The 2023 UEFA European Under-17 Championship (also known as UEFA Under-17 Euro 2023) was the 20th UEFA European Under-17 Championship (39th edition if the Under-16 era is also included), the annual international youth football championship organised by UEFA for the men's under-17 national teams of Europe. Hungary hosted the tournament.[2] A total of 16 teams played in the tournament, with players born on or after 1 January 2006 eligible to participate.
2023-es U17-es labdarúgó-Európa-bajnokság | |
---|---|
Tournament details | |
Host country | Hungary |
Dates | 17 May – 2 June |
Teams | 16 (from 1 confederation) |
Venue(s) | 7 (in 6 host cities) |
Final positions | |
Champions | Germany (4th title) |
Runners-up | France |
Tournament statistics | |
Matches played | 31 |
Goals scored | 105 (3.39 per match) |
Attendance | 27,854 (899 per match) |
Top scorer(s) | Paris Brunner Robert Ramsak Marc Guiu Lamine Yamal (4 goals each) |
Best player(s) | Paris Brunner[1] |
← 2022 2024 → |
Same as previous editions held in odd-numbered years, the tournament acted as the UEFA qualifiers for the FIFA U-17 World Cup. The top five teams of the tournament qualified for the 2023 FIFA U-17 World CupinIndonesia as the UEFA representatives.
France, having won the title in 2022, entered as the title holders, but would lose in the final to Germany, who won their fourth title.
For the UEFA European Under-17 Championship final tournaments of 2023 and 2024, Hungary and Cyprus were selected as hosts respectively.[2]
All 55 UEFA nations entered the competition, and with the hosts Hungary qualifying automatically, the other 54 teams competed in the qualifying competition, which consisted of two rounds: Qualifying round, which took place in autumn 2022, and Elite round, which took place in spring 2023, to determine the remaining 15 spots in the final tournament.
The following teams qualified for the final tournament.
Note: All appearance statistics include only U-17 era (since 2002).
Team | Method of qualification | Appearance | Last appearance | Previous best performance |
---|---|---|---|---|
Hungary | Hosts | 6th | 2019 (Fifth place) | Fifth place (2019) |
Serbia | Elite round Group 1 winners | 9th2 | 2022 (Semi-finals) | Semi-finals (2022) |
Wales | Elite round Group 2 winners | 1st | Debut | |
Netherlands | Elite round Group 3 winners | 15th | 2022 (Runners-up) | Champions (2011, 2012, 2018, 2019) |
Spain | Elite round Group 4 winners | 15th | 2022 (Quarter-finals) | Champions (2007, 2008, 2017) |
Portugal | Elite round Group 5 winners | 10th | 2022 (Semi-finals) | Champions (2003, 2016) |
Republic of Ireland | Elite round Group 6 winners | 6th | 2019 (Group stage) | Quarter-finals (2017, 2018) |
Croatia | Elite round Group 7 winners | 5th | 2017 (Group stage) | Fourth place (2005) |
France | Elite round Group 8 winners | 14th | 2022 (Champions) | Champions (2004, 2015, 2022) |
Scotland | Elite round Group 2 runners-up1 | 7th | 2022 (Group stage) | Semi-finals (2014) |
England | Elite round Group 3 runners-up1 | 15th | 2019 (Group stage) | Champions (2010, 2014) |
Germany | Elite round Group 4 runners-up1 | 14th | 2022 (Quarter-finals) | Champions (2009) |
Poland | Elite round Group 5 runners-up1 | 4th | 2022 (Group stage) | Semi-finals (2012) |
Italy | Elite round Group 6 runners-up1 | 11th | 2022 (Quarter-finals) | Runners-up (2013, 2018, 2019) |
Slovenia | Elite round Group 7 runners-up1 | 4th | 2018 (Group stage) | Group stage (2012, 2015, 2018) |
Switzerland | Elite round Group 8 runners-up1 | 9th | 2018 (Group stage) | Champions (2002) |
The final draw was made on 3 April 2023 at Ensana Thermal Margaret Island Health Spa Hotel, Budapest.[3]
Pos | Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Seeding |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | — | Hungary (H) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | Host (A1) |
2 | 8 | France | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 2 | +6 | 9 | Pot 1 |
3 | 5 | Portugal | 3 | 3 | 0 | 0 | 5 | 0 | +5 | 9 | |
4 | 6 | Republic of Ireland | 3 | 2 | 1 | 0 | 8 | 4 | +4 | 7 | |
5 | 4 | Spain | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 4 | +2 | 7 | |
6 | 3 | Netherlands | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 3 | +2 | 7 | |
7 | 7 | Croatia | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | +2 | 7 | |
8 | 1 | Serbia | 3 | 2 | 0 | 1 | 9 | 2 | +7 | 6 | |
9 | 2 | Wales | 3 | 1 | 2 | 0 | 7 | 5 | +2 | 5 | A3 |
10 | 6 | Italy | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | +4 | 7 | Pot 2 |
11 | 4 | Germany | 3 | 2 | 0 | 1 | 12 | 5 | +7 | 6 | |
12 | 5 | Poland | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 1 | +5 | 6 | |
13 | 3 | England | 3 | 2 | 0 | 1 | 5 | 2 | +3 | 6 | |
14 | 8 | Switzerland | 3 | 1 | 1 | 1 | 7 | 5 | +2 | 4 | |
15 | 7 | Slovenia | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 | 4 | |
16 | 2 | Scotland | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | −1 | 4 |
The tournament was hosted in 7 venues.[4]
Debrecen | Balmazújváros | Budaörs |
---|---|---|
Nagyerdei Stadion | Városi Sportpálya | Árok utcai pálya |
Capacity: 20,340 | Capacity: 2,435 | Capacity: 1,204 |
4 group games | 4 group games, 1 quarter-final | 3 group games, World Cup play-off |
|
Budapest | |
Hidegkuti Nándor Stadion | ||
Capacity: 5,322 | ||
4 group games, 1 quarter-final, final | ||
Telki | Debrecen | Felcsút |
Telki Training Centre | DEAC Stadion | Pancho Aréna |
Capacity: 1,000 | Capacity: 1,500 | Capacity: 3,816 |
2 group games, 1 quarter-final | 4 group games, 1 quarter-final | 3 group games, 2 semi-finals |
The following officials were appointed for the final tournament:
Referees |
Assistant referees |
|
The group winners and runners-up advanced to the quarter-finals.
Tie-breaking criteria for group play |
---|
The ranking of teams in the group stage was determined as follows:
|
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Poland | 3 | 2 | 0 | 1 | 10 | 7 | +3 | 6 | Knockout stage |
2 | Republic of Ireland | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 7 | +1 | 6 | |
3 | Hungary (H) | 3 | 1 | 0 | 2 | 8 | 9 | −1 | 3 | |
4 | Wales | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 6 | −3 | 3 |
Poland | 5–1 | Republic of Ireland |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 412
Referee: Atilla Karaoglan (Turkey)
Hungary | 3–0 | Wales |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 3,480
Referee: Adam Ladebäck (Sweden)
Republic of Ireland | 3–0 | Wales |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 714
Referee: Elchin Masiyev (Azerbaijan)
Hungary | 3–5 | Poland |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 2,921
Referee: Miloš Milanović (Serbia)
Republic of Ireland | 4–2 | Hungary |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 2,577
Referee: Atilla Karaoglan (Turkey)
Wales | 3–0 | Poland |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 318
Referee: David Dickinson (Scotland)
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spain | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | +3 | 7 | Knockout stage |
2 | Serbia | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | |
3 | Italy | 3 | 1 | 0 | 2 | 4 | 4 | 0 | 3 | |
4 | Slovenia | 3 | 1 | 0 | 2 | 5 | 8 | −3 | 3 |
Serbia | 2–4 | Slovenia |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 308
Referee: Jamie Robinson (Northern Ireland)
Italy | 1–2 | Spain |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 1,060
Referee: Miloš Milanović (Serbia)
Spain | 3–1 | Slovenia |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 917
Referee: Michal Očenáš (Slovakia)
Serbia | 2–0 | Italy |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 574
Referee: Adam Ladebäck (Sweden)
Spain | 1–1 | Serbia |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 815
Referee: Damian Sylwestrzak (Poland)
Slovenia | 0–3 | Italy |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 181
Referee: Elchin Masiyev (Azerbaijan)
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Germany | 3 | 3 | 0 | 0 | 10 | 1 | +9 | 9 | Knockout stage |
2 | France | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 | |
3 | Portugal | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 6 | −3 | 4 | |
4 | Scotland | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 8 | −6 | 0 |
Scotland | 1–3 | France |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 298
Referee: Elchin Masiyev (Azerbaijan)
Portugal | 0–4 | Germany |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 409
Referee: Damian Sylwestrzak (Poland)
Portugal | 2–1 | Scotland |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 575
Referee: David Šmajc (Slovenia)
France | 1–3 | Germany |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 765
Referee: Atilla Karaoglan (Turkey)
France | 1–1 | Portugal |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 507
Referee: Adam Ladebäck (Sweden)
Germany | 3–0 | Scotland |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 348
Referee: Oliver Reitala (Finland)
Pos | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | England | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | Knockout stage |
2 | Switzerland | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | |
3 | Croatia | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 4 | −2 | 1 | |
4 | Netherlands | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 7 | −5 | 1 |
Switzerland | 2–0 | Netherlands |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 411
Referee: Michal Očenáš (Slovakia)
Croatia | 0–1 | England |
---|---|---|
Report |
|
Attendance: 700
Referee: David Šmajc (Slovenia)
Croatia | 1–2 | Switzerland |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 710
Referee: Jamie Robinson (Northern Ireland)
Netherlands | 1–4 | England |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 611
Referee: Damian Sylwestrzak (Poland)
Netherlands | 1–1 | Croatia |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 458
Referee: Radoslav Gidzhenov (Bulgaria)
England | 0–0 | Switzerland |
---|---|---|
Report |
Attendance: 427
Referee: Lothar D'Hondt (Belgium)
In the knockout stage, a penalty shoot-out was used to decide the winner if necessary (noextra time was played).
| Quarter-finals | Semi-finals | Final | |||||||
| ||||||||||
| 27 May – Telki | |||||||||
| ||||||||||
| Poland | 3 | ||||||||
| 30 May – Felcsút | |||||||||
| Serbia | 2 | ||||||||
| Poland | 3 | ||||||||
| 27 May – Debrecen | |||||||||
| Germany | 5 | ||||||||
| Germany (p) | 1 (3) | ||||||||
| 2 June – Budapest | |||||||||
| Switzerland | 1 (2) | ||||||||
| Germany | 0 (5) | ||||||||
| 27 May – Budapest | |||||||||
| France | 0 (4) | ||||||||
| Spain | 3 | ||||||||
| 30 May – Felcsút | |||||||||
| Republic of Ireland | 0 | ||||||||
| Spain | 1 | ||||||||
| 27 May – Balmazújváros | |||||||||
| France | 3 | World Cup play-off | |||||||
| England | 0 | ||||||||
| 30 May – Budaörs | |||||||||
| France | 1 | ||||||||
| England | 4 | ||||||||
| ||||||||||
| Switzerland | 2 | ||||||||
|
Winners qualified for 2023 FIFA U-17 World Cup. The two best losing quarter-finalists entered the FIFA U-17 World Cup play-off.
Poland | 3–2 | Serbia |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 288
Referee: Elchin Masiyev (Azerbaijan)
Germany | 1–1 | Switzerland |
---|---|---|
|
Report | |
Penalties | ||
|
3–2 |
|
Attendance: 243
Referee: Jamie Robinson (Northern Ireland)
Spain | 3–0 | Republic of Ireland |
---|---|---|
|
Report |
Attendance: 893
Referee: Miloš Milanović (Serbia)
England | 0–1 | France |
---|---|---|
Report |
Attendance: 411
Referee: Atilla Karaoglan (Turkey)
To determine the two best losing quarter-finalists which entered the FIFA U-17 World Cup play-off, the losing quarter-finalists were ranked by the following criteria (Regulations Article 16.06):
Pos | Grp | Team | Pld | W | D | L | GF | GA | GD | Pts | Qualification |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | D1 | England | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | +4 | 7 | FIFA U-17 World Cup play-off |
2 | D2 | Switzerland | 3 | 2 | 1 | 0 | 4 | 1 | +3 | 7 | |
3 | A2 | Republic of Ireland | 3 | 2 | 0 | 1 | 8 | 7 | +1 | 6 | |
4 | B2 | Serbia | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 0 | 4 |
Winner qualified for 2023 FIFA U-17 World Cup.
England | 4–2 | Switzerland |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 138
Referee: Damian Sylwestrzak (Poland)
Poland | 3–5 | Germany |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 627
Referee: Michal Ocenáš (Slovakia)
Spain | 1–3 | France |
---|---|---|
|
Report |
|
Attendance: 879
Referee: Adam Ladebäck (Sweden)
Germany | 0–0 | France |
---|---|---|
Report | ||
Penalties | ||
|
5–4 |
|
Attendance: 4,017
Referee: Atilla Karaoglan (Turkey)
There were 111 goals scored in 31 matches, for an average of 3.58 goals per match.
4 goals
3 goals
2 goals
1 goal
1 own goal
Source: UEFA
The following awards were given at the conclusion of the tournament:
After the tournament, the Under-17 Team of the Tournament was selected by the UEFA Technical Observer panel.[6]
Position | Player |
---|---|
Goalkeeper | Max Schmitt |
Defenders | Eric da Silva Moreira |
Finn Jeltsch | |
Ishé Samuels-Smith | |
Nhoa Sangui | |
Midfielders | Noah Darvich |
Fayssal Harchaoui | |
Saïmon Bouabré | |
Forwards | Lamine Yamal |
Marc Guiu | |
Paris Brunner |
The following five teams from UEFA qualified for the 2023 FIFA U-17 World CupinIndonesia.
Team | Qualified on | Previous appearancesinFIFA U-17 World Cup1 |
---|---|---|
Poland | 27 May 2023 | 2 (1993, 1999) |
Germany | 27 May 2023 | 10 (1985, 1991, 1995, 1997, 1999, 2007, 2009, 2011, 2015, 2017) |
Spain | 27 May 2023 | 10 (1991, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2007, 2009, 2017, 2019) |
France | 27 May 2023 | 7 (1987, 2001, 2007, 2011, 2015, 2017, 2019) |
England | 30 May 2023 | 4 (2007, 2011, 2015, 2017) |