggregate.
Rabotnički | 1–1 | Budućnost Podgorica |
---|---|---|
Elmas 80' | Report | Janketić 36' |
Attendance: 1,500[17]
Referee: Zbyněk Proske (Czech Republic)
Budućnost Podgorica | 1–0 | Rabotnički |
---|---|---|
Radunović 18' (pen.) | Report |
Attendance: 2,000[17]
Referee: Jørgen Daugbjerg Burchardt (Denmark)
Budućnost Podgorica won 2–1 on aggregate.
Zimbru Chișinău | 0–1 | Chikhura Sachkhere |
---|---|---|
Report | Tatanashvili 39' |
Attendance: 2,500[17]
Referee: Jari Järvinen (Finland)
Chikhura Sachkhere | 2–3 | Zimbru Chișinău |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 1,500[17]
Referee: Suren Baliyan (Armenia)
3–3 on aggregate. Zimbru Chișinău won on away goals.
Sloboda Tuzla | 0–0 | Beitar Jerusalem |
---|---|---|
Report |
Attendance: 2,762[17]
Referee: Glenn Nyberg (Sweden)
Beitar Jerusalem | 1–0 | Sloboda Tuzla |
---|---|---|
Atzili 66' (pen.) | Report |
Attendance: 9,010[17]
Referee: Oleksandr Derdo (Ukraine)
Beitar Jerusalem won 1–0 on aggregate.
Kukësi | 1–1 | Rudar Pljevlja |
---|---|---|
Rangel 32' | Report | Radanović 71' (pen.) |
Attendance: 104[17]
Referee: Roi Reinschreiber (Israel)
Rudar Pljevlja | 0–1 | Kukësi |
---|---|---|
Report | Guri 79' |
Attendance: 486[17]
Referee: João Capela (Portugal)
Kukësi won 2–1 on aggregate.
Balzan | 0–2 | Neftçi Baku |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 357[17]
Referee: Jovan Kaluđerović (Montenegro)
Neftçi Baku | 1–2 | Balzan |
---|---|---|
Jairo 20' | Report | Micallef 51', 67' |
Attendance: 7,650[17]
Referee: Yaroslav Kozyk (Ukraine)
Neftçi Baku won 3–2 on aggregate.
Admira Wacker Mödling | 1–1 | Spartak Myjava |
---|---|---|
Bajrami 34' | Report | Kóňa 73' |
Attendance: 1,200[17]
Referee: Fran Jović (Croatia)
Spartak Myjava | 2–3 | Admira Wacker Mödling |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 2,057[17]
Referee: Alper Ulusoy (Turkey)
Admira Wacker Mödling won 4–3 on aggregate.
Beroe Stara Zagora | 0–0 | Radnik Bijeljina |
---|---|---|
Report |
Attendance: 2,918[17]
Referee: Giorgi Kruashvili (Georgia)
Radnik Bijeljina | 0–2 | Beroe Stara Zagora |
---|---|---|
Report | Pochanski 79', 80' |
Attendance: 2,832[17]
Referee: Dimitrios Massias (Cyprus)
Beroe Stara Zagora won 2–0 on aggregate.
La Fiorita | 0–5 | Debrecen |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 402[17]
Referee: Juri Frischer (Estonia)
Debrecen | 2–0 | La Fiorita |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 8,632[17]
Referee: Stavros Mantalos (Greece)
Debrecen won 7–0 on aggregate.
Vaduz | 3–1 | Sileks |
---|---|---|
|
Report | Mickov 86' |
Attendance: 928[17]
Referee: Þóroddur Hjaltalín Jr. (Iceland)
Sileks | 1–2 | Vaduz |
---|---|---|
Mickov 30' | Report |
|
Attendance: 450[17]
Referee: Paul McLaughlin (Republic of Ireland)
Vaduz won 5–2 on aggregate.
Maccabi Tel Aviv | 3–0 | Gorica |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 7,982[17]
Referee: Jonathan Lardot (Belgium)
Gorica | 0–1 | Maccabi Tel Aviv |
---|---|---|
Report | Benayoun 10' |
Attendance: 700[17]
Referee: Manuel Schüttengruber (Austria)
Maccabi Tel Aviv won 4–0 on aggregate.
Gabala | 5–1 | Samtredia |
---|---|---|
|
Report | Shergelashvili 59' |
Attendance: 5,850[17]
Referee: Denis Scherbakov (Belarus)
Samtredia | 2–1 | Gabala |
---|---|---|
|
Report | Weeks 42' |
Attendance: 847[17]
Referee: Georgios Kyzas (Greece)
Gabala won 6–3 on aggregate.
Teuta | 0–1 | Kairat |
---|---|---|
Report | Arshavin 70' |
Attendance: 500[17]
Referee: Vasilis Dimitriou (Cyprus)
Kairat | 5–0 | Teuta |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 20,700[17]
Referee: Dag Vidar Hafsås (Norway)
Kairat won 6–0 on aggregate.
Spartak Trnava | 3–0 | Hibernians |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 0[note 28]
Referee: Edin Jakupović (Bosnia and Herzegovina)
Hibernians | 0–3 | Spartak Trnava |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 322[17]
Referee: Anastasios Papapetrou (Greece)
Spartak Trnava won 6–0 on aggregate.
Banants | 0–1 | Omonia |
---|---|---|
Report | Derbyshire 26' |
Attendance: 1,520[17]
Referee: Mario Zebec (Croatia)
Omonia | 4–1 (a.e.t.) | Banants |
---|---|---|
|
Report | Burayev 71' |
Attendance: 8,042[17]
Referee: Aleksandrs Anufrijevs (Latvia)
Omonia won 5–1 on aggregate.
Shkëndija | 2–0 | Cracovia |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 4,539[17]
Referee: Sándor Andó-Szabó (Hungary)
Cracovia | 1–2 | Shkëndija |
---|---|---|
Demiri 68' (o.g.) | Report |
|
Attendance: 7,122[17]
Referee: Gunnar Jarl Jónsson (Iceland)
Shkëndija won 4–1 on aggregate.
Slavia Sofia | 1–0 | Zagłębie Lubin |
---|---|---|
Serderov 85' | Report |
Attendance: 1,160[17]
Referee: Aliyar Aghayev (Azerbaijan)
Zagłębie Lubin | 3–0 | Slavia Sofia |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 5,817[17]
Referee: Yuriy Mozharovsky (Ukraine)
Zagłębie Lubin won 3–1 on aggregate.
Aktobe | 1–1 | MTK Budapest |
---|---|---|
Zhalmukan 44' (pen.) | Report | Torghelle 30' |
Attendance: 8,600[17]
Referee: Sascha Amhof (Switzerland)
MTK Budapest | 2–0 | Aktobe |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 601[17]
Referee: Nikolay Yordanov (Bulgaria)
MTK Budapest won 3–1 on aggregate.
Partizani | 0–0 | Slovan Bratislava |
---|---|---|
Report |
Attendance: 1,350[17]
Referee: Erez Papir (Israel)
Slovan Bratislava | Cancelled | Partizani |
---|---|---|
Report |
Referee: Mitja Žganec (Slovenia)
Partizani replaced Skënderbeu in the 2016–17 UEFA Champions League second qualifying round and Slovan Bratislava proceeded directly to the UEFA Europa League second qualifying round, after Skënderbeu was excluded by UEFA for match-fixing.[15]
Kapaz | 0–0 | Dacia Chișinău |
---|---|---|
Report |
Attendance: 2,000[17]
Referee: Aleksandr Gauzer (Kazakhstan)
Dacia Chișinău | 0–1 | Kapaz |
---|---|---|
Report | Dário 57' |
Attendance: 620[17]
Referee: Lasha Silagava (Georgia)
Kapaz won 1–0 on aggregate.
A total of 66 teams played in the second qualifying round: 18 teams which entered in this round, and the 48 winners of the first qualifying round. The draw was held on 20 June 2016.[4][16] (Note: The numbers for each team were pre-assigned by UEFA so that the draw could be held in one run for all groups with ten teams and another run for the groups with twelve teams.)
Group 1 | Group 2 | Group 3 | |||
---|---|---|---|---|---|
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded |
Partizan (5) |
Shirak[†] (6) |
Austria Wien (5) |
Gabala[†] (8) |
Midtjylland[†] (1) |
KR[†] (7) |
Group 4 | Group 5 | Group 6 | |||
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded |
Maribor (6) |
Odd[†] (7) |
Maccabi Tel Aviv[†] (4) |
Aberdeen[†] (12) |
Genk (3) |
Budućnost Podgorica[†] (8) |
The first legs were played on 14 July, and the second legs were played on 20 and 21 July 2016.
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Shirak | 1–3 | Spartak Trnava | 1–1 | 0–2 |
Dinamo Minsk | 2–1 | St Patrick's Athletic | 1–1 | 1–0 |
Partizan | 0–0 (3–4 p) | Zagłębie Lubin | 0–0 | 0–0 (a.e.t.) |
Vojvodina | 3–1 | Connah's Quay Nomads | 1–0 | 2–1 |
Maccabi Haifa | 2–2 (3–5 p)[C] | Nõmme Kalju | 1–1 | 1–1 (a.e.t.) |
Hibernian | 1–1 (3–5 p) | Brøndby | 0–1 | 1–0 (a.e.t.) |
Shakhtyor Soligorsk | 2–3 | Domžale | 1–1 | 1–2 |
Austria Wien | 5–1 | Kukësi | 1–0 | 4–1 |
MTK Budapest | 1–4 | Gabala | 1–2 | 0–2 |
Beroe Stara Zagora | 1–2 | HJK | 1–1 | 0–1 |
RoPS | 1–4 | Lokomotiva | 1–1 | 0–3 |
Neftçi Baku | 0–1 | Shkëndija | 0–0 | 0–1 |
KR | 4–5[C] | Grasshopper | 3–3 | 1–2 |
Midtjylland | 5–2 | Vaduz | 3–0 | 2–2 |
Zimbru Chișinău | 2–7 | Osmanlıspor | 2–2 | 0–5 |
PAS Giannina | 4–3 | Odd | 3–0 | 1–3 (a.e.t.) |
Birkirkara | 2–1 | Heart of Midlothian | 0–0 | 2–1 |
Maribor | 1–1 (a) | Levski Sofia | 0–0 | 1–1 |
Piast Gliwice | 0–3 | IFK Göteborg | 0–3 | 0–0 |
Slovan Bratislava | 0–3 | Jelgava | 0–0 | 0–3 |
Beitar Jerusalem | 3–3 (a) | Omonia | 1–0 | 2–3 |
Admira Wacker Mödling | 3–0 | Kapaz | 1–0 | 2–0 |
Aberdeen | 4–0 | Ventspils | 3–0 | 1–0 |
BK Häcken | 1–2 | Cork City | 1–1 | 0–1 |
Kairat | 2–3 | Maccabi Tel Aviv | 1–1 | 1–2 |
Debrecen | 1–3 | Torpedo-BelAZ Zhodino | 1–2 | 0–1 |
CSM Politehnica Iași | 3–4 | Hajduk Split | 2–2 | 1–2 |
Videoton | 3–1 | Čukarički | 2–0 | 1–1 |
Cliftonville | 2–5 | AEK Larnaca | 2–3 | 0–2 |
AIK | 2–0 | Europa | 1–0 | 1–0 |
Levadia Tallinn | 3–3 (a) | Slavia Prague | 3–1 | 0–2 |
Genk | 2–2 (4–2 p) | Budućnost Podgorica | 2–0 | 0–2 (a.e.t.) |
SønderjyskE | 4–3 | Strømsgodset | 2–1 | 2–2 (a.e.t.) |
Shirak | 1–1 | Spartak Trnava |
---|---|---|
Hakobyan 16' | Report | Jirka 87' |
Attendance: 2,747[29]
Referee: Artyom Kuchin (Kazakhstan)
Spartak Trnava | 2–0 | Shirak |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 6,129[29]
Referee: Arnold Hunter (Northern Ireland)
Spartak Trnava won 3–1 on aggregate.
Dinamo Minsk | 1–1 | St Patrick's Athletic |
---|---|---|
Karytska 25' | Report | Fagan 54' |
Attendance: 1,286[29]
Referee: Srđan Jovanović (Serbia)
St Patrick's Athletic | 0–1 | Dinamo Minsk |
---|---|---|
Report | Rassadkin 18' |
Attendance: 2,400[29]
Referee: Alan Mario Sant (Malta)
Dinamo Minsk won 2–1 on aggregate.
Partizan | 0–0 | Zagłębie Lubin |
---|---|---|
Report |
Attendance: 15,870[29]
Referee: Eitan Shemeulevitch (Israel)
Zagłębie Lubin | 0–0 (a.e.t.) | Partizan |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
|
4–3 |
|
Attendance: 11,279[29]
Referee: Anatoliy Abdula (Ukraine)
0–0 on aggregate. Zagłębie Lubin won 4–3 on penalties.
Vojvodina | 1–0 | Connah's Quay Nomads |
---|---|---|
Paločević 86' | Report |
Attendance: 4,276[29]
Referee: Aleksei Nikolaev (Russia)
Connah's Quay Nomads | 1–2 | Vojvodina |
---|---|---|
Wilde 65' | Report | Meleg 8', 49' (pen.) |
Attendance: 809[29]
Referee: Peter Kralović (Slovakia)
Vojvodina won 3–1 on aggregate.
Maccabi Haifa | 1–1 | Nõmme Kalju |
---|---|---|
Vermouth 70' | Report | Toomet 47' |
Attendance: 6,500[29]
Referee: Svein-Erik Edvartsen (Norway)
Nõmme Kalju | 1–1 (a.e.t.) | Maccabi Haifa |
---|---|---|
Neemelo 90' | Report | Rukavytsya 34' (pen.) |
Penalties | ||
|
5–3 |
|
Attendance: 2,273[29]
Referee: Markus Hameter (Austria)
2–2 on aggregate. Nõmme Kalju won 5–3 on penalties.
Hibernian | 0–1 | Brøndby |
---|---|---|
Report | Wilczek 1' |
Attendance: 13,454[29]
Referee: Juan Martínez Munuera (Spain)
Brøndby | 0–1 (a.e.t.) | Hibernian |
---|---|---|
Report | Gray 62' | |
Penalties | ||
|
5–3 |
|
Attendance: 11,548[29]
Referee: Marius Avram (Romania)
1–1 on aggregate. Brøndby won 5–3 on penalties.
Shakhtyor Soligorsk | 1–1 | Domžale |
---|---|---|
Ignjatijević 35' | Report | Trajkovski 52' |
Attendance: 2,100[29]
Referee: Dumitru Muntean (Moldova)
Domžale | 2–1 | Shakhtyor Soligorsk |
---|---|---|
|
Report | Laptsew 61' |
Attendance: 1,800[29]
Referee: Alain Bieri (Switzerland)
Domžale won 3–2 on aggregate.
Austria Wien | 1–0 | Kukësi |
---|---|---|
Pires 24' | Report |
Attendance: 4,312[29]
Referee: Paolo Valeri (Italy)
Kukësi | 1–4 | Austria Wien |
---|---|---|
Hallaçi 78' | Report |
|
Attendance: 1,580[29]
Referee: Vilhjálmur Alvar Þórarinsson (Iceland)
Austria Wien won 5–1 on aggregate.
MTK Budapest | 1–2 | Gabala |
---|---|---|
Torghelle 70' | Report |
|
Attendance: 501[29]
Referee: Bojan Pandžić (Sweden)
Gabala | 2–0 | MTK Budapest |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 5,550[29]
Referee: Mete Kalkavan (Turkey)
Gabala won 4–1 on aggregate.
Beroe Stara Zagora | 1–1 | HJK |
---|---|---|
Penev 49' | Report | Morelos 38' |
Attendance: 4,424[29]
Referee: Petr Ardeleanu (Czech Republic)
HJK | 1–0 | Beroe Stara Zagora |
---|---|---|
Tanaka 25' | Report |
Attendance: 3,872[29]
Referee: Padraig Sutton (Ireland)
HJK won 2–1 on aggregate.
RoPS | 1–1 | Lokomotiva |
---|---|---|
Prenga 87' (o.g.) | Report | Jammeh 73' (o.g.) |
Attendance: 1,812[29]
Referee: Þorvaldur Árnason (Iceland)
Lokomotiva | 3–0 | RoPS |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 630[29]
Referee: Giorgi Kruashvili (Georgia)
Lokomotiva won 4–1 on aggregate.
Neftçi Baku | 0–0 | Shkëndija |
---|---|---|
Report |
Attendance: 6,891[29]
Referee: Sergey Tsinkevich (Belarus)
Shkëndija | 1–0 | Neftçi Baku |
---|---|---|
Ibraimi 31' | Report |
Attendance: 9,510[29]
Referee: Erik Lambrechts (Belgium)
Shkëndija won 1–0 on aggregate.
KR | 3–3 | Grasshopper |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 767[29]
Referee: Peter Kjærsgaard-Andersen (Denmark)
Grasshopper | 2–1 | KR |
---|---|---|
Sigurjónsson 45', 68' | Report | Andersen 52' |
Attendance: 3,940[29]
Referee: Erez Papir (Israel)
Grasshopper won 5–4 on aggregate.
Midtjylland | 3–0 | Vaduz |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 4,455[29]
Referee: Kirill Levnikov (Russia)
Vaduz | 2–2 | Midtjylland |
---|---|---|
|
Report | Sisto 41', 68' |
Attendance: 842[29]
Referee: Andrew Davey (Northern Ireland)
Midtjylland won 5–2 on aggregate.
Zimbru Chișinău | 2–2 | Osmanlıspor |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 4,160[29]
Referee: Nenad Đokić (Serbia)
Osmanlıspor | 5–0 | Zimbru Chișinău |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 6,382[29]
Referee: Mitja Žganec (Slovenia)
Osmanlıspor won 7–2 on aggregate.
PAS Giannina | 3–0 | Odd |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 5,615[29]
Referee: Glenn Nyberg (Sweden)
Odd | 3–1 (a.e.t.) | PAS Giannina |
---|---|---|
|
Report | Koutris 98' |
Attendance: 3,184[29]
Referee: Tomasz Musiał (Poland)
PAS Giannina won 4–3 on aggregate.
Birkirkara | 0–0 | Heart of Midlothian |
---|---|---|
Report |
Attendance: 1,868[29]
Referee: Ivaylo Stoyanov (Bulgaria)
Heart of Midlothian | 1–2 | Birkirkara |
---|---|---|
Sammon 74' | Report |
|
Attendance: 14,301[29]
Referee: Ville Nevalainen (Finland)
Birkirkara won 2–1 on aggregate.
Maribor | 0–0 | Levski Sofia |
---|---|---|
Report |
Attendance: 7,345[29]
Referee: Cristian Balaj (Romania)
Levski Sofia | 1–1 | Maribor |
---|---|---|
Narh 22' | Report | Tavares 68' |
Attendance: 17,600[29]
Referee: Michael Tykgaard (Denmark)
1–1 on aggregate. Maribor won on away goals.
Piast Gliwice | 0–3 | IFK Göteborg |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 5,629[29]
Referee: Manuel Schüttengruber (Austria)
IFK Göteborg | 0–0 | Piast Gliwice |
---|---|---|
Report |
Attendance: 7,276[29]
Referee: Georgios Kominis (Greece)
IFK Göteborg won 3–0 on aggregate.
Slovan Bratislava | 0–0 | Jelgava |
---|---|---|
Report |
Attendance: 1,451[29]
Referee: Alexandros Aretopoulos (Greece)
Jelgava | 3–0 | Slovan Bratislava |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 1,560[29]
Referee: Ken Henry Johnsen (Norway)
Jelgava won 3–0 on aggregate.
Beitar Jerusalem | 1–0 | Omonia |
---|---|---|
Abuhatzira 71' | Report |
Attendance: 9,200[29]
Referee: Marcin Borski (Poland)
Omonia | 3–2 | Beitar Jerusalem |
---|---|---|
|
Report | Atzili 17', 45' (pen.) |
Attendance: 14,383[29]
Referee: Davide Massa (Italy)
3–3 on aggregate. Beitar Jerusalem won on away goals.
Admira Wacker Mödling | 1–0 | Kapaz |
---|---|---|
Starkl 41' | Report |
Attendance: 956[29]
Referee: Pavle Radovanović (Montenegro)
Kapaz | 0–2 | Admira Wacker Mödling |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 1,650[29]
Referee: Vitali Meshkov (Russia)
Admira Wacker Mödling won 3–0 on aggregate.
Aberdeen | 3–0 | Ventspils |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 10,672[29]
Referee: João Pinheiro (Portugal)
Ventspils | 0–1 | Aberdeen |
---|---|---|
Report | Rooney 79' |
Attendance: 2,100[29]
Referee: Danilo Grujić (Serbia)
Aberdeen won 4–0 on aggregate.
BK Häcken | 1–1 | Cork City |
---|---|---|
Owoeri 83' | Report | Maguire 64' (pen.) |
Attendance: 2,022[29]
Referee: Amaury Delerue (France)
Cork City | 1–0 | BK Häcken |
---|---|---|
O'Connor 26' | Report |
Attendance: 5,334[29]
Referee: Carlos Xistra (Portugal)
Cork City won 2–1 on aggregate.
Kairat | 1–1 | Maccabi Tel Aviv |
---|---|---|
Arshavin 29' | Report | Benayoun 90+1' |
Attendance: 22,500[29]
Referee: Antti Munukka (Finland)
Maccabi Tel Aviv | 2–1 | Kairat |
---|---|---|
|
Report | Gohou 64' |
Attendance: 9,832[29]
Referee: Tiago Martins (Portugal)
Maccabi Tel Aviv won 3–2 on aggregate.
Debrecen | 1–2 | Torpedo-BelAZ Zhodino |
---|---|---|
Tisza 2' | Report |
|
Attendance: 6,015[29]
Referee: Leontios Trattou (Cyprus)
Torpedo-BelAZ Zhodino | 1–0 | Debrecen |
---|---|---|
Dzemidovich 25' | Report |
Attendance: 2,650[29]
Referee: Dimitar Meckarovski (Macedonia)
Torpedo-BelAZ Zhodino won 3–1 on aggregate.
CSM Politehnica Iași | 2–2 | Hajduk Split |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 8,004[29]
Referee: Yuriy Mozharovsky (Ukraine)
Hajduk Split | 2–1 | CSM Politehnica Iași |
---|---|---|
|
Report | Ciucur 26' |
Attendance: 16,798[29]
Referee: Frank Schneider (France)
Hajduk Split won 4–3 on aggregate.
Videoton | 2–0 | Čukarički |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 1,858[29]
Referee: Mads-Kristoffer Kristoffersen (Denmark)
Čukarički | 1–1 | Videoton |
---|---|---|
Fofana 13' | Report | Géresi 76' |
Attendance: 1,653[29]
Referee: Alexandre Boucaut (Belgium)
Videoton won 3–1 on aggregate.
Cliftonville | 2–3 | AEK Larnaca |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 1,352[29]
Referee: Adrien Jaccottet (Switzerland)
AEK Larnaca | 2–0 | Cliftonville |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 2,112[29]
Referee: Tihomir Pejin (Croatia)
AEK Larnaca won 5–2 on aggregate.
AIK | 1–0 | Europa |
---|---|---|
Strandberg 89' | Report |
Attendance: 5,250[29]
Referee: Ognjen Valjić (Bosnia and Herzegovina)
Europa | 0–1 | AIK |
---|---|---|
Report | Markkanen 55' |
Attendance: 1,145[29]
Referee: Ádám Farkas (Hungary)
AIK won 2–0 on aggregate.
Levadia Tallinn | 3–1 | Slavia Prague |
---|---|---|
|
Report | Mingazow 63' |
Attendance: 2,750[29]
Referee: Neil Doyle (Republic of Ireland)
Slavia Prague | 2–0 | Levadia Tallinn |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 14,856[29]
Referee: Christos Nicolaides (Cyprus)
3–3 on aggregate. Slavia Prague won on away goals.
Genk | 2–0 | Budućnost Podgorica |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 10,450[29]
Referee: Vilhjálmur Alvar Þórarinsson (Iceland)
Budućnost Podgorica | 2–0 (a.e.t.) | Genk |
---|---|---|
|
Report | |
Penalties | ||
|
2–4 |
|
Attendance: 4,500[29]
Referee: Charalambos Kalogeropoulos (Greece)
2–2 on aggregate. Genk won 4–2 on penalties.
SønderjyskE | 2–1 | Strømsgodset |
---|---|---|
|
Report | Pedersen 16' |
Attendance: 4,795[29]
Referee: Georgi Kabakov (Bulgaria)
Strømsgodset | 2–2 (a.e.t.) | SønderjyskE |
---|---|---|
Keita 17', 45+2' | Report |
|
Attendance: 3,875[29]
Referee: Steven McLean (Scotland)
SønderjyskE won 4–3 on aggregate.
A total of 58 teams played in the third qualifying round: 25 teams which entered in this round, and the 33 winners of the second qualifying round. The draw was held on 15 July 2016.[7][32] (Note: The numbers for each team were pre-assigned by UEFA so that the draw could be held in one run for the group with 10 teams and another run for all groups with 12 teams.)
Group 1 | Group 2 | Group 3 | |||
---|---|---|---|---|---|
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded |
Saint-Étienne (1) |
AEK Larnaca[†] (6) |
AZ (1) |
Jelgava[†] (7) |
Lille (1) |
Oleksandriya (7) |
Group 4 | Group 5 | ||||
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded | ||
Genk[†] (1) |
Shkëndija[†] (7) |
Gent (1) |
Grasshopper[†] (7) |
The first legs were played on 28 July, and the second legs were played on 3 and 4 August 2016.
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Lokomotiva | 3–2 | Vorskla Poltava | 0–0 | 3–2 |
Saint-Étienne | 1–0 | AEK Athens | 0–0 | 1–0 |
AEK Larnaca | 2–1 | Spartak Moscow | 1–1 | 1–0 |
Pandurii Târgu Jiu | 2–5 | Maccabi Tel Aviv | 1–3 | 1–2 |
Vojvodina | 3–1 | Dinamo Minsk | 1–1 | 2–0 |
Zagłębie Lubin | 2–3 | SønderjyskE | 1–2 | 1–1 |
Luzern | 1–4 | Sassuolo | 1–1 | 0–3 |
Slavia Prague | 1–1 (a) | Rio Ave | 0–0 | 1–1 |
Birkirkara | 1–6 | Krasnodar | 0–3 | 1–3 |
AZ | 3–1 | PAS Giannina | 1–0 | 2–1 |
Jelgava | 1–4 | Beitar Jerusalem | 1–1 | 0–3 |
Austria Wien | 1–1 (5–4 p) | Spartak Trnava | 0–1 | 1–0 (a.e.t.) |
Panathinaikos | 3–0[D] | AIK | 1–0 | 2–0 |
Osmanlıspor | 3–0 | Nõmme Kalju | 1–0 | 2–0 |
Aberdeen | 1–2 | Maribor | 1–1 | 0–1 |
Lille | 1–2 | Gabala | 1–1 | 0–1 |
Oleksandriya | 1–6 | Hajduk Split | 0–3 | 1–3 |
Hertha BSC | 2–3 | Brøndby | 1–0 | 1–3 |
İstanbul Başakşehir | 2–2 (a) | Rijeka | 0–0 | 2–2 |
Heracles Almelo | 1–1 (a) | Arouca | 1–1 | 0–0 |
Torpedo-BelAZ Zhodino | 0–3 | Rapid Wien | 0–0 | 0–3 |
Genk | 3–1 | Cork City | 1–0 | 2–1 |
Shkëndija | 2–1 | Mladá Boleslav | 2–0 | 0–1 |
Domžale | 2–4[D] | West Ham United | 2–1 | 0–3 |
Videoton | 1–2 | Midtjylland | 0–1 | 1–1 (a.e.t.) |
IFK Göteborg | 3–2 | HJK | 1–2 | 2–0 |
Admira Wacker Mödling | 1–4 | Slovan Liberec | 1–2 | 0–2 |
Gent | 5–0 | Viitorul Constanța | 5–0 | 0–0 |
Grasshopper | 5–4 | Apollon Limassol | 2–1 | 3–3 (a.e.t.) |
Lokomotiva | 0–0 | Vorskla Poltava |
---|---|---|
Report |
Attendance: 328[33]
Referee: Harald Lechner (Austria)
Vorskla Poltava | 2–3 | Lokomotiva |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 12,000[33]
Referee: Orel Grinfeeld (Israel)
Lokomotiva won 3–2 on aggregate.
Saint-Étienne | 0–0 | AEK Athens |
---|---|---|
Report |
Attendance: 30,438[33]
Referee: Antonio Damato (Italy)
AEK Athens | 0–1 | Saint-Étienne |
---|---|---|
Report | Berić 23' |
Attendance: 25,004[33]
Referee: Alon Yefet (Israel)
Saint-Étienne won 1–0 on aggregate.
AEK Larnaca | 1–1 | Spartak Moscow |
---|---|---|
Alves 65' | Report | Ananidze 38' |
Attendance: 4,323[33]
Referee: Alejandro Hernández Hernández (Spain)
Spartak Moscow | 0–1 | AEK Larnaca |
---|---|---|
Report | Tričkovski 89' |
Attendance: 24,017[33]
Referee: Alexander Harkam (Austria)
AEK Larnaca won 2–1 on aggregate.
Pandurii Târgu Jiu | 1–3 | Maccabi Tel Aviv |
---|---|---|
Herea 30' | Report |
|
Attendance: 4,058[33]
Referee: Serhiy Boyko (Ukraine)
Maccabi Tel Aviv | 2–1 | Pandurii Târgu Jiu |
---|---|---|
|
Report | Pleașcă 57' |
Attendance: 8,126[33]
Referee: Serge Gumienny (Belgium)
Maccabi Tel Aviv won 5–2 on aggregate.
Vojvodina | 1–1 | Dinamo Minsk |
---|---|---|
Babić 29' | Report | Budnik 83' |
Attendance: 8,346[33]
Referee: Oliver Drachta (Austria)
Dinamo Minsk | 0–2 | Vojvodina |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 7,500[33]
Referee: Sébastien Delferière (Belgium)
Vojvodina won 3–1 on aggregate.
Zagłębie Lubin | 1–2 | SønderjyskE |
---|---|---|
Janoszka 45+2' | Report |
|
Attendance: 10,271[33]
Referee: Bobby Madley (England)
SønderjyskE | 1–1 | Zagłębie Lubin |
---|---|---|
Pedersen 65' | Report | Guldan 22' |
Attendance: 4,795[33]
Referee: Tamás Bognár (Hungary)
SønderjyskE won 3–2 on aggregate.
Luzern | 1–1 | Sassuolo |
---|---|---|
M. Schneuwly 8' | Report | Berardi 42' (pen.) |
Attendance: 10,555[33]
Referee: Andreas Ekberg (Sweden)
Sassuolo | 3–0 | Luzern |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 13,415[33]
Referee: Ali Palabıyık (Turkey)
Sassuolo won 4–1 on aggregate.
Slavia Prague | 0–0 | Rio Ave |
---|---|---|
Report |
Attendance: 15,082[33]
Referee: Sergey Lapochkin (Russia)
Rio Ave | 1–1 | Slavia Prague |
---|---|---|
Ribeiro 57' | Report | Hušbauer 22' |
Attendance: 6,081[33]
Referee: Andrew Dallas (Scotland)
1–1 on aggregate. Slavia Prague won on away goals.
Birkirkara | 0–3 | Krasnodar |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 1,560[33]
Referee: Bart Vertenten (Belgium)
Krasnodar | 3–1 | Birkirkara |
---|---|---|
|
Report | Jović 61' |
Attendance: 7,256[33]
Referee: Aliyar Aghayev (Azerbaijan)
Krasnodar won 6–1 on aggregate.
AZ | 1–0 | PAS Giannina |
---|---|---|
Luckassen 36' | Report |
Attendance: 9,156[33]
Referee: Mattias Gestranius (Finland)
PAS Giannina | 1–2 | AZ |
---|---|---|
Conde 9' | Report |
|
Attendance: 3,373[33]
Referee: Robert Schörgenhofer (Austria)
AZ won 3–1 on aggregate.
Jelgava | 1–1 | Beitar Jerusalem |
---|---|---|
Smirnovs 70' | Report | Vered 25' |
Attendance: 2,886[33]
Referee: Georgi Kabakov (Bulgaria)
Beitar Jerusalem | 3–0 | Jelgava |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 16,175[33]
Referee: Hugo Miguel (Portugal)
Beitar Jerusalem won 4–1 on aggregate.
Austria Wien | 0–1 | Spartak Trnava |
---|---|---|
Report | Tambe 46' |
Attendance: 6,835[33]
Referee: Alexandru Tudor (Romania)
Spartak Trnava | 0–1 (a.e.t.) | Austria Wien |
---|---|---|
Report | Friesenbichler 88' | |
Penalties | ||
|
4–5 |
|
Attendance: 17,152[33]
Referee: Ivan Bebek (Croatia)
1–1 on aggregate. Austria Wien won 5–4 on penalties.
Panathinaikos | 1–0 | AIK |
---|---|---|
Moledo 79' | Report |
Attendance: 12,021[33]
Referee: Bastian Dankert (Germany)
AIK | 0–2 | Panathinaikos |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 15,175[33]
Referee: Tony Chapron (France)
Panathinaikos won 3–0 on aggregate.
Osmanlıspor | 1–0 | Nõmme Kalju |
---|---|---|
Pinto 74' | Report |
Attendance: 8,634[33]
Referee: Nikola Dabanović (Montenegro)
Nõmme Kalju | 0–2 | Osmanlıspor |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 2,235[33]
Referee: Christian Dingert (Germany)
Osmanlıspor won 3–0 on aggregate.
Aberdeen | 1–1 | Maribor |
---|---|---|
Hayes 88' | Report | Novaković 83' |
Attendance: 17,105[33]
Referee: Tore Hansen (Norway)
Maribor | 1–0 | Aberdeen |
---|---|---|
Shinnie 90+3' (o.g.) | Report |
Attendance: 9,796[33]
Referee: Nikola Popov (Bulgaria)
Maribor won 2–1 on aggregate.
Lille | 1–1 | Gabala |
---|---|---|
Mendes 47' | Report | Vernydub 13' |
Attendance: 8,265[33]
Referee: Daniel Stefański (Poland)
Gabala | 1–0 | Lille |
---|---|---|
Ozobić 34' | Report |
Attendance: 10,550[33]
Referee: Aleksei Eskov (Russia)
Gabala won 2–1 on aggregate.
Oleksandriya | 0–3 | Hajduk Split |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 6,800[33]
Referee: Gediminas Mažeika (Lithuania)
Hajduk Split | 3–1 | Oleksandriya |
---|---|---|
|
Report | Starenkyi 13' |
Attendance: 25,000[33]
Referee: John Beaton (Scotland)
Hajduk Split won 6–1 on aggregate.
Hertha BSC | 1–0 | Brøndby |
---|---|---|
Ibišević 28' | Report |
Attendance: 18,454[33]
Referee: Kevin Blom (Netherlands)
Brøndby | 3–1 | Hertha BSC |
---|---|---|
Pukki 3', 34', 52' | Report | Ibišević 30' |
Attendance: 17,102[33]
Brøndby won 3–2 on aggregate.
İstanbul Başakşehir | 0–0 | Rijeka |
---|---|---|
Report |
Attendance: 5,768[33]
Referee: Svein-Erik Edvartsen (Norway)
Rijeka | 2–2 | İstanbul Başakşehir |
---|---|---|
Bezjak 24', 50' (pen.) | Report | Višća 42', 74' |
Attendance: 5,524[33]
Referee: Marius Avram (Romania)
2–2 on aggregate. İstanbul Başakşehir won on away goals.
Heracles Almelo | 1–1 | Arouca |
---|---|---|
Gladon 53' | Report | González 90+1' |
Attendance: 11,670[33]
Referee: Charalambos Kalogeropoulos (Greece)
Arouca | 0–0 | Heracles Almelo |
---|---|---|
Report |
Attendance: 2,750[33]
Referee: Adrien Jaccottet (Switzerland)
1–1 on aggregate. Arouca won on away goals.
Torpedo-BelAZ Zhodino | 0–0 | Rapid Wien |
---|---|---|
Report |
Attendance: 3,940[33]
Referee: Þorvaldur Árnason (Iceland)
Rapid Wien | 3–0 | Torpedo-BelAZ Zhodino |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 18,600[33]
Referee: Roi Reinshreiber (Israel)
Rapid Wien won 3–0 on aggregate.
Genk | 1–0 | Cork City |
---|---|---|
Bailey 31' | Report |
Attendance: 7,765[33]
Referee: Clayton Pisani (Malta)
Cork City | 1–2 | Genk |
---|---|---|
Bennett 63' | Report |
|
Attendance: 6,745[33]
Referee: Kristo Tohver (Estonia)
Genk won 3–1 on aggregate.
Shkëndija | 2–0 | Mladá Boleslav |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 11,717[33]
Referee: Artyom Kuchin (Kazakhstan)
Mladá Boleslav | 1–0 | Shkëndija |
---|---|---|
Magera 82' | Report |
Attendance: 3,528[33]
Referee: Simon Lee Evans (Wales)
Shkëndija won 2–1 on aggregate.
Domžale | 2–1 | West Ham United |
---|---|---|
Črnic 11' (pen.), 49' | Report | Noble 18' (pen.) |
Attendance: 8,458[33]
Referee: Mete Kalkavan (Turkey)
West Ham United | 3–0 | Domžale |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 53,914[33]
Referee: Fredy Fautrel (France)
West Ham United won 4–2 on aggregate.
Videoton | 0–1 | Midtjylland |
---|---|---|
Report | Novák 55' |
Attendance: 2,899[33]
Referee: Ville Nevalainen (Finland)
Midtjylland | 1–1 (a.e.t.) | Videoton |
---|---|---|
Novák 104' | Report | Kovács 75' |
Attendance: 6,258[33]
Referee: Marco Guida (Italy)
Midtjylland won 2–1 on aggregate.
IFK Göteborg | 1–2 | HJK |
---|---|---|
Salomonsson 73' | Report |
|
Attendance: 9,046[33]
Referee: Kevin Clancy (Scotland)
HJK | 0–2 | IFK Göteborg |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 10,107[33]
Referee: Anatoliy Zhabchenko (Ukraine)
IFK Göteborg won 3–2 on aggregate.
Admira Wacker Mödling | 1–2 | Slovan Liberec |
---|---|---|
Knasmüllner 7' | Report | Vůch 11', 69' |
Attendance: 2,245[33]
Referee: Halis Özkahya (Turkey)
Slovan Liberec | 2–0 | Admira Wacker Mödling |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 6,125[33]
Referee: Radu Petrescu (Romania)
Slovan Liberec won 4–1 on aggregate.
Gent | 5–0 | Viitorul Constanța |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 12,332[33]
Referee: Stephan Klossner (Switzerland)
Viitorul Constanța | 0–0 | Gent |
---|---|---|
Report |
Attendance: 1,294[33]
Referee: Carlos del Cerro Grande (Spain)
Gent won 5–0 on aggregate.
Grasshopper | 2–1 | Apollon Limassol |
---|---|---|
|
Report | Guié Guié 76' |
Attendance: 2,330[33]
Referee: Andris Treimanis (Latvia)
Apollon Limassol | 3–3 (a.e.t.) | Grasshopper |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 5,887[33]
Referee: Andre Marriner (England)
Grasshopper won 5–4 on aggregate.
A total of 44 teams played in the play-off round: the 29 winners of the third qualifying round, and the 15 losers of the 2016–17 UEFA Champions League third qualifying round. The draw was held on 5 August 2016.[9][40] (Note: The numbers for each team were pre-assigned by UEFA so that the draw could be held in one run for all groups with 10 teams and another run for all groups with 12 teams.)
Group 1 | Group 2 | ||
---|---|---|---|
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded |
Olympiacos[CL] (2) |
Astana[CL] (6) |
AZ[†] (1) |
Rosenborg[CL] (7) |
Group 3 | Group 4 | ||
Seeded | Unseeded | Seeded | Unseeded |
Anderlecht[CL] (1) |
Astra Giurgiu[CL] (11) |
Shakhtar Donetsk[CL] (1) |
Hajduk Split[†] (12) |
The first legs were played on 17 and 18 August, and the second legs were played on 25 August 2016.
Team 1 | Agg.Tooltip Aggregate score | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
Astana | 4–2 | BATE Borisov | 2–0 | 2–2 |
Arouca | 1–3 | Olympiacos | 0–1 | 1–2 (a.e.t.) |
Midtjylland | 0–3 | Osmanlıspor | 0–1 | 0–2 |
Trenčín | 2–4 | Rapid Wien | 0–4 | 2–0 |
Lokomotiva | 2–4 | Genk | 2–2 | 0–2 |
AEK Larnaca | 0–4 | Slovan Liberec | 0–1 | 0–3 |
Dinamo Tbilisi | 0–5 | PAOK | 0–3 | 0–2 |
Austria Wien | 4–2 | Rosenborg | 2–1 | 2–1 |
Beitar Jerusalem | 1–2 | Saint-Étienne | 1–2 | 0–0 |
Vojvodina | 0–3 | AZ | 0–3 | 0–0 |
Gabala | 3–2[E] | Maribor | 3–1 | 0–1 |
Slavia Prague | 0–6 | Anderlecht | 0–3 | 0–3 |
Astra Giurgiu | 2–1 | West Ham United | 1–1 | 1–0 |
Fenerbahçe | 5–0 | Grasshopper | 3–0 | 2–0 |
Panathinaikos | 4–1[E] | Brøndby | 3–0 | 1–1 |
Krasnodar | 4–0 | Partizani | 4–0 | 0–0 |
Gent | 6–1 | Shkëndija | 2–1 | 4–0 |
İstanbul Başakşehir | 1–4 | Shakhtar Donetsk | 1–2 | 0–2 |
SønderjyskE | 2–3 | Sparta Prague | 0–0 | 2–3 |
Sassuolo | 4–1 | Red Star Belgrade | 3–0 | 1–1 |
IFK Göteborg | 1–3 | Qarabağ | 1–0 | 0–3 |
Maccabi Tel Aviv | 3–3 (4–3 p) | Hajduk Split | 2–1 | 1–2 (a.e.t.) |
Astana | 2–0 | BATE Borisov |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 17,536[41]
Referee: Sébastien Delferière (Belgium)
BATE Borisov | 2–2 | Astana |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 9,516[41]
Referee: Tony Chapron (France)
Astana won 4–2 on aggregate.
Arouca | 0–1 | Olympiacos |
---|---|---|
Report | Sebá 27' |
Attendance: 1,950[41]
Referee: Slavko Vinčić (Slovenia)
Olympiacos | 2–1 (a.e.t.) | Arouca |
---|---|---|
|
Report | Gegé 80' |
Attendance: 18,348[41]
Referee: Aleksei Eskov (Russia)
Olympiacos won 3–1 on aggregate.
Midtjylland | 0–1 | Osmanlıspor |
---|---|---|
Report | Banggaard 20' (o.g.) |
Attendance: 7,003[41]
Referee: István Kovács (Romania)
Osmanlıspor | 2–0 | Midtjylland |
---|---|---|
Pinto 20', 50' | Report |
Attendance: 12,116[41]
Referee: Yevhen Aranovsky (Ukraine)
Osmanlıspor won 3–0 on aggregate.
Trenčín | 0–4 | Rapid Wien |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 4,069[41]
Referee: Stefan Johannesson (Sweden)
Rapid Wien | 0–2 | Trenčín |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 21,200[41]
Referee: Aleksandar Stavrev (Macedonia)
Rapid Wien won 4–2 on aggregate.
Lokomotiva | 2–2 | Genk |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 1,700[41]
Referee: Tamás Bognár (Hungary)
Genk | 2–0 | Lokomotiva |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 8,166[41]
Referee: John Beaton (Scotland)
Genk won 4–2 on aggregate.
AEK Larnaca | 0–1 | Slovan Liberec |
---|---|---|
Report | Coufal 29' |
Attendance: 4,645[41]
Referee: Ruddy Buquet (France)
Slovan Liberec | 3–0 | AEK Larnaca |
---|---|---|
Sýkora 8', 15', 41' | Report |
Attendance: 7,570[41]
Referee: Ivan Bebek (Croatia)
Slovan Liberec won 4–0 on aggregate.
Dinamo Tbilisi | 0–3 | PAOK |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 12,006[41]
Referee: Liran Liany (Israel)
PAOK | 2–0 | Dinamo Tbilisi |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 14,821[41]
Referee: Harald Lechner (Austria)
PAOK won 5–0 on aggregate.
Austria Wien | 2–1 | Rosenborg |
---|---|---|
|
Report | Reginiussen 90+1' |
Attendance: 6,090[41]
Referee: Benoît Bastien (France)
Rosenborg | 1–2 | Austria Wien |
---|---|---|
Gytkjær 59' (pen.) | Report |
|
Attendance: 11,692[41]
Referee: Martin Atkinson (England)
Austria Wien won 4–2 on aggregate.
Beitar Jerusalem | 1–2 | Saint-Étienne |
---|---|---|
Vered 8' | Report |
|
Attendance: 25,049[41]
Referee: Michael Oliver (England)
Saint-Étienne | 0–0 | Beitar Jerusalem |
---|---|---|
Report |
Attendance: 20,354[41]
Saint-Étienne won 2–1 on aggregate.
Vojvodina | 0–3 | AZ |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 10,493[41]
Referee: Paolo Tagliavento (Italy)
AZ | 0–0 | Vojvodina |
---|---|---|
Report |
Attendance: 8,401[41]
Referee: Tobias Stieler (Germany)
AZ won 3–0 on aggregate.
Gabala | 3–1 | Maribor |
---|---|---|
|
Report | Tavares 17' |
Attendance: 4,723[41]
Referee: Aleksei Kulbakov (Belarus)
Maribor | 1–0 | Gabala |
---|---|---|
Tavares 66' | Report |
Attendance: 9,000[41]
Referee: Viktor Kassai (Hungary)
Gabala won 3–2 on aggregate.
Slavia Prague | 0–3 | Anderlecht |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 16,096[41]
Referee: Martin Strömbergsson (Sweden)
Anderlecht | 3–0 | Slavia Prague |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 13,075[41]
Referee: Anthony Taylor (England)
Anderlecht won 6–0 on aggregate.
Astra Giurgiu | 1–1 | West Ham United |
---|---|---|
Alibec 83' | Report | Noble 45' (pen.) |
Attendance: 3,360[41]
Referee: Artur Soares Dias (Portugal)
West Ham United | 0–1 | Astra Giurgiu |
---|---|---|
Report | Teixeira 45' |
Attendance: 56,932[41]
Referee: Manuel Gräfe (Germany)
Astra Giurgiu won 2–1 on aggregate.
Fenerbahçe | 3–0 | Grasshopper |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 16,280[41]
Referee: Robert Schörgenhofer (Austria)
Grasshopper | 0–2 | Fenerbahçe |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 14,400[41]
Referee: Danny Makkelie (Netherlands)
Fenerbahçe won 5–0 on aggregate.
Panathinaikos | 3–0 | Brøndby |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 11,072[41]
Referee: István Vad (Hungary)
Brøndby | 1–1 | Panathinaikos |
---|---|---|
Mukhtar 35' | Report | Ivanov 66' |
Attendance: 13,521[41]
Referee: Oliver Drachta (Austria)
Panathinaikos won 4–1 on aggregate.
Krasnodar | 4–0 | Partizani |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 11,575[41]
Referee: Gediminas Mažeika (Lithuania)
Partizani | 0–0 | Krasnodar |
---|---|---|
Report |
Attendance: 1,550[41]
Referee: Jakob Kehlet (Denmark)
Krasnodar won 4–0 on aggregate.
Gent | 2–1 | Shkëndija |
---|---|---|
|
Report | Ibraimi 9' |
Attendance: 13,416[41]
Referee: Serhiy Boyko (Ukraine)
Shkëndija | 0–4 | Gent |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 30,252[41]
Referee: Luca Banti (Italy)
Gent won 6–1 on aggregate.
İstanbul Başakşehir | 1–2 | Shakhtar Donetsk |
---|---|---|
Belözoğlu 56' (pen.) | Report |
|
Attendance: 3,016[41]
Referee: Xavier Estrada Fernández (Spain)
Shakhtar Donetsk | 2–0 | İstanbul Başakşehir |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 7,014[41]
Referee: Ivan Kružliak (Slovakia)
Shakhtar Donetsk won 4–1 on aggregate.
SønderjyskE | 0–0 | Sparta Prague |
---|---|---|
Report |
Attendance: 4,795[41]
Referee: Hüseyin Göçek (Turkey)
Sparta Prague | 3–2 | SønderjyskE |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 13,685[41]
Referee: Bobby Madden (Scotland)
Sparta Prague won 3–2 on aggregate.
Sassuolo | 3–0 | Red Star Belgrade |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 6,861[41]
Referee: Serdar Gözübüyük (Netherlands)
Red Star Belgrade | 1–1 | Sassuolo |
---|---|---|
Katai 54' | Report | Berardi 28' |
Attendance: 22,314[41]
Referee: David Fernández Borbalán (Spain)
Sassuolo won 4–1 on aggregate.
IFK Göteborg | 1–0 | Qarabağ |
---|---|---|
Albæk 56' | Report |
Attendance: 11,458[41]
Referee: Paweł Raczkowski (Poland)
Qarabağ | 3–0 | IFK Göteborg |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 25,500[41]
Referee: Vladislav Bezborodov (Russia)
Qarabağ won 3–1 on aggregate.
Maccabi Tel Aviv | 2–1 | Hajduk Split |
---|---|---|
|
Report | Said 56' |
Attendance: 9,932[41]
Referee: Jesús Gil Manzano (Spain)
Hajduk Split | 2–1 (a.e.t.) | Maccabi Tel Aviv |
---|---|---|
Ćosić 40', 59' | Report | Scarione 52' |
Penalties | ||
|
3–4 |
|
Attendance: 21,102[41]
Referee: Felix Zwayer (Germany)
3–3 on aggregate. Maccabi Tel Aviv won 4–3 on penalties.
There were 626 goals scored in 263 matches in the qualifying phase and play-off round, for an average of 2.38 goals per match.[42]
Rank | Player | Team | Goals | Minutes played |
---|---|---|---|---|
1 | Teemu Pukki | Brøndby | 6 | 613 |
Mirko Marić | Lokomotiva | 6 | 661 | |
Ivan Tričkovski | AEK Larnaca | 6 | 695 | |
4 | Kalifa Coulibaly | KAA Gent | 5 | 255 |
Domenico Berardi | Sassuolo | 5 | 303 | |
Theo Lewis Weeks | Gabala | 5 | 695 |
Source:[43]
Rank | Player | Team | Assists | Minutes played |
---|---|---|---|---|
1 | Andrew Hjulsager | Brøndby | 5 | 700 |
2 | Haris Medunjanin | Maccabi Tel Aviv | 4 | 728 |
Rasmus Nissen | Midtjylland | 4 | 750 |
Source:[44]
| |
---|---|
Qualifying phases |
|
First rounds / Play-offs |
|
Group stages |
|
Knockout phases |
|
|
| |
---|---|
Domestic leagues |
|
Domestic cups |
|
League cups |
|
Supercups |
|
UEFA competitions |
|
International competitions |
|