Belarus at the 1996 Summer Olympics | |
---|---|
IOC code | BLR |
NOC | Belarus Olympic Committee |
Website | www |
inAtlanta | |
Competitors | 157 (91 men, 66 women) in 19 sports |
Flag bearer | Aleksey Medvedev |
Medals Ranked 37th |
|
Summer Olympics appearances (overview) | |
| |
Other related appearances | |
Russian Empire (1900–1912) Poland (1924–1936) Soviet Union (1952–1988) Unified Team (1992) Individual Neutral Athletes (2024) |
Belarus competed in the Summer Olympic Games for the first time as an independent nation at the 1996 Summer OlympicsinAtlanta, United States. Previously, Belarusian athletes competed for the Unified Team at the 1992 Summer Olympics. 157 competitors, 91 men and 66 women, took part in 115 events in 19 sports.[1]
In its debut Olympic archery competition, Belarus was represented by two women. Their combined record was 4–2 as Olga Yakusheva made it to the quarterfinals before being defeated.
Athlete | Event | Ranking round | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Finals / BM | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Olga Yakusheva | Women's individual | 635 | 35 | Persson-Nordlander (SWE) (30) W 159–151 |
Nasaridze (TUR) (3) W 153 9 –153 9 |
Lin (TPE) (19) W 161–157 |
Altankaynak (TUR) (6) L 107–109 |
did not advance | 5 | |
Olga Zabugina | 645 | 18 | Pfohl (GER) (47) W 158–152 |
Williamson (GBR) (15) L 147–152 |
did not advance | 32 |
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Yevgeniy Misyulya | 20 km walk | 1:21:16 | 9 |
Mikhail Khmelnitskiy | 1:22:17 | 12 | |
Viktor Ginko | 50 km walk | 3:45:27 | 5 |
Yevgeniy Misyulya | did not advance |
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Dmitriy Markov | Pole vault | 5.60 | 12q | 5.86 | 6 |
Igor Astapkovich | Hammer Throw | 75.82 | 2Q | 78.20 | 7 |
Sergey Alay | 75.10 | 6q | 77.38 | 8 | |
Aleksandr Krasko | 73.74 | 10 | did not advance | ||
Dzimitry Hancharuk | Shot put | 19.57 | 5q | 19.79 | 9 |
Viktor Bulat | 17.29 | 17 | did not advance | ||
Vladimir Dubrovshchik | Discus throw | 63.22 | 5Q | 66.20 | |
Vasiliy Kaptyukh | 62.22 | 12q | 65.80 |
Athlete | Event | 100 m | LJ | SP | HJ | 400 m | 110H | DT | PV | JT | 1500 m | Points | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Eduard Hämäläinen | Result | 10.85 | 7.48 | 16.32 | 1.98 | 46.91 | 13.95 | 49.62 | 5.00 | 57.66 | 4:34.68 | 8613 | 5 |
Points | 894 | 930 | 871 | 785 | 963 | 981 | 862 | 910 | 703 | 714 |
Athlete | Event | Heat | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Natallia Safronnikava | 200m | 23.14 | 5q | 23.15 | 4Q | 22.98 | 7 | did not advance | |
Anna Kozak | 400m | 52.39 | 3Q | 52.14 | 6 | did not advance | |||
Natasha Dukhnova | 800m | 1.59.23 | 1Q | — | 1:58.67 | 4Q | 2:00.32 | 7 | |
1500m | 8 | 4:14.75 | — | 4:11.43 | 6 | did not advance | |||
Lidiya Yurkova | 100m hurdles | 13.20 | 4Q | 13.07 | 7 | did not advance | |||
Tatyana Ledovskaya | 400m hurdles | 55.82 | 4q | — | 54.99 | 7 | did not advance | ||
Nelli Voronkova | 56.97 | 6 | — | did not advance | |||||
Tanya Kurochkina | 57.28 | 7 | — | did not advance | |||||
Yelena Mazovka | Marathon | — | 2:36.22 | 24 | |||||
Natalia Galuchko | — | 2:44.21 | 50 | ||||||
Madina Biktagirova | — | Did not finish | |||||||
Olga Kardopoltseva | 10 km walk | — | 43:02 | 6 | |||||
Valentina Tsybulskaya | — | 43:21 | 8 | ||||||
Nataliya Misyulya | — | 45:11 | 17 |
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||
Anzhela Atroshchenko | Long Jump | 5.94 | 33 | did not advance | |
Natallia Sazanovich | NM | did not advance | |||
Tatyana Khramova | High Jump | 1.90 | 7 | did not advance | |
Natallia Shikolenko | Javelin Throw | 63.32 | 4q | 58.56 | 12 |
Ellina Zvereva | Discus Throw | 62.74 | 8Q | 65.54 | |
Ira Yatchenko | 62.04 | 11Q | 60.46 | 12 | |
Lyudmila Filimonova | 53.30 | 38 | did not advance |
Athlete | Event | 100H | HJ | SP | 200 m | LJ | JT | 800 m | Points | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Natalya Sazanovich | Result | 13.56 | 1.80 | 14.52 | 23.72 | 6.70 | 46.00 | 2:17.92 | 6563 | |
Points | 1041 | 978 | 829 | 1008 | 1072 | 783 | 852 | |||
Anzhela Atroshchenko | Result | DNF | did not start | - | - | |||||
Points | - | did not start |
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Opposition Score |
Rank | ||
Mikhail Korshuk | Men's singles | Helber (GER) L 12–15, 1–15 |
Did not advance | =33 | ||||
Vlada Tcherniavskaya | Women's singles | Sentoso (INA) L 11–6, 3–11, 1-15 |
Did not advance | =33 | ||||
Vlada Tcherniavskaya Mikhail Korshuk |
Women's doubles | — | Cator / Blackburn (NZL) L 14–18, 9–15 |
Did not advance | =17 |
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Serguei Ostrochapkine | Lightweight | Dennis Zimba (ZAM) L RSC2 |
Did not advance | 17 | |||
Sergey Bykovsky | Light welterweight | Besiki Wardzetashvili (GEO) W 11-11 |
Nordine Mouichi (FRA) L 6-17 |
Did not advance | 9 | ||
Vadim Mezga | Welterweight | Lucas Sinoia (MOZ) W 11-6 |
Juan Hernández Sierra (CUB) L 2-12 |
Did not advance | 9 | ||
Sergey Dychkov | Heavyweight | Romāns Kukļins (LAT) W 16-6 |
Garth da Silva (NZL) W 12-8 |
Luan Krasniqi (GER) L 5-10 |
Did not advance | 5 | |
Sergei Liakhovich | Super heavyweight | BYE | Paea Wolfgramm (TON) L 9-10 |
Did not advance | 9 |
Athlete | Event | Run 1 | Run 2 | Best | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Yelena Kurzina | Women's K-1 | 225.14 | 15 | 284.37 | 27 | 225.14 | 25 |
Athlete | Event | Heat | Repechage | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Sergey Kaleshink | Men's K-1 500 m | 1:43.279 | 3Q | Bye | 1:42.505 | 8 | Did not advance | ||
Dmitri Dovgalenok Aleksandr Maseikov |
Men's C-2 500 m | 1:47.923 | 6R | 1:47.837 | 1Q | 1:43.938 | 3Q | 1:46.840 | 9 |
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Pavel Kavetsky | Men's Road race | 4:56:48 | 69 |
Yevgeny Golovanov | 5:05:38 11: | 113 | |
Oleg Bondarik | Did not finish | ||
Vyacheslav German | Did not finish | ||
Aleksandr Sharapov | Did not finish | ||
Pavel Kavetsky | Women's Road race | 2:37:06 | 14 |
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
Pavel Kavetsky | Women's Points race | 11 | 6 |
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Total | Rank | Points | Rank | Total | Rank | ||
Andrey Semenyuk | 3 m springboard | 385.32 | 7Q | 202.23 | 16 | 587.55 | 9Q | 393.33 | 9 | 595.56 | 10 |
Vyacheslav Khamulkin | 331.86 | 21 | Did not advance | ||||||||
Sergey Kudrevich | 10 m platform | 375.90 | 10Q | 180.63 | 4 | 556.53 | 9Q | 347.37 | 12 | 528.00 | 11 |
Andrey Kvochinsky | 349.14 | 15Q | 160.50 | 15 | 509.64 | 16 | did not advance |
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Total | Rank | Points | Rank | Total | Rank | ||
Svetlana Alekseyeva | 3 m springboard | 246.7 | 14Q | 200.37 | 14 | 446.64 | 14 | did not advance |
One male fencer represented Belarus in 1996.
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Vitaly Zakharov | Men's épée | Frazão (POR) W 15–11 |
Mazzoni (ITA) L 11–15 |
Did not advance |
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||||||||
F | PH | R | V | PB | HB | F | PH | R | V | PB | HB | ||||||||
Vitaly Scherbo | Team | 9.687 9.775 Q | 9.612 9.000 | 9.425 9.525 | 9.725 9.650 Q | 9.687 9.687 Q | 9.687 9.750 Q | 115.210 | 2Q | 9.687 9.775 | 9.612 9.000 | 9.425 9.525 | 9.725 9.650 | 9.687 9.687 | 9.687 9.750 | — | |||
Andrei Kan | 9.525 9.700 | 9.375 9.712 | 9.400 9.550 | 9.500 9.537 | 9.625 9.512 | 9.525 9.400 | 114.361 | 11Q | 9.525 9.700 | 9.375 9.712 | 9.400 9.550 | 9.500 9.537 | 9.625 9.512 | 9.525 9.400 | — | ||||
Vitaly Rudnitski | 9.425 9.700 | 9.150 9.450 | 9.250 9.675 | 9.650 9.500 | 9.350 9.275 | 9.400 8.800 | 112.65 | 31 | 9.425 9.700 | 9.150 9.450 | 9.250 9.675 | 9.650 9.500 | 9.350 9.275 | 9.400 8.800 | — | ||||
Aleksandr Belanovski | 9.250 0.000 | 9.525 9.450 | 9.350 9.575 | 9.587 9.100 | 9.350 9.425 | 9.500 9.400 | 103.512 | 72 | 9.250 0.000 | 9.525 9.450 | 9.350 9.575 | 9.587 9.100 | 9.350 9.425 | 9.500 9.400 | — | ||||
Aleksandr Shostak | 0.000 9.375 | 9.425 9.662 | 9.250 9.500 | 9.650 9.475 | 9.375 9.475 | — | 85.187 | 92 | 0.000 9.375 | 9.425 9.662 | 9.250 9.500 | 9.650 9.475 | 9.375 9.475 | — | — | ||||
Ivan Pavlovski | 9.562 9.562 | — | 9.200 9.600 | 9.675 9.612 | 0.000 8.025 | 8.750 9.100 | 83.086 | 96 | 9.562 9.562 | — | 9.200 9.600 | 9.675 9.612 | 0.000 8.025 | 8.750 9.100 | — | ||||
Aleksei Sinkevich | 9.500 9.425 | 9.625 9.625 | — | 0.000 9.625 | 9.225 9.375 | 66.400 | 103 | 32Q | 9.500 9.425 | 9.625 9.625 | — | 0.000 9.625 | 9.225 9.375 | — | |||||
Total | 95.861 (2) | 95.461 (2) | 94.600 (8) | 96.061 (3) | 95.036 (5) | 94.362 (11) | 571.381 | 4Q | 95.861 (2) | 95.461 (2) | 94.600 (8) | 96.061 (3) | 95.036 (5) | 94.362 (11) | 571.381 | 4 |
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F | PH | R | V | PB | HB | ||||
Andrei Kan | All-around | 9.600 | 9.675 | 9.562 | 9.525 | 8.600 | 9.000 | 55.962 | 30 |
Ivan Pavlovski | Vault | — | 9.493 | — | 9.493 | 8 | |||
Vitaly Rudnitski | All-around | 9.675 | 9.700 | 9.600 | 9.512 | 9.350 | 8.125 | 55.962 | 30 |
Vitaly Scherbo | Floor | 9.275 | — | 9.275 | 7 | ||||
Vault | — | 9.724 | — | 9.724 | |||||
Parallel bars | — | 9.800 | — | 9.800 | |||||
Horizontal bar | — | 9.800 | 9.800 | ||||||
All-around | 9.762 | 9.662 | 9.587 | 9.687 | 9.712 | 9.787 | 58.197 |
Athlete | Event | Qualification | Final | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Rank | Apparatus | Total | Rank | ||||||||
V | UB | BB | F | V | UB | BB | F | ||||||
Yelena Piskun | Team | 9.700 9.650 | 9.812 9.575 | 9.187 9.587 | 9.700 9.575 | 76.786 | 16Q | 9.700 9.650 | 9.812 9.575 | 9.187 9.587 | 9.700 9.575 | — | |
Alena Polozkova | 9.637 9.562 | 9.750 9.562 | 9.550 9.587 | 9.637 9.362 | 76.647 | 20Q | 9.637 9.562 | 9.750 9.562 | 9.550 9.587 | 9.637 9.362 | — | ||
Svetlana Boginskaya | 9.737 9.737 Q | 9.412 9.175 | 9.425 9.425 | 9.737 9.575 | 76.223 | 25Q | 9.737 9.737 | 9.412 9.175 | 9.425 9.425 | 9.737 9.575 | — | ||
Olga Yurkina | 9.325 9.437 | 9.475 9.012 | 9.362 9.362 | 9.375 8.937 | 74.285 | 47 | 9.325 9.437 | 9.475 9.012 | 9.362 9.362 | 9.375 8.937 | — | ||
Ludmila Vitiukova | 9.612 9.475 | — | 9.462 9.412 | 9.512 9.612 | 57.085 | 86 | 9.612 9.475 | — | 9.462 9.412 | 9.512 9.612 | — | ||
Svetlana Tarasevich | 9.562 9.637 | 9.662 9.487 | — | 9.300 9.325 | 56.973 | 87 | 9.562 9.637 | 9.662 9.487 | — | 9.300 9.325 | — | ||
Tatiana Zharganova | — | 9.675 8.925 | 9.150 8.387 | — | 36.137 | 102 | — | 9.675 8.925 | 9.150 8.387 | — | — | ||
Total | 96.309 (5) | 95.185 (9) | 94.359 (6) | 95.410 (7) | 381.263 | 6Q | 96.309 (5) | 95.185 (9) | 94.359 (6) | 95.410 (7) | 381.263 | 6 |
Athlete | Event | Apparatus | Total | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
V | UB | BB | F | ||||
Svetlana Boginskaya | Vault | 9.712 | — | 9.712 | 5 | ||
All-around | 9.687 | 9.675 | 9.537 | 9.600 | 38.499 | 14 | |
Yelena Piskun | All-around | 9.687 | 9.712 | 9.675 | 9.575 | 38.649 | 12 |
Alena Polozkova | All-around | 9.587 | 9.162 | 9.450 | 9.600 | 37.799 | 25 |
Athlete | Event | Preliminaries | Semifinal | Final | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Apparatus | Total | Apparatus | Total | ||||||||||||||
Rope | Ball | Clubs | Ribbon | Score | Rank | Rope | Ball | Clubs | Ribbon | Score | Rank | Hoop | Ball | Clubs | Ribbon | Score | Rank | ||
Larissa Loukianenko | All-around | 9.699 | 9.366 | 9.716 | 9.700 | 38.481 | 4Q | 9.700 | 9.750 | 9.616 | 9.683 | 38.749 | 5Q | 9.466 | 9.750 | 9.700 | 9.750 | 38.666 | 7 |
Tatyana Ogryzko | 8.766 | 9.750 | 9.750 | 9.633 | 37.899 | 9Q | 9.633 | 9.682 | 9.700 | 9.666 | 38.681 | 6Q | 9.585 | 9.682 | 9.599 | 9.666 | 38.530 | 8 |
Athlete | Event | Preliminaries | Final | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Apparatus | Total | Apparatus | Total | ||||||
5 Hoops | 3 Balls 2 Ribbons |
Score | Rank | 5 Hoops | 3 Balls 2 Ribbons |
Score | Rank | ||
Nataliya Budilo Olga Demskaya Oksana Zhdanovich Svetlana Luzanova Galina Malashenko Alesya Pokhodina |
All-around | 19.300 | 19.133 | 38.433 | 4Q | 19.266 | 18.716 | 37.982 | 6 |
Athlete | Event | Preliminary | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage 1 | Repechage 2 | Repechage 3 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Natik Bagirov | −60 kg | BYE | Narender Singh (IND) W 0100-0000 |
Richard Trautmann (GER) L 0000-0101 |
Did not advance | Clifton Sunada (USA) W 0100-0000 |
Kim Jong-won (KOR) W 0100-0000 |
Giorgi Vazagashvili (GEO) W 0100-0000 |
Dorjpalamyn Narmandakh (MGL) L 0000-0101 |
5 | |
Leonid Svirid | −95 kg | BYE | Stéphane Traineau (FRA) L 0000-1000 |
Did not advance | Daniel Gowing (AUS) L 0000-0100 |
Did not advance | 13 | ||||
Ruslan Scharapov | +95 kg | — | Damon Keeve (USA) W 1000-0000 |
Rafał Kubacki (POL) L 0000-0001 |
Did not advance | 17 |
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage 1 | Repechage 2 | Repechage 3 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Tatiana Moskvina | −48 kg | Ryoko Tamura (JPN) L 0000–0100 |
Did not advance | Dora Maldonado (HON) W 0010–0000 |
Giovanna Tortora (ITA) W 0010–0000 |
Salima Souakri (ALG) L 0000–0100 |
Did not advance | 7 |
Athlete | Event | Heats | Repechages | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Orlin Ninov Nikolay Kolev |
Coxless pair | 6:56.09 | 3Q | 7:12.14 | 5FC | BYE | 7:03.31 | 14 | |
Konstantin Belevich Sergey Tarasevich Oleg Solomakhin Denis Tabako |
Quadruple sculls | 6:08.38 | 3R | BYE | 6:15.07 | 6FB | 5:55.52 | 11 |
Athlete | Event | Heats | Repechages | Semifinals | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Ekaterina Karsten | Single sculls | 8:03.73 | 1Q | BYE | 8:00.02 | 2FA | 7:32.31 | ||
Yelena Mikulich Marina Znak Nataliya Volchek Nataliya Stasyuk Tamara Davydenko Valentina Skrabatun Nataliya Lavrinenko Aleksandra Pankina |
Eights | 6:24.61 | 1FA | BYE | — | 6:24.44 |
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ||||
Anastasiya Podobed | Europe | 24 | 24 | 26 | 26 | 24 | 23 | 23 | 24 | 25 | 219.0 | 26 |
Athlete | Event | Race | Net points | Final rank | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ||||
Aleksandr Zelenovsky | Laser | 23 | 26 | 21 | 18 | 13 | 16 | 15 | 17 | 14 | 163.0 | 20 | ||
Sergey Kravtsov Viktor Budantsev |
Tornado | 9 | 15 | 11 | 10 | 16 | 6 | 11 | 16 | 7 | 137.0 | 14 | ||
Sergey Khoretsky Vladimir Zuyev |
Star | 18 | 21 | 19 | 21 | 20 | 21 | 22 | 20 | — | 162.0 | 23 |
M = Medal race; EL = Eliminated – did not advance into the medal race; CAN = Race cancelled
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Igor Basinski | 10 m air pistol | 582 | 7Q | 681.8 | 7 |
50 m pistol | 565 | 4Q | 662.0 | ||
Anatoli Klimenko | 10 m air rifle | 590 | 11 | Did not advance | |
50 m rifle three positions | 1158 | 28 | Did not advance | ||
Kanstantsin Lukashyk | 10 m air pistol | 580 | 9 | Did not advance | |
50 m pistol | 564 | 5Q | 660.1 | 4 | |
Sergei Martynov | 50 m rifle prone | 598 | 3Q | 699.6 | 6 |
50 m rifle three positions | 1166 | 7Q | 1263.9 | 8 | |
Georgi Nekhayev | 10 m air rifle | 585 | 26 | Did not advance | |
50 m rifle prone | 592 | 30 | Did not advance |
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Score | Rank | Score | Rank | ||
Lalita Milshina | 10 m air pistol | 382 | 8Q | 479.1 | 8 |
Olga Pogrebniak | 50 m rifle three positions | 577 | 17 | Did not advance | |
10 m air rifle | 394 | 6Q | 496.4 | 5 | |
Zhanna Shitsik | 25 m pistol | 577 | 14 | Did not advance | |
Irina Shilova | 50 m rifle three positions | 577 | 17 | Did not advance | |
10 m air rifle | 393 | 9 | Did not advance | ||
Yulia Sinyak | 25 m pistol | 578 | 9 | Did not advance | |
10 m air pistol | 381 | 10 | Did not advance |
Athlete | Event | Heat | Final B | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||||
Aleksandr Gukov | 200 metre breaststroke | 2:17.49 | 20 | Did not advance | |||||
Dimitri Kalinovski | 50 metre freestyle | 23.61 | 36 | Did not advance | |||||
Alexei Kriventsov | 100 metre breaststroke | 1:04.20 | 27 | Did not advance | |||||
Sergei Mikhnovets | 1500 m freestyle | 15:41.80 | 19 | Did not advance | |||||
Aleh Rukhlevich | 50 metre freestyle | 23.12 | 22 | Did not advance | |||||
100 metre freestyle | 50.42 | 19 | Did not advance |
Athlete | Event | Heat | Final B | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Natalya Baranovskaya | 100 metre butterfly | 1:04.09 | 34 | Did not advance | |||
Inga Borodich | 200 metre freestyle | 2:05.85 | 33 | Did not advance | |||
Alena Popchanka | 50 metre freestyle | 27.18 | 40 | Did not advance | |||
Yelena Rudkovskaya | 100 metre breaststroke | 1:13.71 | 33 | Did not advance | |||
Svetlana Zhidko | 100 metre freestyle | 58.64 | 40 | Did not advance | |||
Svetlana Zhidko Inga Borodich Natalya Baranovskaya Alena Popchanka |
4 × 100 m freestyle relay | 3:50.22 | 15 | Did not advance | |||
Svetlana Zhidko Inga Borodich Natalya Baranovskaya Alena Popchanka |
4 × 200 m freestyle relay | 8:21.70 | 17 | Did not advance |
Athlete | Event | Group stage | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Vladimir Samsonov | Men's singles | Hylton (JAM) W 2–0 |
Prean (GBR) W 2–0 |
A Mazunov (RUS) W 2–1 |
1 | D Mazunov (RUS) W 3–0 |
Wang (CHN) L 2–3 |
Did not advance | ||
Vladimir Samsonov Yevgeny Shchetinin |
Men's doubles | Lee / Yoo (KOR) L 0–2 |
A Mazunov / D Mazunov (RUS) L 0–2 |
Butler / Sweeris (USA) W 2–0 |
3 | — | Did not advance |
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Opposition Result |
Rank | ||
Olga Barabanschikova | Singles | Pierce (FRA) L 3–6, 5–7 |
Did not advance | |||||
Natasha Zvereva | Appelmans (BEL) W 7–5, 6–3 |
Coetzer (RSA) W 6–1, 4–6, 6-2 |
Martínez (ESP) W 2–6, 7–5 |
Did not advance | ||||
Olga Barabanschikova Natasha Zvereva |
Doubles | — | D'Agostini / Menga (BRA) W 6–2, 6–3 |
Hetherington / Hy-Boulais (CAN) L 6–2, 4–6, 1-6 |
Did not advance |
Athlete | Event | Snatch | Clean & jerk | Total | Rank | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Result | Rank | Result | Rank | ||||
Viktor Sinyak | −59 kg | 112.5 | 12 | 137.5 | 14 | 250.0 | 12 |
Oleg Kechko | −76 kg | 155.0 | 13 | 180.0 | 12 | 335.0 | 11 |
Leonid Lobachev | 160.0 | 5 | 182.5 | 9 | 342.5 | 9 | |
Viktor Belyatsky | −91 kg | 167.5 | 10 | 190.0 | 20 | 357.5 | 17 |
Vladimir Khlud | 165.0 | 14 | 195.0 | 16 | 360.0 | 15 | |
Oleg Chiritso | −99 kg | 172.5 | 10 | 207.5 | 9 | 380.0 | 9 |
Gennady Shchekalo | −108 kg | 175.0 | 12 | DNF | 175.0 | DNF | |
Vladimir Yemelyanov | 187.5 | 5 | 220.0 | 4 | 407.5 | 4 | |
Aleksandr Kurlovich | +108 kg | 195.0 | 4 | 230.0 | 7 | 425.0 | 5 |
{{cite book}}
: |author=
has generic name (help)
| |||||
---|---|---|---|---|---|
| |||||
|